Urząd Marszałkowski w Katowicach przeanalizował opracowanie dotyczące rewitalizacji linii kolejowej z Bielska-Białej do Cieszyna przygotowane przez bielski samorząd i dał „zielone światło” dla inwestycji.
O działania w sprawie przywrócenia ruchu kolejowego na linii 190 pytał radny Janusz Buzek.
Interpelację w sprawie przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej 190 oraz koncepcji stworzenia kolei aglomeracyjnej złożył radny Janusz Buzek na grudniowej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej. Zapytał w niej prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, czy samorząd opracował harmonogram remontu trasy kolejowej oraz model finansowania remontu, jak i organizacji przewozów na trasie do Cieszyna. Inne pytanie dotyczyło zlecenia wykonania oceny zasadności powstania kolei aglomeracyjnej w Bielsku-Białej.
Do pytań radnego odniósł się wiceprezydent Lubomir Zawierucha, który poinformował, że samorząd województwa zakończył analizę opracowania pt. „Linia kolejowa nr 190 Bielsko-Biała-Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląska Cieszyńskiego w ramach subregionu południowego województwa śląskiego”
W październiku wicemarszałek województwa Stanisław Dąbrowa potwierdził, że analiza dostarczyła argumentów na rzecz wznowienia przewozów na omawianym odcinku w przyszłości.
- Urząd Marszałkowski w Katowicach potwierdził pismem do Biura Funduszy Unijnych PKP PLK iż odcinek linii 190 Bielsko-Biała-Cieszyn będzie ujęty w zmienionym „Planie Transportowym Województwa Śląskiego”. Nastąpiły zatem kluczowe deklaracje nadające konkretny kształt kolejnym wspólnym działaniom Komisji ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego (z udziałem przedstawiciela prezydenta Bielska-Białej - red.) na rzecz rewitalizacji trzeciego odcinka linii kolejowej 190 (Bielsko-Biała-Skoczów) ukierunkowane na zapewnienie źródła finansowania oraz ujęcie przedmiotowego zakresu linii w planach inwestycyjnych PKP PLK - pisze wiceprezydent Zawierucha.
Mniej optymistyczna jest opinia w sprawie kolei aglomeracyjnej. - Kluczowym dla możliwości przyszłego wprowadzenia zoptymalizowania połączeń kolejowych w bielskim obszarze aglomeracyjnym pozostaje niedostateczny stan infrastruktury oraz brak źródła finansowania dla przeprowadzenia niezbędnych inwestycji. Wielopłaszczyznowość tej problematyki wymaga współdziałania różnych interesariuszy. Dlatego zasadnym jest podjęcie działań w szerszej płaszczyźnie (gminy subregionu południowego woj. śląskiego oraz zachodniej części woj. małopolskiego) - kończy Lubomir Zawierucha.
[ Dodano: 07-01-2019, 12:35 ] Rosną szanse na przywrócenie ruchu pociągów z Bielska-Białej do Cieszyna. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pozytywnie zaopiniował opracowaną przez Komisję ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego analizę, która przedstawia zasadność wyremontowania kilkunastokilometrowego odcinka linii kolejowej nr 190.
Na początku 2018 roku Komisja ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego, która współpracuje z gminą Bielsko-Biała, przygotowała opracowanie "Linia Kolejowa nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląskie Cieszyńskiego w ramach Subregionu Południowego Województwa Śląskiego". Analizę przedstawiono marszałkowi województwa śląskiego. Pisaliśmy o tym w artykule "Szansa na przywrócenie połączenia kolejowego z Cieszynem?"
- W odpowiedzi Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Stanisław Dąbrowa, pismem z dnia 18 października 2018 roku wskazał, że przedłożony materiał analityczny stanowi argument przemawiający za wznowieniem przewozów na omawianym odcinku w przyszłości. Ponadto dodał, że po przeanalizowaniu opracowania Urząd Marszałkowski potwierdził pismem do Biura Funduszy Unijnych PKP PLK S.A., iż odcinek linii 190 Bielsko-Biała - Cieszyn będzie ujęty w zmienionym "Planie Transportowym Województwa Śląskiego" - poinformował jeszcze w grudniu ówczesny zastępca prezydenta miasta, Lubomir Zawierucha.
Należy wspomnieć, że mowa o remoncie kilkunastokilometrowego odcinka linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa, tzw. trzeciego odcinka linii kolejowej 190. Pozostała część linii kolejowej nr 190 od Skoczowa do Cieszyna zostanie wyremontowana do końca 2021 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły już przetarg na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych.
Po rewitalizacji, pociągi pasażerskie znów zaczną kursować między Goleszowem a Cieszynem, co będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu i studentów.
Dzięki odbudowie linii kolejowych nr: 694 (Bronów - Bieniowiec), 157 na odcinku Bieniowiec - Skoczów, 190 na odcinku Skoczów - Cieszyn oraz 191 na odcinku Goleszów - Wisła Głębce, pociągi będą jeździły z dużo większą prędkością, z 20/30/40/60 km/h przyspieszą do 80/110/120 km/h. Składy towarowe będą kursować z prędkością 60 i 80 km/h. Na zmodernizowanych odcinkach pojedzie też więcej pociągów. Planowane są również prace związane z poprawą stanu mostów i wiaduktów.
W grudniu Koleje Śląskie chciałyby zacząć obsługę linii 190 z Cieszyna do Goleszowa. Prace przy jej modernizacji zakończą się w drugiej połowie roku, w Cieszynie kończy się obecnie montaż sieci trakcyjnej na stacji.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum