15 czerwca minęło osiem lat od chwili rozpoczęcia przewozów przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Spółka konsekwentnie rozszerza ofertę dla pasażerów – zarówno przejmując nowe trasy, jak i poprawiając ofertę na dotychczasowych. Pasażerowie w Łódzkiem korzystają z usług kolei regionalnej coraz chętniej.
Kurier Kolejowy rozmawia z Januszem Malinowskim, Prezesem Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej o flocie taborowej spółki i strategii dalszego rozwoju, efektywności energetycznej, wprowadzaniu EcoDrivingu oraz wielkości planowanych przewozów pasażerów w 2023 roku.
ŁKA przewiozła prawie 8,7 mln pasażerów w 2022 roku
Z usług Łódzkiej Kolej Aglomeracyjnej w minionym roku skorzystało blisko 8,7 mln pasażerów. To ogromny przyrost względem nawet dotychczasowego rekordowego 2019 roku.
ŁKA nie planuje dalszych rozszerzeń sieci. Przynajmniej na razie
ŁKA była w ostatnich latach najdynamiczniej rozwijającym swoją siatkę połączeń przewoźnikiem regionalnym w skali kraju. Mimo występowania pewnych potrzeb, póki co nie będzie jednak uruchamiania kolejnych linii, w tym do innych województw. Część relacji wciąż obsłuży natomiast Polregio.
ŁKA z rekordową liczbą pasażerów w 2023 r. Ponad 10 mln
Łódzka Kolej Aglomeracyjna w 2023 r. przewiozła rekordową liczbę 10 mln 151 tys. pasażerów. Jest to 17% więcej niż w 2022 r. – poinformował Janusz Malinowski, Prezes Zarządu ŁKA.
Pociągi Łódź – Skarżysko Kamienna mają zostać wydłużone do Kielc. W grudniu bieżącego roku ma też pojawić się zupełnie nowa relacja Łódź Widzew – Zduńska Wola – Częstochowa. Uczniowie i studenci do 26. roku życia mają od 1 lipca podróżować pociągami oraz autobusami ŁKA za darmo – to najważniejsze zapowiedzi, jakie padły dziś na przedwyborczej konferencji łódzkiego samorządu wojewódzkiego.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna wraz z władzami województwa łódzkie zapowiedziała wprowadzenie bezpłatnych przejazdów pojazdami ŁKA dla uczniów i studentów od 1 lipca bieżącego roku. Przewoźnik ma już też pierwsze minibusy na bazie Mercedesa Sprintera
Łódzki przewoźnik zapowiedział, że uruchomi w grudniu tego roku połączenia na nowej trasie do Częstochowy przez Chorzew-Siemkowice. Tymczasem PLK wskazały na możliwość opóźnienia budowy przystanków położonych wzdłuż linii nr 146. Nie będzie mieć to wpływu na termin inauguracji przewozów.
W 2010 roku powstała, a w 2014 roku rozpoczęła działalność przewozową Łódzka Kolej Aglomeracyjna (dalej: ŁKA). Jej powołanie miało na celu zapewnienie efektywnej organizacji i funkcjonowania pasażerskiego transportu kolejowego w regionie łódzkim. Poniższa analiza ma zobrazować, jak bardzo podjęta wówczas decyzja zmieniła kolejowe przewozy pasażerskie w aglomeracji łódzkiej.
W 2024 roku ŁKA przewiozła w sumie około 11 milionów pasażerów. To najlepszy wynik od początku działalności regionalnego przewoźnika. Znane są już pierwsze statystyki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej za ostatnie 12 miesięcy do połowy grudnia, które potwierdzają, że był to rekordowy rok. Mieszkańcy Województwa Łódzkiego stawiali nie tylko na podróże pociągiem. Chętnie przesiadali się też do pojazdów Kolejowej Komunikacji Autobusowej.
W minionym roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna przewiozła w sumie około 11 milionów pasażerów, a pociągi ŁKA pokonały blisko 6,6 mln kilometrów. Aby przewoźnik mógł dalej się rozwijać, potrzebny jest nowy tabor.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum