Ja tylko z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że 37 lat temu „ludzie honoru” zaczęli dochowywać pewnej kultury. Tako rzecze płk Mazguła.
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Jaruzelski wypłacał nagrody za strzelanie do robotników. Potem elity III RP zrobiły z niego autorytet.
Dziś rocznica "czarnego czwartku". Przypomnijmy - 17 grudnia 1970 roku komunistyczne władze zdecydowały się na użycie wojska w celu pacyfikacji protestów robotniczych. W Gdyni do ludzi, którzy szli rano do pracy, otwarto ognień z ostrej amunicji. Co ciekawe - Wojciech Jaruzelski, jako szef MON, już nazajutrz wystąpił do Rady Państwa o wypłacenie żołnierzom LWP strzelającym do robotników specjalnych nagród finansowych. Dwadzieścia lat później Jaruzelskiego wybrano pierwszym prezydentem III RP, a Adam Michnik bronił go jak własnego ojca.
Warto przypomnieć, że władze z PO i salonowe elity III RP żegnały Jaruzelskiego z najwyższymi honorami.
Kolejna rocznica stanu wojennego nakazuje wspomnieć nie tylko o ofiarach tego tragicznego wydarzenia. Warto również przypomnieć, że salonowe elity III RP traktowały Wojciecha Jaruzelskiego, głównego architekta zbrodniczego systemu, z najwyższymi honorami. Cały czas mam w głowie obrazek, jak Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski wspólnie opłakiwali TW "Wolskiego". Wówczas było istotne, aby zrobić to należycie, aby III RP pamiętała o Jaruzelskim i pochowała go tak, jak żegna się bohatera. I właśnie dlatego ta formacja polityczna musiała przegrać.
Sędziów stanu wojennego przed odpowiedzialnością karną w III RP obronili sędziowie Sądu Najwyższego.
W kontekście kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce warto przypomnieć, że Sąd Najwyższy w III RP odmówił pociągnięcia do odpowiedzialności karnej PRL-owskich sędziów, którzy w stanie wojennym skazywali na kary więzienia ludzi mających odwagę ze zbrodniczym systemem walczyć. Działo się tak ponieważ układ zawarty w Magdalence i przy okrągłym stole roztoczył nad funkcjonariuszami aparatu terroru parasol ochronny. Ważną częścią tego układu był system sądowniczy, który "miał się sam oczyścić", choć od początku było wiadome, że to właściwie niemożliwe.
Dziś mija 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Film o stanie wojennym "Wojna zaczęła się 13 grudnia". Poruszające wspomnienia nieznanych bohaterów tamtych dni.
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Kolej w burzliwym okresie – 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Polska stanęła w obliczu dramatycznych wydarzeń – w tym dniu, na mocy decyzji ówczesnych władz komunistycznych, wprowadzony został stan wojenny – restrykcyjny reżim mający na celu zdławienie rosnącej opozycji oraz utrzymanie komunistycznych rządów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Na ulicach polskich miast pojawiło się ok. 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów i kilkanaście tys. funkcjonariuszy SB. Do więzień trafiło wtedy ponad 3 tys. osób – działaczy „Solidarności” oraz osób działających w ramach innych, niezależnych organizacji. Do końca jego trwania internowano łącznie ok. 10 tys. obywateli.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum