Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
[rel] Wizyta w Rudach
Autor Wiadomość

Kolejoman2 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Gru 2010
Skąd: Kędzierzyn-Koźle

PostWysłany: 27-10-2022, 10:36   [rel] Wizyta w Rudach Odpowiedz z cytatem

7.08.2022
Kędzierzyn - Rudy - Rybnik Stodoły - Rudy - Stanica - Rudy - Kędzierzyn

W niedzielę 7 sierpnia postanowiłem w końcu nadrobić bardzo denerwujący brak na mojej mapie, a mianowicie kolejkę wąskotorową w Rudach, która tak naprawdę jest rzut beretem od mojego domu. Z Kędzierzyna wyruszam ok. 11.30 swoim samochodem. Trasa wiedzie przez Bierawę, Dziergowice, Kuźnię Raciborską i Rudę Kozielską, zajmuje mi niecałą godzinę. Po przyjeździe pierwsze kroki kieruję do kasy biletowej, gdzie zakupuję bilety na pociąg do Rybnika Stodół na godzinę 13.00 i do Stanicy na godzinę 14.00. Mam jeszcze trochę czasu, więc zwiedzam sobie stację. Na jej terenie znajduje się kilka punktów gastronomicznych, jest też kuźnia, którą można zwiedzać oraz wystawa multimedialna. Nie znam się na taborze wąskotorowym, więc nie będę opisywać poszczególnych eksponatów, zamieszczam po prostu zdjęcia, które zrobiłem podczas zwiedzania.
Po stacji manewruje parowóz Las49 3343, jest on nawadniany i przygotowuje się do jazdy.
Chwilę przed 13.00 przybywa pociąg ze Stanicy prowadzony lokomotywą spalinową.
Po opuszczeniu składu przez pasażerów można zająć miejsce.
Lokomotywa spalinowa odpina się, a jej miejsce zajmuje parowóz. Kontrola biletów odbywa się przed odjazdem. Trasa biegnie głównie przez las i częściowo wzdłuż szosy z Rud do Rybnika.
Dawniej trasa kończyła się na stacji Paproć, ale została ona przedłużona odrobinę dalej, właśnie do przystanku Rybnik Stodoły. Znajduje się on za przejazdem kolejowym na wspomnianej szosie, a przejazd pociągu jest zabezpieczany przez pracowników. Rybnik Stodoły to zmodernizowany peron, który wyglądem przypomina perony PKP PLK.
Szybki oblot składu i ruszamy w drogę powrotną do Rud.
Po przyjeździe do Rud znów wymiana pasażerów.
Ja pozostaję w składzie, bo do 14.00 nie ma aż tak dużo czasu. Miejsce parowozu zajmuje lokomotywa spalinowa.
Chętnych na przejazd jest tak dużo, że w pewnym momencie skład zostaje wycofany, aby zabrać jeszcze 2 dodatkowe wagoniki z bocznego toru. Trasa do Stanicy jest nieco dłuższa i wiedzie również przez las.
Dopiero przed samą Stanicą wyjeżdżamy na polną okolicę. Pociąg zatrzymuje się chwilę wcześniej niż jest peronik przy budynku stacyjnym.
Lokomotywa odpina się i przejeżdża na drugi tor, ale nie przejeżdża razu na drugą stronę tylko zatrzymuje się przy pociągu, a dzieci mogą sobie ją oglądać. Z informacji, które napływają Stanica za jakiś czas nie będzie już końcowym punktem po tej stronie linii, bo ma zostać przywrócony do ruchu kolejny odcinek, do Pilchowic. Gdy już wszyscy się naoglądali lokomotywa podpina się do składu.
Wyruszamy z powrotem do Rud.
Po przyjeździe kontynuuję zwiedzanie stacji.
Skład udaje się w kolejny kurs z parowozem do Rybnika Stodół.
Spędzam tu jeszcze na tyle dużo czasu, że pociąg ze Stodół zdąża wrócić.
Następnie wsiadam w samochód i po niecałej godzinie jestem w domu.

Fotki, skany biletów: www.kolejomania.rail.pl/rudy.html

_________________
Pozdr.
Grzesiek
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl