Hyperloop w Polsce? Jaworzno udostępni teren pod tor testowy.
Samorząd Jaworzna chce udostępnić odcinek dawnej linii kolejowej między centrum a jedną z dzielnic pod tor testowy hyperloopa. W środę przedstawiciele miasta podpisali list intencyjny w tej sprawie ze spółką Euroloop, która zamierza rozwijać tę technologię i wdrażać ją biznesowo.
Zgodnie z założeniami hyperloop ma być systemem transportowym wykorzystującym kapsuły pasażerskie lub towarowe poruszające się w próżniowej tubie (minimalizującej opór powietrza) z prędkością do ok. 1200 km/h. Wymyśloną przed laty ideę wskrzesił ostatnio Elon Musk, szef m.in. firm Tesla i SpaceX. Nad prototypami pracują obecnie konsorcja m.in. z USA, Europy i Chin.
Do Warszawy dojedziemy pociągiem w 30 minut? Testy odbędą się w Żmigrodzie.
Podróż pociągiem z Wrocławia do Warszawy w 30 minut? Może stać się realna dzięki technologii hyperloop, nad którą pracują m.in. studenci Politechniki Wrocławskiej. Sama technologia ma być z kolei testowana na torze doświadczalnym w podwrocławskim Żmigrodzie.
Testy Hyperloopa zakończone sukcesem. Zobacz, jak wyglądały.
To pierwszy krok do rewolucji w transporcie. Firma Hyperloop One poinformowała o udanych testach platformy, które odbyły się na pustyni w Nevadzie.
Test przeprowadzono 12 maja, jednak informacja o tym została opublikowana dopiero teraz. Próba trwała nieco ponad 5 sekund, ale towarzyszyły jej wielkie emocje. Były to bowiem pierwsze testy przeprowadzone przez firmę Hyperloop One.
Tak działa Hyperloop. Druga faza testów zakończona sukcesem.
Firma Hyperloop One przeprowadziła udany test kapsuły XP-1, która ma transportować pasażerów z prędkością ponad 1100 km/h. System Hyperloop ma umożliwić błyskawiczne przemieszczenie się między miastami.
Pierwsze testy kapsuły odbyły się w maju. Drugą fazę testów przeprowadzono 29 lipca w pobliżu Las Vegas. Kapsuła pokonała odcinek nieco ponad 400 metrów, osiągając maksymalną prędkość 310 km/h. Testy wykazały, że na dłuższym odcinku XP-1 mogłaby jechać nawet 1,1 tys. km/h.
LOT dostarczył do Kalifornii kapsułę przeznaczoną do międzynarodowych testów.
Dreamliner LOT-u dostarczył z Warszawy do stolicy Kalifornii elementy dla innowacyjnego transportu przyszłości. Chodzi o budowę superszybkiego transportu naziemnego. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach.
Polską kapsułą hyperloop zaprojektowali i zbudowali studenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej.
Strategią Unii Europejskiej jest tworzenie korytarzy transportowych. Pojawił się więc pomysł, aby w połączeniu miast na starym kontynencie zastosować rozwijającą się technologię Hyperloop. W swojej pracy, o nazwie „Hyperlink”, Cassidy Reid z Bartlett School of Architecture zaprezentowała idee budowy superszybkiej kolei.
Chiny chcą zbudować "latający pociąg", który mógłby osiągnąć prędkość dochodzącą do 4000 km/h. To odpowiedź naukowców z "Państwa Środka" na Hyperloop, czyli pomysł Elona Muska na superszybki transport.
Wybrano zwycięzców Hyperloop One. Dwie superszybkie trasy w Europie.
Znani są zwycięzcy konkursu na budowę tras Hyperloopa - nowoczesnego systemu transportu, który ma z pomocą kapsuły przewozić podróżnych z prędkością 1,2 tysiąca kilometrów na godzinę. Wśród szczęśliwców nie znalazł się polski zespół.
Hyperloop ma być szybszą i bardziej ekonomiczną alternatywą dla obecnych pojazdów, szczególnie dla swojej największej konkurentki, jaką jest kolej dużych prędkości.
Koszt budowy 500-kilometrowego odcinka łączącego Helsinki ze Sztokholmem wyniesie 19 mld euro, a każdy kilometr nowego systemu ma kosztować 38 mln euro. Dla porównania budowa kolei dużych prędkości na odcinku łączącym Londyn z Birmingham to koszt 100 mln euro za kilometr, zaś inne projekty zakładają koszty w granicach 79 mln za kilometr.
Oto scenariusz budowy Hyperloopa w Polsce i pierwsza trasa z Warszawy
Centralny Port Komunikacyjny ma być gigantycznym lotniskiem i węzłem drogowo-kolejowym między Warszawą a Łodzią. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, w rozmowie z Business Insider Polska zapowiadał, że będzie to "najlepiej skomunikowane miejsce na mapie Polski". Ma być też przystosowane do obsługi zupełnie nowych środków transportu takich jak Hyperloop.
Hyperloop w Polsce? Już niedługo, i to od polskiej firmy.
Ta technologia to coś najbardziej hi-techowego, co możemy sobie teraz wyobrazić – tak o hypeloopie mówi Marek Gutt-Mostowy, który kieruje firmą Euroloop, pracującą nad rozwojem technologii Hyperloop. Pytany o to, kiedy ten niezwykły pojazd zacznie jeździć po Polsce, odpowiada bez wahania: już niedługo.
Wild: Centralny Port Komunikacyjny powinien mieć miejsce na kolej próżniową, czyli Hyperloop.
Port Solidarność powinien posiadać dostatecznie dużo miejsca, by mogła tam powstać w przyszłości kolej próżniowa, czyli "Hyperloop" - powiedział w czwartek pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.
Koleją z Warszawy do Łodzi 1200 kilometrów na godzinę.
Z Warszawy do Łodzi w 6 minut? Naukowcy twierdzą że dzięki technologii hyperloop to możliwe. Rząd nie wyklucza że kolej próżniowa powstanie w Polsce i jej budowę wpisuje w koncepcję utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum