W 5 lat liczba Polaków zarabiających około płacy minimalnej wzrosła... 100 razy
Lawinowo rośnie w Polsce odsetek pracowników z wynagrodzeniem zbliżonym do płacy minimalnej. W tym roku może ich być ponad… sto razy więcej niż pięć lat temu. Zarobki wielu wykształconych i doświadczonych osób rosną poniżej inflacji lub nie rosną wcale, więc coraz częściej nie różnią się od stawek nowicjuszy. Konsekwencje tego trendu zaczynają być poważne, zwłaszcza w mikrofirmach i w samorządach lokalnych.
Jawność wynagrodzeń po polsku. Lek na patologię czy puszka Pandory?
Wszyscy koledzy z pracy i sąsiedzi mogą się dowiedzieć, ile zarabiasz. Ba, z łatwością zrobią to także nieznajomi: każdy może wejść na stronę skarbówki lub zadzwonić do urzędu, i spytać, ile wycisnąłeś i ile zapłaciłeś podatku. Ty też możesz sprawdzić, kogo chcesz. Fajne? Czy może raczej - koszmar?
Wynagrodzenia w Polsce 2024: pierwszy raz w historii ponad 2 tys. USD. Kto zyskał najwięcej?
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest dziś dwa razy wyższe niż dekadę temu. Wzrosty płac specjalistów wyhamowały, szybko rosną natomiast zarobki w administracji publicznej i obronie narodowej oraz górnictwie węgla dotowanym przez ogół Polek i Polaków. W czołówce rankingu płacowego są też energetycy z państwowych paramonopoli. Warto o tym pamiętać płacąc wyższe rachunki za prąd.
W maju mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6.480,52 zł i była niższa o 19,0 proc. od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał GUS. Wcześniej podawał, że mediana wynagrodzeń w kwietniu wyniosła 6.500,0 zł.
Jawność wynagrodzeń coraz bliżej. Rząd chce obejść konsultacje społeczne?
Podawanie wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę, a także informowanie pracowników o średnich płacach dla danej grupy etatowców w firmie - to niektóre z elementów złożonego w Sejmie projektu posłów KO, którzy chcą jawności wynagrodzeń - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt poselski jednak - w przeciwieństwie do rządowego, którego jeszcze nie ma - nie musi być konsultowany w Radzie Dialogu Społecznego - zwracają uwagę eksperci.
Pracodawcy będą zaskoczeni. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac
Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się m.in. do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami. Czy nowe przepisy naprawdę zniwelują nierówności płacowe?
Będą rewolucyjne, obowiązkowe zmiany w zarobkach. Pracodawca nie może odmówić, pracownicy już zacierają ręce
Ile zarabia kolega z pracy na tym samym stanowisku? Bywa, że z mniejszym doświadczeniem i gorszymi kompetencjami, otrzymuje wyższą pensję. Często to tylko „korytarzowe” plotki, bo nie ma dostępu do takich informacji. Podobnie jest w ogłoszeniach o pracę. Wkrótce się to zmieni. Jawność pensji wymuszają unijne przepisy. Do przekucia prawnych regulacji w czyny już niedaleko.
Miała być rewolucja, zostanie po staremu. Oferty pracy bez jawnych płac
Na tę zmianę czekało wielu pracowników, ale wygląda na to, że skończy się na szumnych zapowiedziach. Pracodawca jednak nie będzie musiał zamieszczać informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o naborze – informuje „Rzeczpospolita”. Z pierwotnego poselskiego projektu zostało tyle, że praktycznie nic się nie zmieni.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum