Tacy, to mają coś nie ok w z głową, jeżeli dewastują mienie.
Zostaną złapani, a to tylko kwestia czasu.
Tak jak popatrzymy na stojące na bocznicach stare wagony i lokomotywy i niektóre też były i są dewastowane, ponieważ zawsze ktoś tam przyjdzie i zniszczy.
Niby tam pilnują strażnicy ochrony kolei, ale nie zawsze zauważą, jak ktoś wejdzie do jakiegoś wagonu.
A przecież, niektóre z tych wagonów będą remontowane i będą jeździły na trasach.
Grupa młodych osób użyła hamulca bezpieczeństwa, zatrzymali pociąg i chcieli przejść do nabazgrania graffiti. Mieli pecha, bo pociągiem podróżowali strażnicy miejscy i zareagowali świadkowie sytuacji.
Fotopułapka skuteczna w walce z ,,Grafficiarzami’’
W dniu 26 grudnia 2022 roku fotopułapka przekazała sygnał o obecności osób postronnych przebywających w torach czynnych na terenie stacji Jarocin. Skierowani na miejsce funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli na gorącym uczynku sprawcę dewastacji pociągu, malującego graffiti na wagonie. Do chwili ujęcia mężczyzna zdążył pomalować około 11m² jednostki elektrycznej.
,,Grafficiarz’’ schwytany na gorącym uczynku przez funkcjonariuszy SOK
W dniu 3 marca 2023 roku komendant zmiany w Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenie stacji Wrocław Główny nieznani sprawcy dewastują pociąg. Na miejsce błyskawicznie skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy ujęli na gorącym uczynku młodego mężczyznę, który malował ,,graffiti’’ na wagonie. Do chwili ujęcia sprawca zdążył zdewastować 40 m² jednostki elektrycznej.
Pociągi wożą pasażerów i towary od dziesiątków lat, od pierwszej połowy XIX w. Stanowią nieodzowny element w rozwoju i kształtowaniu otaczającego nas świata nie tylko pod względem transportowym, ale dla wielu stały się również inspiracją do wyrażania swojej sztuki. Oczywiście, tej dziedzinie malarstwa od początku jej istnienia towarzyszą kontrowersje. Często jednak warto przyjrzeć się jej bliżej, żeby odkryć prawdziwą wartość albo z czystej ciekawości dowiedzieć się, co znaczy ona dla tak wielu ludzi.
Funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu ujęli trzech sprawców namalowania graffiti. Wandale markerem zniszczyli wnętrze jednego z przedziałów w pociągu relacji Warszawa Wschodnia – Frankfurt Oder. Jak się później okazało tylko jeden z mężczyzn przyznał się do dewastacji luster, który dodatkowo poszukiwany był do odbycia kary w zakładzie karnym.
Leszno: Nastolatkowie zdewastowali pociągi Polregio. Straty na pół miliona złotych
Rozbite okna i wyświetlacze, rozszczelnione gaśnice i zniszczone reflektory to tylko część szkód, które spowodowali 12- i 14-latek w Lesznie. Chłopcy wchodzili do pociągów Polregio odstawionych na bocznicy i demolowali je za pomocą młotków. Spółka oszacowała, że naprawa szkód pochłonie pół miliona złotych. Sprawa trafi do sądu, a za odnowę zdewastowanych składów zapłacą rodzice.
Zajączkowo: malował graffiti – wpadł na gorącym uczynku
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Tczewa ujęli na gorącym uczynku 28-latka, który malował graffiti na budynku kolejowym w stacji Zajączkowo Tczewskie. Wstępnie oszacowano szkodę na blisko 500 złotych. Mieszkaniec Tczewa odpowie teraz za zniszczenie mienia PKP.
W Chełmie, podczas akcji „Antygrafitti”, Straż Ochrony Kolei zatrzymała grafficiarza usiłującego pomalować pociąg Polregio. Złapano go na gorącym uczynku z dziesięcioma puszkami farby. Za naruszenie przepisów porządkowych, 32-letni mieszkaniec Lublina otrzymał mandat w wysokości 500 zł.
Kradzieże, dewastacje pojazdów i infrastruktury kolejowej, obrzucenia pociągów czy nieuprawnione użycie sygnału „Radiostop” – tego typu zdarzeń było w zeszłym roku 4 150. To prawie 3,3% mniej występków chuligańskich niż w 2022 r.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum