Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
FIP - Wielka Brytania
Autor Wiadomość

automatyk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 13 Sie 2016

PostWysłany: 13-08-2016, 10:33   FIP - Wielka Brytania Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Wątki dot. FIP nie cieszą się dużym ruchem i większość dyskusji jest sprzed wielu lat. Nie mniej mam nadzieję że znajdzie się ktoś chętny do podzielenia się doświadczeniami.

Planuję urlopową wycieczkę z FIP do Wielkiej Brytanii. Zasadniczo próbuję rozpoznać dwa tematy:

1. Dojazd do Londynu:
Warszawa - Berlin (PKP IC/DB)
Berlin - Dusseldorf (ICE)
Dusseldorf - Brussel (Thalys)
Brussel - London (Eurostar)

2. Poruszanie się koleją po wyspie.

Niestety ogólnodostępnych informacji w internecie nie ma za wiele.
Ad 1 - co lepiej, kupon czy karta zniżek, gdzie dokonać ew. dopłat - można przez internet?
Ad 2 - czy jest gdzieś lista przewoźników honorujących FIP?

Z góry dzięki za pomoc. Po powrocie chętnie opiszę swoją podróż i podam aktualne informacje z pierwszej ręki Smile


pozdr.
Adam
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

cieply Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 28 Cze 2016

PostWysłany: 13-08-2016, 16:34   Re: FIP - Wielka Brytania Odpowiedz z cytatem

automatyk napisał/a:
Witajcie,
Wątki dot. FIP nie cieszą się dużym ruchem i większość dyskusji jest sprzed wielu lat. Nie mniej mam nadzieję że znajdzie się ktoś chętny do podzielenia się doświadczeniami.

Planuję urlopową wycieczkę z FIP do Wielkiej Brytanii. Zasadniczo próbuję rozpoznać dwa tematy:

1. Dojazd do Londynu:
Warszawa - Berlin (PKP IC/DB)
Berlin - Dusseldorf (ICE)
Dusseldorf - Brussel (Thalys)
Brussel - London (Eurostar)

2. Poruszanie się koleją po wyspie.

Niestety ogólnodostępnych informacji w internecie nie ma za wiele.
Ad 1 - co lepiej, kupon czy karta zniżek, gdzie dokonać ew. dopłat - można przez internet?
Ad 2 - czy jest gdzieś lista przewoźników honorujących FIP?

Z góry dzięki za pomoc. Po powrocie chętnie opiszę swoją podróż i podam aktualne informacje z pierwszej ręki Smile


pozdr.
Adam


[ Dodano: 13-08-2016, 17:41 ]
Witaj do Wielkiej Brytanii dojazd jest na Fip tani i łatwy Eurostar z Bruxelii do Londynu na karte zniżek FIP 50% bilet 27 euro kl 2 lub promem z Holandii na bilet FIP dziennym 6 euro a nocnym 46 euro a po wyspie z FIP za darmo przez niemcy na fip nie ma żadnych dopłat holandia też belgia tak samo jak masz więcej pytań to pisz pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

automatyk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 13 Sie 2016

PostWysłany: 15-08-2016, 15:51    Odpowiedz z cytatem

Problem w tym że nie znalazłem możliwości zakupu biletu na Eurostar przez internet z Polski. Z tego co rozpoznałem dotychczas można taki bilet kupić co najwyżej na dworcu np. w Brukseli lub Paryżu. A i to z kilkudniowym wyprzedzeniem bo frekwencja jest wysoka i bilety na kilka dni wprzód mogą być już wyprzedane. Biletów bez miejsca siedzącego nie sprzedaje się. Tyle dowiedziałem się od brytyjskich kolejarzy.

Tak więc koniecznym byłoby podzielenie podróży na etapy czego bym nie chciał.


Mam jeszcze pytanie o kwestie podróży po UK. Czy bilety FIP (kupon) na ATOC załatwia sprawę w 100%, czy też trzeba więcej rodzajów kuponów? Zależy mi na przejazdach z Londynu do St. Austell (Kornwalia), dalej Porthmadog (Walia) i Liverpool.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Shinzon Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 07 Mar 2013
Skąd: Katowice

PostWysłany: 22-08-2016, 21:04    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dusseldorf - Brussel (Thalys)


Na Thalys FIP-a nie dostaniesz. To nie jest przewoźnik który honoruje FIP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sarionn Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Gru 2015

PostWysłany: 25-10-2016, 20:14    Odpowiedz z cytatem

troche późno ale może się komuś przyda

1) na eurostara rezerwacje wystawi ci np polrail service z bydgoszczy
2) atoc załatwia sprawe. honorowany jest przez większość spółek brytyjskich. wpisz w google atoc - znajdziesz strone i liste spółek które są w zrzeszeniu

ps - thalysa omijaj - kiedyś działał na takiej samej zasadzie jak eurostar, nie wiem jak teraz.
bez problemu jednak dostaniesz sie z kolonii do amsterdamu lub brukseli jakims ICE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

wuja Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Lip 2011

PostWysłany: 10-02-2017, 10:24    Odpowiedz z cytatem

Witajcie!
Wkrótce wybieram się FIPem do Wielkiej Brytanii. Jest to moja pierwsza podróż stąd mam parę pytań. Z góry dziękuje Smile

1) Skąd wiadomo, że na dany pociąg jest obowiązkowa rezerwacja miejsc/dopłata. Przede wszystkim chodzi mi tutaj o Niemcy i Wielką Brytanię. W Niemczech będę jechał pociągiem kategorii IC. Jeśli jest obowiązkowa to ile ona wynosi. A jeśli nie jest to czy dla zapewnienia sobie miejsca mogę wziąć miejscówkę? Czy tak jak u nas jest ona darmowa?

2) Jak wygląda kwestia płynięcia promem Stena Line BV z Hoek van Holland do Harvich? Czy należy dokonać wcześniejszej rezerwacji? Jeśli tak to w jaki sposób? Ile wynosi dopłata do kuponu FIP?

Wszelkie dodatkowe informację, wskazówki, porady mile widziane Smile
Z góry dziękuje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sarionn Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Gru 2015

PostWysłany: 14-02-2017, 13:17    Odpowiedz z cytatem

ad 1 - w każdym kraju inaczej,
a) w Niemczech ważne by sprzwdzić listę pociągów w których nie honorowane są bilety FIP - tu masz liste pociągów DB którymi na FIP nie pojedziesz - http://www.raildeliverygroup.com/files/Publications/services/rst/RST_Winter_2016_DBAG.pdf.
Ile kosztuje rezerwacja nie pamiętam bo nie jest obowiązkowa i ja jej nigdy nie brałem, jeśli jednak byś chciał mieć pewność miejsca napewno coś kosztuje - pytaj w kasach IC lub załatwiaj sprawe w http://www.polrail.com/ - bardzo dobre biuro, polecam
A żeby mieć pewność czy ktoś zaraz nie zajmie twojego miejsca, jeśli zdecydujesz się podróżować bez miejscówek, sprawdź wyświetlacze lub kartki nad siedzeniami lub na drzwiach przedziałów - zwykle jest informacja w jakiej relacji miesce jest zajęte
b) w UK nie możesz skorzystać z nocnego pociągu z Londynu do Szkocji (Fip nie ważny w wagonach 2 kl, 1 klasy brak, sypialne horendalnie drogie opłaty), w drugim nocnym pociągu Riviera Expres z Londynu do Penzance rezerwacje za free dostaniesz na dworcu Paddington w Londynie, w dziennych pociągach rezerwacje nie są obowiązkowe a jeśli byś chciał coś musisz zapłacić - ile nie wiem, bo nie potrzebowałem

ad 2 - na stenę warto rezerwować wcześniej bo w niektórych terminach może być full. napisz do niech że potrezebujesz rezerwacje do Fipa (http://www.stenaline.pl/pomoc). dostaniesz rezerwacje za free za która zaplacisz na miejscu tj w kasie w terminalu portowym. za dzienny rejs płacisz tylko opłatę portową (dokładnie nie pamiętam ceny, kilka euro), na nocny rejs dodatkowo obowiązkowa jest kabina. kabiny są dwu osobowe. jak będzie was dwie osoby wyjdzie taniej, samemu placisz około 20 euro i masz kabine tylko dla siebie. polecam plynac noca bo nie jest bardzo drogo, nie tracisz czasu a dobrze sie wyspisz

tu masz liste ograniczen w podrozowaniu po wyspach
http://www.raildeliverygroup.com/files/Publications/services/rst/RST_Winter_2016-17_Restrictions_Booklet.pdf
zasada jest taka - jak przyjdzie ktos z rezerwacja to zwalniasz mu miejsce, dla posiadaczy 1 klasy w "dalekobiezbych" pociagach napoje za free ale uprzejmie prosza by nie brac obiadow ktore sa za free dla posiadaczy normalnych biletow (szczegoly w powyzszym linku, w pociagu kazdej spolki nieco inne zasady)

Jazde z niemiec do belgi czy holandi na prom planuj pociągami IC, ICE a nie Thalys. Do Thalysa jest spora dopłata. Alternatywą dla promu jest Eurostar - za nieco ponad 20 Euro dostaniesz bilet dla Fipa. Radze załatwiać bilet sporo wcześniej i w robić to w http://www.polrail.com/. Nie pobierają żadnych doatkowych opłat. Jeśli nie zrobisz rezerwacji wcześniej to na stacji przed odjazdem pociągu możesz się dowiedzieć że pula miejsc dla Fipowców jest wyczerpana i albo płacisz pełną opłatę albo jedziesz za 2-3 dni

licz sie z mala punktualnoscia a nawet odwolanymi pociagami podmiejskimi w regionie londynu, trzy razy bylem i trzy razy mialem problemy. pociagow jest jednak bardzo duzo i jak jeden wypadnie to za 20-40' jest nastepny.

pisz co jeszcze chce wiedziec to podpowiem, jak masz plan to pytaj, sporo z wysp brytyjskich zjechalem to rady a propos konkretnych miejsc jakies moge miec
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

wuja Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Lip 2011

PostWysłany: 14-02-2017, 22:04    Odpowiedz z cytatem

Dzięki za info!
Na chwilę obecną myślę, że wszystko jest jasne Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

smoky_bacon Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 21 Lis 2011
Skąd: UK

PostWysłany: 04-07-2017, 14:09    Odpowiedz z cytatem

Bilet na Thalys z FIP na trasie Kolonia-Bruksela kosztuje 18 euro.
Ostatnimi czasy dwa razy podniesli cene Eurostara z FIP i od lutego br. z Brukseli do Londynu jest to 34,50 euro.
Na nocny do Szkocji FIP owszem JEST honorowany.

Wuja - byles juz na tej wyprawie w UK? Jak nie to odezwij sie gdybys zamierzal podrozowac na poludniowy-wschod od Londynu (Portsmouth, Southampton, Weymouth, Exeter) i chcial niedrogo bilet, bo mam mozliwosc ogarnac z tygodniowym wyprzedzeniem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sarionn Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Gru 2015

PostWysłany: 06-07-2017, 09:36    Odpowiedz z cytatem

smoky, na nocny do szkocji fip jest honorowany ale tylko w wagonach sypialnych do ktorych trzeba zrobic bardzo drogą dopłatę. No chyba że coś się w tym roku zmieniło. Lepsza sytuacja jest z nocnym do kornwalii - tam fip jest ważny w 2 klasie a rezerwacja siedzenia jest za free

[ Dodano: 22-07-2022, 09:52 ]
Gdyby kogoś interesowała sytuacja w UK:

Zalecają by brać rezerwacje. Raz piszą że obowiązkowe, raz nie. W praktyce nie są konieczne

- Avanti West Coast. Aby dokonać rezerwacji należy wysłać maila na adres seat.reservations@avantiwestcoast.co.uk (podając datę i godzinę pociągu, którym planowana jest podróż). Ponadto należy podać rodzaj posiadanego biletu FIP.
- Great Western Railway (GWR). Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie: +44 345 70 00 125. Możliwe jest również dokonanie rezerwacji w biurze GWR.
- London North Eastern Railway (LNER). Rezerwacji należy dokonywać on-line: www.lner.co.uk/reserve, lub w biurze LNER.

Ponadto bydgoskie biuro polrail serwis nie prowadzi już biletów/rezerwacji na eurostara.
Można je załatwić przez bookmyrst.co.uk
Niestety pobierają opłatę 10 funtów za zamówienie (tzn 10 nie zależnie czy bierzesz na jedną czy kilka podróży). bilet do FIP'a na drugą klasę bruksela/paryż - londyn - 34,5 funta, na 1 klasę 52,5 funta

Alternatywa to prom Steny. W przypadku rejsu nocnym płacimy tylko za kabinę - ok 200 zł zależnie od pory roku (kabiny 2 osobowe wiec podróżując w dwójkę wychodzi nie najgorzej). Trzeba tylko pamiętać że z Rotterdamu do Hoek van Holland nie kursuje już pociąg a metro

ps - w scotrail wszedł zakaz spożywania alkoholu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl