Wysłany: 16-08-2016, 20:49 PKP z nowym pomysłem na dworce
PKP z nowym pomysłem na dworce. Obsługa pasażerów i handel to nie koniec możliwości.
Punkty handlowe i usługowe na dworcach mają podnosić ich atrakcyjność i ułatwiać życie pasażerom. Możliwości wykorzystania takich obiektów jest jednak znacznie więcej – podkreślają przedstawiciele PKP. W dużych miastach dworce mogą być połączone z centrami handlowymi, w mniejszych mogą się stać punktem spotkań lokalnej społeczności, biblioteką czy ośrodkiem kultury. Innym pomysłem jest utworzenie tam żłobków czy przedszkoli.
PKP SA prowadzą teraz szeroko zakrojony program modernizacji dworców. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia. Ważne jest, by ustrzec się błędów poprzednich zrealizowanych projektów, których naczelnym przykładem pozostaje Poznań Główny. – Stawiamy na pasażera – deklaruje Marek Michalski, członek zarządu PKP SA. – Dworzec powinien być wpisany w miasto. Jest też miejsce na komercję, ale nieprzysłaniającą jego podstawowych funkcji – dopowiadają uczestnicy debaty, która odbyła się w czasie Kongresu Transportu Publicznego.
W latach 2008-2015 PKP S.A. wyzbyła się ponad 330 dworców.
W latach 2008-2015 Polskie Koleje Państwowe przekazały lub sprzedały na rzecz jednostek samorządu terytorialnego łącznie 282 obiekty dworcowe. W tym samym okresie osobom fizycznym i prawnym sprzedano łącznie 54 obiekty dworcowe – wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
No cóż, nie każdym dworcem w małych miastach i miasteczkach spółki PKP chcą się zajmować.
Można podać przykłady wielu, małych stacji dworcowych, w tych małych miasteczkach, które stoją zaniedbane, niszczeją i są to ulubione miejsca alkoholików, narkomanów i bezdomnych.
Szkoda, że w Polsce już się zapomina o tych najmniejszych stacjach kolejowych i budynkach z kasami biletowymi i właśnie takie stacje, najchętniej spółki kolejowe chcą się pozbywać, żeby tego już nie finansować, a żeby to gminy i miasta miały na głowie koszty tych budynków i terenów wokół.
Dobrze, jeśli gminy i miasta coś robią w budynkach dworcowych, remontują, otwierają jakieś miejsca publiczne, np. BIBLIOTEKI, bo jest z korzyścią dla ludzi. W mojej ocenie nie tylko dworce w największych miastach się liczą, ale również i w tych najmniejszych miejscowościach, bo przecież tam też mieszkają jacyś ludzie, niektórzy korzystają z przewozów kolejowych i chcą, żeby stacje i budynki dworcowe były wyremontowane, czyste i, żeby nie zapominało się o nich.
Dworce przyszłości będą ośrodkami transportowymi i komercyjnymi. Kolej nadrabia wieloletnie zaległości.
Tradycyjne dworce kolejowe odchodzą do przeszłości. Nowe będą lepiej odpowiadały na potrzeby pasażerów, oferowały nowe usługi, tak by stać się komercyjnymi hubami – podkreśla Bartosz Baca z BBSG. Klienci oczekują od kolei cyfrowych usług, podobnych do tych oferowanych przez inne branże. Przykładem mogą być udogodnienia wprowadzane przez kolej na Zachodzie, np. zastosowanie geolokalizacji na stacjach czy aplikacje informujące o utrudnieniach.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum