Ładowanie strony... proszę czekać!Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3 ... 38, 39, 40  Następny
Wolność internetu w Polsce
Autor Wiadomość

Arek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 05 Mar 2007
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 29-08-2007, 08:50   Wolność internetu w Polsce Odpowiedz z cytatem

Strony internetowe do rejestracji

Właściciele stron internetowych muszą je zarejestrować, jeśli nie chcą być ścigani przez prokuraturę. To efekt ostatniego postanowienia Sądu Najwyższego

Prokuratorzy coraz chętniej ścigają autorów stron internetowych za to, że nie zarejestrowali ich w sądzie jako dziennik lub czasopismo. Przekonał się o tym m.in. Leszek Szymczak, prowadzący serwis GazetaBytowska.pl, który został oskarżony o prowadzenie serwisu bez rejestracji. Organy ścigania zajęły się nim, ponieważ nie usunął z forum komentarzy internautów na temat komornika, o którym program wyemitowała TVN.

Szymczak czeka na wynik apelacji. W pierwszej instancji sąd w Słupsku co prawda umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, ale jednocześnie uznał, że oskarżony rzeczywiście złamał prawo, gdyż nie zarejestrował swej strony. To samo dotknęło wydawców serwisu "Szycie po przemysku". Co ciekawe, oni próbowali zarejestrować serwis, ale sąd im odmówił. A później prokuratura zaczęła ich ścigać za... brak rejestracji.

Ta sprawa doczekała się niedawno postanowienia Sądu Najwyższego. Może ono wstrząsnąć polskim Internetem. Wprawdzie sąd oddalił kasację prokuratury, gdyż uznał, że skoro wydawcom odmówiono zarejestrowania tytułu, to nie można ich teraz za to karać. Z drugiej strony doszedł do wniosku, że strony WWW muszą być rejestrowane tak samo jak czasopisma papierowe.

Co istotniejsze, dotyczy to zarówno profesjonalnych portali informacyjnych, jak i np. amatorskich stron ze zdjęciami rodzinnymi. - Zgodnie z prawem prasowym treść nie ma znaczenia do uznania publikacji za prasę - tłumaczy "Rzeczpospolitej" sędzia SN Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie. W praktyce oznacza to, że jeśli strona jest aktualizowana częściej niż raz w tygodniu, powinna zostać zarejestrowana jako dziennik. Jeśli rzadziej, ale przynajmniej raz w roku - jako czasopismo. Autorowi strony za brak rejestracji grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności.


Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Większość polskich stron internetowych działa niezgodnie z prawem. Ich autorzy narażają się nawet na karę ograniczenia wolności. To konsekwencje niedostosowanego do dzisiejszych czasów prawa prasowego

Co łączy filatelistę, który prowadzi serwis internetowy o znaczkach, fotografa amatora umieszczającego w sieci swoje zdjęcia i firmę prowadzącą duży portal informacyjny? Wszyscy powinni zarejestrować swe strony internetowe jako dzienniki lub czasopisma.

Sąd Najwyższy interpretuje

O kłopotach wynikających z niedostosowanej do dzisiejszych realiów definicji prasy, dziennika i czasopisma wiadomo od dawna ("Rz" pisała o nich więcej 26 marca w artykule: "Prawo nie odróżnia strony internetowej od papierowego dziennika").

Niedawno problem nabrał jednak nowego wymiaru. Przepisy doczekały się bowiem interpretacji Sądu Najwyższego. Z postanowienia wydanego 26 lipca wynika (sygn. akt IV KK 174/07), że nie ma znaczenia, czy strona internetowa opisuje działania władzy, czy też hobbysta doradza na niej, jak założyć swoje pierwsze akwarium. Jeśli są aktualizowane częściej niż raz do roku, powinny zostać zarejestrowane w sądzie. Uzasadnienie tego precedensowego postanowienia jest już napisane, ale brakuje podpisów wszystkich sędziów. Jak dowiedzieliśmy się w SN, można się z nim będzie zapoznać po 10 września.

Treść nie ma znaczenia

Już teraz wiadomo jednak, co wynika z postanowienia sądu.

- Zgodnie z prawem prasowym treść publikacji nie wpływa na to, czy ma być uznana za prasę. Jeśli więc strona internetowa nie tworzy zamkniętej jednorodnej całości i jest aktualizowana co najmniej raz w roku, to jest prasą. Gdy nowe informacje pojawiają się na stronie częściej niż raz w tygodniu, to mamy do czynienia z dziennikiem, jeśli rzadziej, to z czasopismem. Zarówno jedno, jak i drugie trzeba zarejestrować - tłumaczy "Rz" sędzia Sądu Najwyższego Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie.

Cóż to oznacza w praktyce? Otóż to, że większość polskich stron internetowych działa nielegalnie. Tylko duże serwisy o charakterze stricte dziennikarskim rejestrują się w sądzie. Zapaleńcy, którzy piszą w siecidla własnej satysfakcji, po to, aby się podzielić swoimi spostrzeżeniami, nie zawracają sobie tym głowy.

Marcin R. prowadzi amatorską stronę internetową poświęconą muzyce elektronicznej. W związku z opisanym postanowieniem SN prosi, żeby nie podawać jej adresu.

- Chyba i tak ją zlikwiduję, skoro mam mieć przez nią nieprzyjemności - mówi.

Strona zawiera przede wszystkim informacje o płytach, które ukazały się na rynku, i ich autorskie recenzje.

- Najczęściej aktualizuję stronę dwa, trzy razy w miesiącu. Jak rozumiem, powinienem zarejestrować ją jako czasopismo. Nie będę tego przecież robił dla tych kilkudziesięciu osób, które od czasu do czasu zaglądają na moją stronę. Już wolę wysyłać im swoje teksty e-mailem - mówi Marcin R.

Serwisy urzędowe do rejestracji

Za wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji grozi grzywna, a nawet ograniczenie wolności. Co ważniejsze jednak, osoba prowadząca stronę w Internecie jest de facto redaktorem naczelnym z wszystkimi wynikającymi z tego obowiązkami, m.in. obowiązkiem publikowania sprostowań i odpowiedzialnością za teksty, w tym wpisy internautów.

O tym, jakie będą konsekwencje postanowienia, zdecydują prokuratura i policja, gdyż to one będą decydować o ewentualnym ściganiu autorów stron WWW

Sądy nie muszą się kierować stanowiskiem SN, ale z pewnością będą je brały pod uwagę.

- Jeżeli sądy będą uznawały, że wydawanie serwisu internetowego należy traktować jako wydawanie dziennika lub czasopisma, to każdy obywatel ma moralne prawo zwrócić się do organów administracji publicznej z pytaniem, czy zarejestrowały swoje strony internetowe - zwraca uwagę Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.plPrawo i Internet. Zapytał Komendę Główną Policji, czy zarejestrowała swoją stronę, na której codziennie publikuje wiele informacji o działaniach funkcjonariuszy. Policja odpowiedziała, że nie, bo "prawo prasowe nie przewiduje uznania stron internetowych za dziennik czy czasopismo".

Nie trzeba rejestrować stron zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej. Cała reszta urzędowych serwisów również może być uznana za dzienniki lub czasopisma.


Jak zarejestrować tytuł prasowy

Wniosek o rejestrację dziennika lub innego czasopisma składa się w sądzie okręgowym właściwym dla siedziby wydawcy.

Musi on zawierać:
- tytuł dziennika lub innego czasopisma oraz siedzibę i dokładny adres redakcji,
- dane osobowe redaktora naczelnego,
- określenie wydawcy, jego siedzibę i dokładny adres,
- częstotliwość ukazywania się.

Sąd sprawdza, czy zgłoszony tytuł nie został wcześniej zarejestrowany oraz czy spełnia warunki rejestracji. Jeśli jest identyczny z innym, sąd odmawia rejestracji. Może natomiast być podobny.

Jeżeli postanowienie sądu nie zostanie wydane w ciągu 30 dni, można wydawać dziennik lub czasopismo bez rejestracji.

Rejestracja jest płatna, kosztuje 40 zł.

źródło: Rzeczpospolita

_________________
Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 29-08-2007, 10:31    Odpowiedz z cytatem

Czy to oznacza, że nasze forum też musi być zarejestrowane jako tytuł prasowy?

Powiem krótko - nasz kraj stanął nad przepaścią skrajnego absurdu!

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

yello1 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 21 Sie 2007

PostWysłany: 29-08-2007, 11:38    Odpowiedz z cytatem

Mówiłosie iż w PRL było państwo policyjne (bo MO zarabiało wiecej niż nauczyciel ) ale to co teraz sie dzieje przechodzi ludzkie pojęcie .............

A miało by dobrze !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Wojtek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 10 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 29-08-2007, 12:29    Odpowiedz z cytatem

Widzę plusy. W ten prosty sposób administracja Forum stanie się profesjonalną i pełnoprawną redakcją tytułu prasowego. Wybierzemy redaktora naczelnego i jego zastępcę, radę programową i będziemy się wpraszać na konferencje prasowe zwoływane przez władze PKP, na których będziemy zadawać bardzo niewygodne pytania. Krótko mówiąc, niechcący i wbrew sobie zostaniemy rasowymi dziennikarzami. Wink

A już tak na poważnie, zgadzam się z Beatrycze. Nasz kraj to cyrk!

_________________
Podróżny pamiętaj! Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją. (S. Bareja)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sopek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 24 Lut 2007

PostWysłany: 29-08-2007, 13:16    Odpowiedz z cytatem

Większe strony, portale jakoś sobie by poradziły, ale strony domowe typu Janek Nowak z Gniezna Galeria - jakich mnóstwo za żadne skarby nie wybulą 40 zł.
Tej kasy napewno nikt nie zapłaci, bo raczej nikt nie będzie ścigał.
I tak powstał kolejny martwy przepis.

_________________
https://kolejowyportal.pl
https://www.facebook.com/kolejowyportal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Wojtek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 10 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 29-08-2007, 13:18    Odpowiedz z cytatem

http://di.com.pl/grafika/di_logo_gen.gif

Polska: Więzienie za brak rejestracji strony lub bloga w sądzie?

Kara grzywny a nawet więzienie za brak rejestracji strony internetowej w sądzie? To możliwe, jeśli w miarę regularnie aktualizujesz swoją stronę czy bloga. Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego (SN) zwiększa prawdopodobieństwo czarnego scenariusza - fali oskarżeń przeciwko setkom tysięcy blogerów i właścicieli w miarę regularnie aktualizowanych stron internetowych.

Właściciele stron internetowych, którzy je regularnie aktualizują muszą je zarejestrować w sądzie jako prasę, dziennik lub czasopismo - pisze Rzeczpospolita, powołując się na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26 lipca (sygn. akt IV KK 174/07). W przeciwnym razie może się nimi zainteresować prokuratura.

Sąd Najwyższy analizując prawo prasowe uznał, że jeśli treści na stronie internetowej aktualizowane są przynajmniej raz w tygodniu, należy taki serwis uznać za dziennik, jeśli przynajmniej raz w roku - za czasopismo.

Nie jest tutaj istotne, czy mamy do czynienia z serwisem profesjonalnym, czy amatorskim. Z postanowienia sądu wynika, że jeśli występuje w miarę regularna aktualizacja strony to, zgodnie z prawem prasowym, konieczna jest jej rejestracja w sądzie - czytamy w Rzeczpospolitej.

Zatem nie tylko typowe serwisy informacyjne, ale również strona kolekcjonera sznurówek, dziecka piszącego o swoich ulubionych bajkach, zwierzenia nastolatki, blog firmowy i wiele innych regularnie aktualizowanych stron powinno zostać zarejestrowanych jako prasa.

Brak spełnienia tego wymogu skutkować może zainteresowaniem prokuratury, a w przypadku udowodnienia złamania prawa karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Przekonali się o tym autorzy serwisów GazetaBytowska.pl oraz "Szycie po przemysku". Sprawa drugiego z nich znalazła nawet finał w Sądzie Najwyższym (SN). Szczegółowo opisuje te przypadki Piotr Waglowski w swoim serwisie VaGla.pl Prawo i Internet.

Jeśli stanowisko SN zostanie poważnie potraktowane przez prokuratorów i sądy może wywrzeć niemały wpływ na polski internet. W świetle opisywanego postanowienia praktycznie wszystkie polskie strony www podlegają rejestracji na tych samych zasadach, co wydawnictwa papierowe.

- Zgodnie z prawem prasowym treść nie ma znaczenia do uznania publikacji za prasę - powiedział Rzeczpospolitej sędzia SN Jacek Sobczak, specjalista od prawa prasowego.

Rzeczpospolita pisze, iż sądy nie muszą się kierować stanowiskiem SN, ale z pewnością będą je brały pod uwagę. Można zatem spodziewać się, że postanowienie to zostanie wkrótce wykorzystane przez osoby lub firmy, którym działalność niektórych stron i blogów jest nie na rękę. Wystarczy, że serwisy takie będą w miarę regularnie aktualizowane, ale nie będą zarejestrowane w krajowym rejestrze dzienników i czasopism, by złożyć przeciwko nim stosowny pozew.

Czy w wyniku omawianego postanowienia Sądu Najwyższego twórcy stron WWW i blogerzy zaczną częściej trafiać przed oblicze sędziego? Pokaże to najbliższa przyszłość. Wielu komentatorów twierdzi jednak, że w obliczu nieprzystającego do rzeczywistości ery cyfrowej prawa prasowego, konieczna jest jego błyskawiczna nowelizacja.

źródło: Dziennik Internautów

_________________
Podróżny pamiętaj! Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją. (S. Bareja)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Picolo Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 13 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 29-08-2007, 14:35    Odpowiedz z cytatem

Można zatem spodziewać się, że postanowienie to zostanie wkrótce wykorzystane przez osoby lub firmy, którym działalność niektórych stron i blogów jest nie na rękę.

Ciekawe czy beton PKP wykorzysta okazję i podejmie kroki, żeby udupić to forum jak i jego twórców?

_________________
"Demokracja to rządy hien nad osłami."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Lewi Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 07 Lip 2006
Skąd: UE

PostWysłany: 29-08-2007, 21:21    Odpowiedz z cytatem

Witam Wszystkich

Korzystając z komputera mojego Ojca i czasowego pobytu w Ojczyźnie, oraz tego, że zarejestrowałem się przed rokiem na tym forum dzielę się swoimi przemyśleniami.
Mianowicie:
Poziom absurdu w moim kraju - Polsce - przekracza granicę. Wszelkie granice.
Dzieciak bazgrzący na swoim blogu w necie o krasnoludkach, bajeczkach, kotkach i pieskach, pójdzie do więzienia, bo nie zarejestrował swojej strony w sądzie (sic!) ?

Czy ktoś wykorzysta okazję żeby udupić to forum ? Oczywiście, że tak !
Idealna okazja aby zamknąć usta wszystkim niezależnym.
CENZURA CENZURA CENZURA.
Każdy nieudacznik zamiast uszanować zdanie innych,zamiast zastanowić się nad krytyką, która jego decyzji i zachowań dotyczy, jeśli tylko taką możliwość uzyska będzie kneblował usta wszystkim normalnym.
Wszystkim, którzy ośmielają się zauważyć jego nieudacznictwo.
Czarno widzę wolność słowa.
I pomyśleć, że niektórzy przed laty ryzykowali więzieniem walcząc o wolną prasę.
Pewnie teraz w wolnej Polsce pójdą do pierdla.

Pozdrawiam ze smutkiem
Lewi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

pkpe Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Mar 2006
Skąd: ze Polski

PostWysłany: 29-08-2007, 21:46    Odpowiedz z cytatem

Kolejny martwy przepis. Teraz się zacznie polowanie na czarownice Język

_________________
---
(...)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

zyrafa Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 13 Lis 2005
Skąd: Stargard [Zbk/Szn]

PostWysłany: 29-08-2007, 23:07    Odpowiedz z cytatem

Łukaszenka też zaczynał od egzekwowania tego typu przepisów

"Wielki Brat patrzy" - takie hasło widniało na każdym miejscu w świecie opisanym przez G. Orwela w powieści "Rok 1984" - przedstawiającej obraz świata zniewolonego przez totalitaryzm.

Gdzie my zmierzamy Płacz ?

_________________
Dyskusja polega na wymianie poglądów nie epitetów
Galeria autorska http://www.zbaszynek.stargardcom.pl zapraszam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Arek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 05 Mar 2007
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 30-08-2007, 08:48    Odpowiedz z cytatem

Lewi napisał/a:
Czy ktoś wykorzysta okazję żeby udupić to forum ? Oczywiście, że tak !
Idealna okazja aby zamknąć usta wszystkim niezależnym.
CENZURA CENZURA CENZURA.

Jako przedstawiciel administracji forum chcę wszystkich uspokoić. Są jeszcze serwery zagraniczne! Forum można w każdej chwili przenieść do innego dalekiego kraju co zajmie 2-3 godz. a wtedy beton PKP jak i chore polskie prawo mogą nam naskoczyć!

Poza tym nie wierzę, aby ktoś z PKP odważył się zamachnąć na nasze niezależne forum. Ta osoba ośmieszyłaby się na cały kraj, o co postaralibyśmy się informując o takim fakcie wszystkie media. Zresztą jesteśmy w posiadaniu zbyt wielu kompromitujących władzę PKP informacji, które stanowią nasze "zabezpieczenie". Jeden fałszywy krok i pewne niewygodne fakty mogą ujrzeć światło dzienne!

Jeżeli wymóg rejestracji stron www będzie egzekwowany (w co nie wierzę - jest to technicznie niewykonalne) to my nasze forum zarejestrujemy na osobę spoza PKP, która na stałe przebywa za granicą. Wtedy jako zarejestrowany tytuł prasowy będziemy musieli być traktowani na równi z innymi mediami jak TVP czy "Gazeta Wyborcza" i nie wiem czy kierownictwu PKP wyjdzie to na dobre, bo nie opuścimy żadnej konferencji prasowej w PKP, a nasze pytania będą wyjątkowo drobiazgowe i dla wielu bardzo niewygodne!

Tak więc w tym przypadku kij ma dwa końce. My jako forum (tytuł prasowy) zyskamy prestiż, a władza PKP będzie miała nad sobą oficjalne i bardzo upierdliwe kolejowe medium!

_________________
Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

szpak Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2006
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: 30-08-2007, 11:15    Odpowiedz z cytatem

Ciekawe czy spółki PKP zarejestrują swoje wszystkie strony, a jest ich conajmniej 20.

Uważam ten przepis za jakiś obłęd, idiotyzm dekady i należy to nagłośnić, żeby cała Europa nas wyśmiała. Mam nadzieję, że Unia Europejska nie dopuści do tak absurdalnych decyzji w naszym chorym kraju.

Moja 14-letnia siostra prowadzi bloga i prywatną stronkę rodzinną. W świetle tych przepisów musiałaby pójść do sądu, zapłacić łącznie 80 zł za rejestrację swoich stron i ogłosić się redaktorką naczelną dziennika lub czasopisma. Jeśli tego nie zrobi to zapłaci grzywnę, albo nawet zamkną ją w poprawczaku. Przecież tego nawet Orwell by nie wymyślił!

_________________
Marcin Szpakowski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Lady Makbet Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 12 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 30-08-2007, 12:03    Odpowiedz z cytatem

szpak napisał/a:
Przecież tego nawet Orwell by nie wymyślił!

Orwell nie miał mózgu Kaczora! Umarł ponad pół wieku temu i nie przewidział, że kiedyś powstanie IV RP, która przebije jego wizje z powieści "1984".

_________________
Lady Makbet to typ kobiety, którą nieokiełznana ambicja prowadzi do zbrodni, a potem do wyrzutów sumienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

gregula44 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 04 Gru 2006
Skąd: Rzeszów/Reichshof :)

PostWysłany: 30-08-2007, 15:58    Odpowiedz z cytatem

Jeśli taki przepis miałby być wprowadzany na Białorusi to się nie dziwię. Mieszkamy w demokratycznym państwie, krajem członkowskim UE i po ch... wprowadzać takie komunistyczne metody.

Cytat:
Uważam ten przepis za jakiś obłęd, idiotyzm dekady i należy to nagłośnić, żeby cała Europa nas wyśmiała. Mam nadzieję, że Unia Europejska nie dopuści do tak absurdalnych decyzji w naszym chorym kraju.


Tu przyznaję rację, niech się świat dowie i nas wyśmieje, a te imbecyle zaczną bardziej myśleć, nad tym co będą wprowadzać w życie.

_________________
CHWDbetonPKP
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Galanonim Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 16 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 16-09-2007, 14:45    Odpowiedz z cytatem

Czy fakt, że daną stronę zarejestruje się jako wydawnictwo nie zobowiązuje równocześnie do założenia firmy? Można wydawać gazetę/czasopismo etc. nie pracując/nie mając własnej firmy?

Cytat:
Art. 7.
1. Ustawa reguluje prasową działalność wydawniczą i dziennikarską.
2. W rozumieniu ustawy:
1. prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania,

Internet?

Cytat:
w tym także rozgłośnie oraz tele - i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską,
2. dziennikiem jest ogólno informacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu,

Czyli forum dyskusyjne jest dziennikiem? No bo ukazuje się bez przerwy, co chwilę zmienia swoją zawartość, co chwilę ktoś coś dopisze - czy zatem co chwilę mamy do czynienia z nowym "wydaniem" jakiegoś forum?

Cytat:
3. czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2,
4. materiałem prasowym jest każdy opublikowany lub przekazany do opublikowania w prasie tekst albo obraz o charakterze informacyjnym, publicystycznym, dokumentalnym lub innym, niezależnie od środków przekazu, rodzaju, formy, przeznaczenia czy autorstwa,

Zatem posty to teraz "materiał prasowy"?

Cytat:
5. dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji,

Forumowicz nie pozostaje w stosunku pracy z obsługą forum i nie działa na rzecz i z upoważnienia redakcji, zatem dziennikarzem nie jest. Zatem kto nim jest - administracja (obsługa) forum? A w takim razie kim są forumowicze?

Cytat:
6. redaktorem jest dziennikarz decydujący lub współdecydujący o publikacji materiałów prasowych,

Czyli również moderatorzy.

Cytat:
7. redaktorem naczelnym jest osoba posiadająca uprawnienia do decydowania o całokształcie działalności redakcji,

Naczelnik i inni admini: Krycha, Wojtek, Pirat. A co z Ursus Victorius - asystentką admina?

Cytat:
8. redakcją jest jednostka organizująca proces przygotowywania (zbierania, oceniania i opracowywania) materiałów do publikacji w prasie.

Redakcja to forum?

Cytat:
Art. 8.
1. Wydawcą może być osoba prawna, fizyczna lub inna jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W szczególności wydawcą może być organ państwowy, przedsiębiorstwo państwowe, organizacja polityczna, związek zawodowy, organizacja spółdzielcza, samorządowa i inna organizacja społeczna oraz kościół i inny związek wyznaniowy.

Czyli firmy mieć nie trzeba, aby zarejestrować czasopismo.

Cytat:
Art. 20.
1. Wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie wojewódzkim właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy, zwanym dalej organem rejestracyjnym. Do postępowania w tych sprawach stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, ze zmianami wynikającymi z niniejszej ustawy.
2. Wniosek o rejestrację, o której mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1. tytuł dziennika lub czasopisma oraz siedzibę i dokładny adres redakcji,
2. dane osobowe redaktora naczelnego,
3. określenie wydawcy, jego siedzibę i dokładny adres,
4. częstotliwość ukazywania się dziennika lub czasopisma.
3. Postanowienia zarządzające wpis do rejestru sąd uzasadnia tylko na wniosek.
4. Wydawanie dziennika lub czasopisma można rozpocząć, jeżeli organ rejestracyjny nie rozstrzygnął wniosku o rejestrację w ciągu 30 dni od jego zgłoszenia.

Koszt takiego wniosku to 40 zł.
Mam nadzieję, że ktoś się opamięta i szybko znowelizuje ustawę bo to głupota i idiotyzm... Ktoś nie pomyśli nad treścią i nad tym co dana ustawa przyniesie, Sejm klepnie (kto jest za... kto jest przeciw... kto się wstrzymuje... Ogłaszam 10 minut przerwy). A potem mamy takie debilizmy w prawie!

_________________
Nie patrz w przeszłość, bo przyszłość Cię znienawidzi...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 40 Idź do strony 1, 2, 3 ... 38, 39, 40  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl