Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
FIP - Portugalia, Hiszpania i Francja- stan na sierpień 2018
Autor Wiadomość

batar81 Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 11 Wrz 2018

PostWysłany: 11-09-2018, 11:52   FIP - Portugalia, Hiszpania i Francja- stan na sierpień 2018 Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
chciałbym się podzielić informacjami na temat dopłat (rezerwacji) do biletu FIP na następujące kraje: Portugalia, Hiszpania, Francja - może komuś się przyda. Na samym początku podam informacje, jakie uzyskałem bezpośrednio od przewoźników (za pośrednictwem poczty e-mail), a następnie napiszę, jak to wyglądało w praktyce podczas mojej podróży. Większość miejscówek (poza miejscówkami na Portugalię) brałem w kasie Polrail Service w Bydgoszczy - polecam szczególnie na pociągi w Hiszpanii i międzynarodowe między Portugalią a Hiszpanią, Hiszpanią a Francją oraz Francją a Niemcami, gdyż na miejscu może być problem z dostępnością miejsc (wszystkie miejsca w pociągach były zapełnione). Stan na sierpień 2018 r.

Comboios de Portugal - Portugalia

Informacja przewoźnika:

Bilety do książeczki FIP można zakupić tylko w kasach na dworcach przed odjazdem. Dopłaty są następujące:
1. Książeczka FIP ważna w 1. klasie:
- pociąg Alfa Pendular (Comfort Class) - dopłata w wysokości różnicy kosztu biletu między klasą Tourist a Comfort Class
- pociąg Alfa Pendular (Tourist Class) - 5,00 euro;
- pociąg Intercidades (1. i 2. klasa) - 5,00 euro;

2. Książeczka FIP ważna w 2. klasie:
- pociąg Alfa Pendular (Comfort Class) - dopłata w wysokości różnicy kosztu biletu między klasą Tourist a Comfort Class plus opłata w wysokości 50% biletu klasy Tourist
- pociąg Alfa Pendular (Tourist Class) - 5,00 euro;
- pociąg Intercidades (1. klasa) - dopłata w wysokości różnicy kosztu biletu między klasą 1. a 2.
- pociąg Intercidades (2. klasa) - 5,00 euro;

Nie ma rezerwacji na pociągi InterRegional, Regional i Urbano, ale i tak trzeba pobrać miejscówkę do biletu.

W praktyce:

Za pociąg Alfa Pendular w klasie Tourist zapłaciłem 5,00 euro;, za Intercidades w klasie 2. zapłaciłem 4,00 euro;. Na pociągi regionalne oraz miejskie nie brałem żadnych miejscówek, konduktorzy się nie czepiali. Nie wiem jak wygląda sprawa z pociągami IR, bo nimi nie jechałem. Miejscówki faktycznie dostępne tylko w kasach, natomiast obsługa w kasach bardzo miła, kompetentna, znająca język angielski (na stacjach Faro, Lizbona Entrecampos). Konduktorzy bardzo uprzejmi, uśmiechali się na widok FIPa. Niestety na wielu stacjach znajdują się bramki do odbijania biletów magnetycznych, więc trzeba liczyć na to że ktoś z pasażerów nam otworzy, przy bramce będzie znajdować się obsługa, będzie blisko do kas i można krzyknąć, żeby nam pomógł albo, tak jak raz zrobiliśmy w Sintrze, przeskoczyć przez płot;)


RENFE - Hiszpania

Informacja przewoźnika:

Rezerwacje mogą być zakupione tylko w kasach, punktach sprzedaży na głównych stacjach oraz w autoryzowanych agencjach RENFE na terenie całej Hiszpanii. Bilety mogą być zakupione na 62 dni do 5 minut przed planowanym odjazdem. Koszty dopłaty:

1. Pociąg AVE:
- klasa Turista y Turista +: 10 euro;
- klasa Preferente z posiłkiem: 23,5 euro;
- klasa Preferente bez posiłku: 13 euro;
- klasa Club: 38 euro;

2. Pociągi długodystansowe:
- klasa Turista y Turista +: 6,5 euro;
- klasa Preferente z posiłkiem: 23,5 euro;
- klasa Preferente bez posiłku: 10 euro;

3. Kuszetki (łóżka piętrowe): 19,1 euro;

4. Pociągi nocne / Wagony sypialne:
- klasa Turista Trenhotel: 34,9 euro;
- klasa Preferente Trenhotel double: 58,9 euro;
- klasa Preferente Trenhotel individual: 111,3 euro;
- klasa Gran Clase Trenhotel double: 75,7 euro;
- klasa Gran Clase Trenhotel individual: 141,4 euro;

5. Pociąg AVANT: 6,5 euro;

6. Pociągi Media distancia z rezerwacją: 4 euro;

7. Pociągi przewoźnika RENFE feve (w Asturii wzdłuż wybrzeża Zatoki Biskajskiej na trasie Gijon - Santander - linia wąskotorowa): ok. 50 % zniżki od ceny biletu normalnego.

W praktyce:

Za pociągi AVE zapłaciłem 10 euro;, AVANT to koszt 4 euro;, miejscówka na pociąg nocny Porto - Valladolid to koszt 5,5 euro - miejsca siedzące w wagonie bezprzedziałowym (proście o miejsca bez stolika - nie da się zasnąć i bardzo mało miejsca na nogi); pociąg TGV Barcelona - Paryż jest dość drogi - 17,5 euro w klasie drugiej. Chciałem pojechać pociągiem Altaria, ale w kasie w Oviedo zaproponowali mi cenę 6 euro, więc podziękowałem i pojechałem darmowym Media distancia. Niby pisali, że Media distancia są płatne, ale ja miejscówek nie brałem, konduktorzy też o nie nie prosili. W pociągu RENFE feve pokazałem mój bilet FIP i to mi wystarczyło, Pan konduktor się uśmiechnął, nie wymagał od nas biletu, dał nam nawet darmowe bilety na wyjście z dworca - na stacjach występowały bramki, co dla biletów FIP jest zawsze problemem (bramki głównie na stacjach i peronach podmiejskich i średniodystansowych). Konduktorzy bardzo uprzejmi. Na głównych stacjach, na których byliśmy występuje odprawa biletowa przed wejściem do pociągu wraz ze skanowaniem bagażu i przeszukiwaniem wykrywaczem metali - Leon, Madryt Chamartin, Madryt Puerta de Atocha, Barcelona. Rezerwacji można dokonać tylko w kasach.

SNCF - Francja

Informacja przewoźnika:

SNCF akceptuje książeczkę FIP. Rezerwacja jest obowiązkowa w pociągach TGV oraz Intercités. Rezerwacji można dokonać tylko w kasach.

W praktyce:
Jak wyżej, o pociągu Barcelona - Paryż już pisałem, wykupiliśmy jeszcze bilet na pociąg Paryż - Mannheim - opłata za bilet z miejscówką wynosi 15 euro. FIP nie obowiązuje na kolejkę miejską w Paryżu - RER.

Mam nadzieję, że pomogłem. W razie pytań proszę piszcie:)

Pozdrawiam
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sarionn Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Gru 2015

PostWysłany: 25-09-2018, 07:05    Odpowiedz z cytatem

super informacje, dzięki
tylko jedna uwaga, kiedyś było tak że na kolejke RER w Paryżu fip obowiązywał częściowo tzn na niektóre linie tak, na inne nie - zależności kto jest przewoźnikiem. Nie wiem czy to wciąż aktualne. Brytyjczycy szczegóły podają tu: https://www.raildeliverygroup.com/files/Publications/services/rst/RST_Travel_Tips_For_Europe.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Dagmara Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 07 Wrz 2019

PostWysłany: 08-09-2019, 14:20    Odpowiedz z cytatem

Czy Francja i Hiszpania honorują kartę Fip, tzn czy kupuję tylko miejscówkę dla siebie i męża?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Shinzon Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2013
Skąd: Katowice

PostWysłany: 08-09-2019, 16:08    Odpowiedz z cytatem

Dagmara napisał/a:
Czy Francja i Hiszpania honorują kartę Fip, tzn czy kupuję tylko miejscówkę dla siebie i męża?


Tak honorują MKZ. Na kartę zniżek nie można kupić tylko rezerwacji. Kupujesz bilet 50% zniżką od ceny podstawowej. Jest to bilet wraz z rezerwacją miejsca.

Btw, RENFE wydaje bilety FIP na rodzinę pracownika.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl