Strajk na francuskiej kolei. Kraj czeka trzymiesięczny paraliż?
Francuscy kolejarze strajkują we wtorek, drugi dzień z rzędu, protestując przeciwko reformom zapowiadanym przez prezydenta kraju Emmanuela Macrona. Według AFP cykliczne strajki i demonstracje planowane na najbliższe trzy miesiące mogą sparaliżować Francję.
Według francuskich kolei państwowych SNCF w strajku, który rozpoczął się w poniedziałek wieczorem i ma potrwać do środy, bierze udział 48 proc. wszystkich pracowników, w tym 77 proc. maszynistów.
Drugi dzień strajku francuskich kolejarzy za nami.
Francuscy kolejarze strajkowali we wtorek, drugi dzień z rzędu, protestując przeciwko reformom zapowiadanym przez prezydenta kraju Emmanuela Macrona. Według AFP cykliczne strajki i demonstracje planowane na najbliższe trzy miesiące mogą sparaliżować Francję.
Według francuskich kolei państwowych SNCF w strajku, który rozpoczął się w poniedziałek wieczorem i ma potrwać do środy, bierze udział 48 proc. wszystkich pracowników, w tym 77 proc. maszynistów.
Prawie 60 proc. Francuzów potępia mający się rozpocząć w sobotę drugi etap strajku kolejarzy - wynika z najnowszego sondażu. Cała akcja ma trwać przez trzy miesiące: kolejarze przez dwa dni będą strajkować, a potem na trzy dni będą wracać do pracy.
100 mln euro kosztował już strajk kolejarzy we Francji.
Strajk na francuskiej kolei kosztował już "około 100 milionów euro" - poinformował w poniedziałek w rozgłośni RMC i w stacji telewizyjnej BFM szef francuskich kolei państwowych SNCF Guillaume Pepy. "To daje koszt rzędu 20 mln euro dziennie" - podkreślił.
W poniedziałek, w kolejnym dniu akcji protestacyjnej, która podzielona na etapy ma potrwać do czerwca, strajk "jest wciąż kontynuowany, ale jest jednak więcej pociągów" - wskazał Pepy. "Widzę, że Francja nie jest sparaliżowana" - zauważył szef SNCF. Zastrzegł przy tym, że za to "mocno zostali ukarani klienci" kolei.
Szósty dzień strajku francuskich kolejarzy. Straty rosną.
Francuscy kolejarze strajkują w piątek, już szósty dzień w tym miesiącu, przeciwko planowanym reformom kolei państwowych SNCF. Agencja EFE zauważa, że odsetek pracowników, którzy biorą udział w proteście, jest mniejszy niż w poprzednich dniach strajku.
W piątek odwołano, dwie trzecie połączeń obsługiwanych przez pociągi dużej prędkości TGV oraz przez składy regionalne. Jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe, zrealizowanych zostanie 80 proc. planowanych kursów, w tym wszystkie z Paryża do Londynu i Brukseli. Nie pojadą natomiast pociągi do Hiszpanii.
Pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF strajkowali w poniedziałek, kolejny raz w tym miesiącu, protestując przeciwko planowanym reformom w sektorze. AFP zauważa, że liczba uczestników strajków wciąż spada. Zgodnie z danymi SNCF w poniedziałek do pracy nie przyszło 17,45 proc. pracowników - to najniższy odsetek w serii rozpoczętych 3 kwietnia dwudniowych strajków. W pierwszym proteście udział wzięło 33,9 proc. pracowników.
Francja: Protestuje coraz mniej kolejarzy. Strajk jednak będą kontynuować.
Od początku kwietnia francuska kolej była sparaliżowana aż przez 10 dni. W poniedziałek i wtorek po raz kolejny odwołanych zostało wiele pociągów, a pasażerowie musieli wybrać samochód jako środek transportu. I choć w ostatnim proteście wzięło udział zdecydowanie mniej pracowników niż na początku miesiąca, kolejarze zapowiadają, że są gotowi przedłużyć swoją akcję nawet do sierpnia.
Francuska kolej tonie. Premier obiecuje dalsze rozmowy ze związkami.
Premier Francji Edouard Philippe zapowiedział w poniedziałek dalsze rozmowy ze związkami zawodowymi w sprawie bardzo zadłużonych kolei państwowych SNCF; wyraził nadzieję, że do roku 2022 firma odzyska finansową rentowność.
Jeszcze w tym tygodniu w systemach rezerwacyjnych francuskiej kolei powinny pojawić się tańsze bilety na najpopularniejsze trasy. W ten sposób SNCF chce choć częściowo zniwelować negatywne skutki uciążliwego strajku kolejarzy, który – wszystko na to wskazuje – potrwa co najmniej do końca czerwca.
Skrajnie lewicowe francuskie związki zawodowe CGT poinformowały w środę, że 95 proc. pracowników kolei, którzy wzięli udział w wewnętrznym referendum dotyczącym rządowej reformy SNCF, zagłosowało przeciwko tym planom.
"To głosowanie kompletnie dyskredytuje kierownictwo SNCF" - powiedział na konferencji prasowej szef kolejowego oddziału CGT, Laurent Brun. "Błędem byłoby zignorowanie tego ostrzeżenia" - dodał.
Francuscy kolejarze nie odpuszczą. Strajk również w wakacje.
Największy od 30 lat protest pracowników SNCF zostanie wydłużony. Taką decyzję podjęli związkowcy, którzy stanowczo sprzeciwiają się przyjętemu przez Senat planowi reformy państwowego przedsiębiorstwa. Poparcie dla strajku cały czas słabnie – zarówno wśród samych uczestników, jak i społeczeństwa.
Francja: Na strajkach kolejarzy w pół roku kolej straciła 790 milionów euro.
Francuska reforma narodowego przewoźnika przeszła przez tamtejszy parlament. Towarzyszyły jej strajki kolejarzy. Jak wylicza Agence France Presse (AFP) koszt strajków to 790 milionów euro - chodzi o stratę, którą poniosły linie kolejowe SNCF.
Francja. Strajk linii kolejowych rozlał się na Europę. "Tego lata może dojść do innych strajków".
Pracownicy francuskiej kolei strajkowali w środę, co wywołało falę zakłóceń podróży w całym kraju, a także Europie. Związki zawodowe domagają się podwyżek w związku z inflacją, która wynosi 6,5 proc. Wcześniej z tego samego powodu protestowali pracownicy paryskiego lotniska Charles'a de Gaulle'a.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum