Podróż pociągiem do Moskwy nie jest istotnie tańsza niż samolotem, za to trwa prawię dobę.
Zdecydowanie najtańszą opcją jest podróż służbowa jako pracownik kolei z czerwoną książeczką OSJD. Ci, którzy nie mogą skorzystać z tego udogodnienia, a z różnych względów upierają się przy kolei, mają do dyspozycji wiele różnych wariantów. Najtańszy kosztuje około 150- 180 zł, a najdroższy (chociaż nie najszybszy), czyli podróż w przedziale luks w ekspresie Nicea - Moskwa około 2000 zł.
1. Pociąg bezpośredni z Warszawy do Moskwy, tutaj radzę korzystać ze składów RŻD.
2. Pociąg bezpośredni z Warszawy do Brześcia i dalej według taryfy Kolei Białoruskich.
3. Cała droga pociągami regionalnymi, podstawowe odcinki to: Warszawa - Terespol, Terespol - Brześć, Brześć - Mińsk, Mińsk - Moskwa. W skrajnym wypadku, jeśli chce się skorzystać z lokalnych taryf, trzeba ostatni odcinek podzielić na Mińsk - Orsza, Orsza - Smoleńsk, Smoleńsk - Moskwa.
Przejazd przez granicę w Terespolu pociągiem lokalnym ma sporo zalet, przede wszystkim oszczędza czas przeznaczony na zmianę zestawów kołowych. Przy okazji można zapoznać się ze zwyczajami miejscowej ludności i zobaczyć co się sprzedaje za granicą.
Decydując się na podróż przez Białoruś należy pamiętać o zaopatrzeniu się w wizę tranzytową i stosowne ubezpieczenie medyczne. Na granicy białorusko - rosyjskiej nie ma od 2010 żadnych kontroli.
Bilety zarówno rosyjskie jak i białoruskie można od 5 lat kupić przez internet, jednakże należy je wydrukować na blankietach biletowych w kasie lub w specjalnych automatach na dworcach już na Białorusi lub w Rosji. Rodzi to pewne ograniczenia. Od lutego b.r. RŻD uruchomiło aplikację mobilną na Androida, podobno można przyjść z QR kodem w urządzeniu - nie próbowałem więc dodaję dla informacji do sprawdzenia, własne doświadczenie podpowiada, że człowiek bez papierka nie istnieje.
Jeżeli chodzi o przewóz roweru to nie spotkałem na tej trasie żadnych wagonów przystosowanych do ich przewozu, za wyjątkiem lokalnego przemytnika Terespol - Brześć. Rower woziłem samochodem i samolotem i przyznam, że po wielokrotnych ciężkich przejściach na granicy białoruskiej nie zdecydowałbym się na przejazd z rowerem akurat pociągiem.
Pozdrawiam
P.S.
Tym, którzy popadli w konfuzję z powodu nadmiernej ilości przesiadek polecam zapoznanie się ze schematem wykorzystania wspólnego biletu, oferowanego przez RŻD w popularnym kierunku wakacyjnym.
http://pass.rzd.ru/static/public/ru?STRUCTURE_ID=5282
W drodze do Moskwy przynajmniej nie ganiamy z walizką
Międzynarodowy pociąg hotelowy „Polonez” z Warszawy do Moskwy nie będzie już kursować codziennie. Od czerwca obsługa tego połączenia prowadzona będzie tylko trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. O zmianę wnioskowały rosyjskie koleje RŻD.
Do rozkładu jazdy po pandemii nie wrócił „Polonez” z Warszawy do Moskwy. Aktualnie pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską ruch pasażerski jest całkowicie wstrzymany. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie stan ten się nie zmieni.
Pociągi pasażerskie nadal nie mogą wrócić na Białoruś. Do odwołania
Nie przestał obowiązywać zakaz uruchamiania pasażerskich połączeń kolejowych na Białoruś. W praktyce pociągów do Brześnia, Grodna czy Mińska, a także do Moskwy czy innych miast w Rosji, nie będzie aż do odwołania przepisów, które są formalnie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W rozmowach o ewentualnym wznowieniu komunikacji z pewnością nie pomogą napięte stosunki dyplomatyczne Polski i Białorusi związane z toczącą się wojną Rosji z Ukrainą.
Kim Dzong Un jedzie pancernym pociągiem na spotkanie z Putinem. Ale przywódca Rosji też ma swój pociąg.
Ciemnozielony pociąg z żółtym wykończeniem został zauważony w poniedziałek na granicy Rosji, Chin i Korei Północnej. Mimo że Kim Dzong Un miał do pokonania blisko 1200 km, zdecydował się na podróż koleją, co jest wieloletnią tradycją kultywowaną przez kolejnych przywódców Korei. Pociąg jest nie tylko kuloodporną fortecą, ale także luksusowym środkiem komunikacyjnym. Jak podają media, wewnątrz jest m.in. restauracja, z bogatą ofertą win oraz wyrafinowanymi potrawami, jak np. świeży homar, a do posiłków może przygrywać orkiestra. Sam pociąg ma aż 90 wagonów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum