Łódzka Kolei Aglomeracyjna to pierwszy przewoźnik samorządowy w Polsce, który zaoferował pasażerom możliwość kupienia biletu na przejazd pociągami, aż czterech różnych przewoźników. W kolejce do Wspólnego Biletu są już kolejne samorządowe spółki.
PKP SA liczą, że wspólny bilet, w formule wspólnej taryfy przewozowej, wejdzie w życie od nowego kolejowego rozkładu jazdy, czyli od grudnia tego roku - poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
"Chciałbym, żeby wspólny bilet został wprowadzony na rozkład jazdy 2018/19, czyli 10 grudnia tego roku. Takie jest założenie. Od strony spółek, które są w Pakiecie Podróżnika i od strony informatycznej jesteśmy do tego przygotowani. Potrzebujemy jeszcze rozmów z organizatorami przewozów w kolejach samorządowych, bo to oni mają formalny wpływ na taryfy ustalane przez te koleje" - powiedział Mamiński.
Jednym z ważnych zadań UTK będzie dbanie o odpowiednią ofertę dla pasażerów. Będą to działania wspierające przygotowania do wdrożenia Wspólnego Biletu. Urząd przygotuje również rekomendacje dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego dotyczące kształtowania oferty pasażerskiej i przestrzegania praw pasażerów.
PKP szykuje nową taryfę dla wielu przewoźników pasażerskich.
Im dłużej pojedziemy, tym mniej zapłacimy - to podstawowe założenie dla nowej taryfy, która ma wejść w życie wraz z wprowadzeniem wspólnego biletu dla wszystkich przewoźników kolejowych.
Wspólny bilet kolejowy nie obciąży marszałków województw?
Wprowadzenie wspólnego biletu kolejowego na kolei będzie oznaczało niższe ceny biletów dla podróżnych - zapewnił prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
"My już mamy wstępne symulacje. Marszałkowie województw pewnie będą pytać, czy z powodu wprowadzenia wspólnego biletu nie będą musieli dopłacać. Uspokajam, że takiej groźby nie ma, bo wstępne kalkulację pokazują, iż będzie taniej dla klienta" - oznajmił Mamiński.
Prezes PKP Krzysztof Mamiński: od 10 grudnia będzie wspólny bilet.
- Wraz z nowym rozkładem jazdy 10 grudnia tego roku wprowadzimy wspólny bilet. Będzie obowiązywała jedna taryfa z degresywną stawką - im dalej jedziesz, tym mniej płacisz. System będzie podpowiadał najszybsze i najtańsze połączenie - zapowiedział w "Sygnałach dnia" prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.
Nie jest oczywiste czy przewoźnicy spoza molocha PKP (np Koleje Małopolskie czy Dolnośląskie) bedą chciały w tym uczestniczyć. Bo pan prezes ich nie zmusi ....
MI: Wspólny bilet z taryfą degresywną na przełomie roku.
Za kilka miesięcy pasażerowie mają uzyskać możliwość kupna biletu przesiadkowego na pociągi kilku przewoźników z zachowaniem degresywności taryfy po przesiadce. Pilotaż kolejnego etapu wdrożenia wspólnego biletu zapowiedział dziś w Łodzi Tomasz Buczyński z Ministerstwa Infrastruktury. Obecnie toczą się rozmowy mające doprowadzić do wypracowania szczegółowych rozwiązań taryfowych.
Rachwalski: Wzorem dla wspólnego biletu powinna być EuroNysa
Prezes Kolei Dolnośląskich wskazywał, że zaproponowany kształt wspólnego biletu kolejowego generuje zbyt duże koszty przerzucane na przewoźników. Zaproponował on inny model rozliczeń oparty na doświadczeniach z wdrożenia oferty EuroNysa. Jego zdaniem ma ona charakter unikatowy w skali europejskiej, a sukces osiągnięto dzięki prostocie systemu dzielenia wpływów ze sprzedaży.
Pod koniec 2018 roku nastąpi zakończenie prac nad opracowaniem koncepcji wspólnego biletu kolejowego, co oznaczać będzie złożenie oferty wszystkim przewoźnikom - mówi Tomasz Miszczuk, prezes zarządu PKP Informatyka.
Mamiński: Od strony technicznej jesteśmy gotowi na Wspólny Bilet.
Prace nad wprowadzeniem taryfy degresywnej u wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce, zwanej „Wspólnym Biletem”, zdaniem prezesa PKP SA posuwają się do przodu „zgodnie z przyjętym harmonogramem”.
Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA powiedział, że marszałków województw zaproszono do wyrażenia swojej opinii na temat planowanych w skali kraju zmian taryfowych.
Wspólny bilet kolejowy – ile interesu publicznego, ile politycznego?
Najważniejszym wydarzeniem najbliższych tygodni na kolei jest wprowadzenie wspólnego biletu. - Doszliśmy do momentu, kiedy muszą zapaść kluczowe decyzje, w tym deklaracja marszałków województw, czy przystąpią do tego projektu. Oczekujemy, że podejmą oni taką decyzję w ciągu 2-3 tygodni – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Mamiński: Wspólny bilet gotowy, jego wdrożenie zależy od marszałków
Ministerstwo Infrastruktury i Grupa PKP zadeklarowały wdrożenie wspólnego biletu w grudniu tego roku. Warunkiem jest zgoda marszałków, a problemem – tradycyjnie – pieniądze.
Szansa na tzw. wspólny bilet od grudnia. Ma być tańszy niż łączone.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk chce, by wspólny bilet na kolei zaczął obowiązywać od grudnia. Dotychczas przy korzystaniu w podróży z usług więcej niż jednego przewoźnika, konieczne było kupienie osobnych biletów. Przewoźnicy, którzy przystąpią do programu, oferować mają w przyszłości jeden bilet. Ma być on tańszy niż bilety łączone.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum