Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Jak to wszystko ogarnąć - Bohumin-Włochy
Autor Wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 30-05-2023, 12:10   Jak to wszystko ogarnąć - Bohumin-Włochy Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich. Jestem od 9 lat kolejarzem (nastawniczy, dyżurny, obecnie maszynista)
Planuję w tym roku pierwszą w życiu - w okresie 17-29 lipca podróż do Włoch (objazdówkę) razem ze znajomą.
O ile dla niej kupiliśmy już bilet Interrail (więc rozumiem że dopłaca co najwyżej do miejscówek) o tyle mam zagwozdkę jak ogarnąć to u siebie w przypadku FIP i mam kilka pytań.
Plan jest taki że pojedziemy następująco
17 lipca z Bohumina do Wiednia oraz z Wiednia do Wenecji (1x bilet na czechy, 1 na austrię i 1 na włochy) - EC101 Moravia+rj 133 Gondoliere
20 lipca z Wenecji do Florencji
22 lipca z Florencji do Rzymu
25 lipca z Rzymu do Bari
26 lipca z Bari do Neapolu
28 lipca z Neapolu i 29 lądujemy w Bohuminie (1x bilet czechy, 1 austria, 1 włochy) - FR 9428 Frecciarossa+NJ40236+EC 104 Porta Moravica

Wiem że książeczka/bilet FIP za 25zł pozwala na wykupienie opcji podróży na 6 państw po 4 bilety każdy (czyli mogę podróżować teoretycznie 8 dni/4x48h bo 1 bilet jest ważny do północy dnia kolejnego)

Jak to ugryźć żeby koszt podróży wyszedł mnie najtaniej patrząc na powyższy plan?
Czytałem zarówno artykuł "Podróże z FIP/OSŻD" na stronie PKP czy stary temat z 2007 roku od Wojtka na temat podstawowych informacji o fip (jednak z powodu braku klikalnych linków na stronie PKP mało co idzie się dowiedzieć a jestem totalnie zielony - ot choćby na stronie PKP - "(LINK DO PLIKU Z ZASADAMI - w przygotowaniu).")

Czy mogę wykupić np 8 biletów/znaczków na Włochy/wybrac 2x Włochy i finalnie otrzymać możliwość jeżdżenia przez 16 dni? Ewentualnie czy wykupienie opcji 12 państw (czyli zamiast 25zł - zapłacić 50) pozwala mi na jeżdżenie dłuższy czas po Włoszech?
Jeśli nie to pewnie będę musiał wykupić międzynarodową karte zniżek. Posiadam zniżki na klasę dowolną na Polskę.

Będę chciał podskoczyć do koordynatora pojutrze po pracy. O ile miejscówki będe w stanie załatwić w Katowicach mając w ręce FIPkę i wspomnianego interraila to nie wiem jak zabrac się za otrzymanie fipki.

Czy od razu zrobić przelew na 25/50/85/110zł i z potwierdzeniem przelewu podejść do koordynatora? Czy załatwia się to jakoś inaczej?
Czy FIPka nadal jest w postaci książeczki? czy cytując PKP "Bilety elektroniczne dla personelu kolejowego FIP (dawniej w formie książeczki)." - czyli są wydawane jakoś elektronicznie?
Ma ktoś zdjęcie/grafikę jak to obecnie wygląda? albo jakoś skondensowane aktualne informacje które rozwieją wątpliwości?
Byłbym niesamowicie wdzięczny. U mnie na sekcji ludzie podchodzą do tego jak pies do jeża - nikt nic nie wie. W Katowicach babeczka też Interraila sprzedawała po raz pierwszy z pomocą wiszącego na telefonie instruktora...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 30-05-2023, 14:28    Odpowiedz z cytatem

Ojoj... Zarówno zakup Interraila, jak i zadanie tych pytań miesiąc przed podróżą to fatalna sytuacja... Sad Zadałeś mnóstwo pytań - jeżeli nikt się nie wypowie do wieczora to siądę, odpiszę i postaram się pomóc Wink Mam już za sobą kilka wspólnych, kolejowych podróży Polska-Włochy w gronie "fipowców" i osób bez ulgi; ostatnia kilka miesięcy temu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 30-05-2023, 15:02    Odpowiedz z cytatem

Super. Dzięki serdeczne.
Chyba najbardziej ciekawi mnie jak wyglądają obecnie bilety - czy jest to stara książeczka w której podaję 6 państw i na każde państwo mam 4 bilety czy jakoś inaczej. A dwa - czy jak podaje 6 państw czy mogą się dublować włochy ewentualne czy biorąc droższą opcję 12 państw za 50zł czy mogę wziąć 2x włochy.
W najlepszym wypadku skorzystam z tej opcji. W gorszym wezmę mkz i w dni "najdroższe" wykorzystam 50% zniżki, w najgorszej opcji tam i powrót bede jeździł na fipce a regionalne bede płacił pełną kwotę.

Kolezanka kupiła interraila 15dniowego za 465euro. Wydawało mi się ze półtorej miesiąca to wystarczający czas zeby załatwić wszystko ^^
No nic. Czekam na informacje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 30-05-2023, 18:31   Re: Jak to wszystko ogarnąć - Bohumin-Włochy Odpowiedz z cytatem

DamianKO napisał/a:

Wiem że książeczka/bilet FIP za 25zł pozwala na wykupienie opcji podróży na 6 państw po 4 bilety każdy (czyli mogę podróżować teoretycznie 8 dni/4x48h bo 1 bilet jest ważny do północy dnia kolejnego)
(...)
Czy mogę wykupić np 8 biletów/znaczków na Włochy/wybrac 2x Włochy i finalnie otrzymać możliwość jeżdżenia przez 16 dni? Ewentualnie czy wykupienie opcji 12 państw (czyli zamiast 25zł - zapłacić 50) pozwala mi na jeżdżenie dłuższy czas po Włoszech?

Na Włochy przysługuje Ci tylko jeden "bilet" w roku, czyli cztery podwójne doby; nie możesz dwa razy wybrać Włoch, ani ponownie o nie wystąpić; to jest generalna zasada - jedynym wyjątkiem są Czechy i Słowacja;

DamianKO napisał/a:

17 lipca z Bohumina do Wiednia oraz z Wiednia do Wenecji (1x bilet na czechy, 1 na austrię i 1 na włochy) - EC101 Moravia+rj 133 Gondoliere
20 lipca z Wenecji do Florencji
22 lipca z Florencji do Rzymu
25 lipca z Rzymu do Bari
26 lipca z Bari do Neapolu
28 lipca z Neapolu i 29 lądujemy w Bohuminie (1x bilet czechy, 1 austria, 1 włochy) - FR 9428 Frecciarossa+NJ40236+EC 104 Porta Moravica
(...)
Jak to ugryźć żeby koszt podróży wyszedł mnie najtaniej patrząc na powyższy plan?

Najtaniej to wychodzi zakup włoskich biletów promocyjnych z wyprzedzeniem 2-3 miesięcy... Do Wiednia najtaniej jest jechać na "ickowym" SuperPromo International (bilety bez ulgi od 47 zł/ 9,90 euro); nie opłaca się żadne kombinowanie. Musiałbyś godzinę tłumaczyć kasjerce jak kupić bilet i miejscówkę do "Chałupki (gr)" (to nie jest to samo co stacja w Chałupkach!), potem dokupować dopłatę do FIP na pociąg w Czechach, potem dopłatę do FIP w Austrii... Same dopłaty prawie trzykrotnie (!) przekraczają cenę biletu SuperPromo International, który możesz kupić zza biurka w swoim domu...
Na pociągi RJ relacji Wiedeń-Wenecja potrzebujesz rezerwacji (do kupienia online) oraz dopłaty, o której mowa powyżej (ważna jest cały dzień).
Na połączenia we Włoszech - inne niż R / RV - potrzebujesz suplementu (nie rezerwacji!) w związku z ceną globalną; nie da się jej kupić online. Albo musisz liczyć na CUD w polskiej kasie, albo kupować na miejscu we Włoszech (patrząc na terminy jest to szalenie ryzykowne - to szczyt urlopowy we Włoszech i większość pociągów będzie całkowicie wyprzedana), albo udać tzw. głupa i kupić na stronie Trenitalii bilet z "ulgą" o nazwie "Diritto Aminnisione", który czasem jest uznawany przez konduktora, a czasem nie.

DamianKO napisał/a:

28 lipca z Neapolu i 29 lądujemy w Bohuminie (1x bilet czechy, 1 austria, 1 włochy) - FR 9428 Frecciarossa+NJ40236+EC 104 Porta Moravica

Totalne szaleństwo takie połączenie! W Wenecji, patrząc na "punktualność" włoskich kolei, MUSISZ mieć minimum 2 godziny na przesiadkę, natomiast jeśli chodzi o Wiedeń to ja bym nie zaryzykowała mniej niż 1-1,5 godziny. Jedź FR9428 do Bolonii, stamtąd NJ40294, a na końcu EC "Polonia" do Polski.

DamianKO napisał/a:

Jeśli nie to pewnie będę musiał wykupić międzynarodową karte zniżek. Posiadam zniżki na klasę dowolną na Polskę.

Nie widzę specjalnie potrzeby zakupu tej karty.

DamianKO napisał/a:

Czy od razu zrobić przelew na 25/50/85/110zł i z potwierdzeniem przelewu podejść do koordynatora? Czy załatwia się to jakoś inaczej?

Idź najpierw do koordynatora - przelew zrobisz w każdej chwili.

DamianKO napisał/a:

Czy FIPka nadal jest w postaci książeczki? czy cytując PKP "Bilety elektroniczne dla personelu kolejowego FIP (dawniej w formie książeczki)." - czyli są wydawane jakoś elektronicznie?

Dostajesz luzem bilet na każdy kraj. Wyglądają prawie identycznie, za wyjątkiem krótkiego oznaczenia przewoźnika - BARDZO łatwo jest się pomylić przy wpisywaniu daty! Format tych biletów jest identyczny jak każdego innego biletu międzynarodowego w Europie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mark Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Mar 2019

PostWysłany: 31-05-2023, 06:33    Odpowiedz z cytatem

Miejscówki to załatwia się w aplikacji Muj Vlak, Obb, ewentualnie w kasie w Bohuminie. Nasze kasy możesz sobie podrowac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 31-05-2023, 11:48    Odpowiedz z cytatem

Udało mi się załatwić już miejscówki na stronie CD Bohumin-Wiedeń i na QBB na Wiedeń-Wenecja przez stronę i aplikację.
Będę się bawić w opcję powrotną.
3 euro za miejscówkę czy 10 za dopłatę to i tak lepiej niż wyłożyć całość za dojazdy
Trochę przesadziłem z tą opcją jak najtaniej więc też jakoś nie zależy mi na opcji SuperPromo - byleby tam zajechać i wrócić plus coś pojeździć po miastach w miare tanio (porównując że chcieliśmy objazdówkę autem i koszt paliwa, dojazdu i parkingów przekroczyłby spokojnie 5-6 tysięcy)

Chociaż droga Aniu trochę mnie zaskoczyłaś o ilości czasu na przesiadkę. Myślałem że tylko u nas jest problem z punktualnością... Inna sprawa że u nas raczej nie ma problemu z oczekiwaniem 1 pociągu na drugi. Jutro wybieram się do koordynatora tak jak wspomniałaś.

W drodze powrotnej oczywiście wezmę rezerwację ale z przymrużeniem oka - najwyżej pojedziemy następnym i następnym... jakoś wrócimy w ciągu 48h Very Happy

Ale dzięki serdeczne i rozjaśniliście mi wszystkie sprawy. W razie co się odezwę i na pewno opiszę po podróży co zrobiłem źle, a co mi się udało bez problemu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mark Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Mar 2019

PostWysłany: 31-05-2023, 13:38    Odpowiedz z cytatem

Pamiętaj o dopłatach do biletów FIP. CD/OBB/FS
We Włoszech zwracaj baczną uwagę na przewoźnika. Tak samo zresztą w CD.
Ostatnio spore zmiany i dopłaty do FIP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 01-06-2023, 03:02    Odpowiedz z cytatem

Jest gdzieś rozpiska którzy przewoźnicy we Włoszech nie obslugują FIP?
Myślę ze głównie bedziemy podróżować tymi Frecciarossa/Trenitalia gdzie się da, reszta pewnie dowiem sie na miejscu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mark Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Mar 2019

PostWysłany: 01-06-2023, 04:05    Odpowiedz z cytatem

Tu masz trochę info o zasadach podróżowania z FIP
https://www.raildeliverygroup.com/files/Publications/services/rst/RST_Travel_Tips_For_Europe_v56.pdf

Poczytaj też posty od. @aanniiaa, kiedyś pisała coś w tym temacie, ale na tel. Ciężko mi znalesc teraz ten post.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 01-06-2023, 08:40    Odpowiedz z cytatem

DamianKO napisał/a:
Jest gdzieś rozpiska którzy przewoźnicy we Włoszech nie obslugują FIP?
Myślę ze głównie bedziemy podróżować tymi Frecciarossa/Trenitalia gdzie się da, reszta pewnie dowiem sie na miejscu.

FIP honoruje tylko Trenitalia, przy czym wyłączone z honorowania są na przykład połączenia Trenitalii na lotnisko w Palermo albo połączenia z Mediolanu do Francji. Wszystkie pociągi freccia są dostępne dla "fipowców", oczywiście po uiszczeniu dopłaty ("cambio").

Na FIP nie pojedziesz na przykład do Sorrento, Trenordem do Tirano czy Circumvesuviana dookoła Etny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 01-06-2023, 11:45    Odpowiedz z cytatem

O takie informacje mi chodziło Smile
Jeszcze raz dzieki serdeczne
Wniosek na FIP złożony, euro na dopłaty załatwione, oczywiscie ze szlo załatwić wyjazd i rozplanowac to mądrzej ale jesli oszczędzę połowę kwoty to dla mnie już spoko.
Tak jak mówiłem - my głównie objazdówka największych miejscowości, mamy wystarczająco do zwiedzania w kazdej z nich.
Jak się kiedyś uda to moze moze obskoczymy to w inny sposob.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mark Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Mar 2019

PostWysłany: 01-06-2023, 13:49    Odpowiedz z cytatem

Następny raz Szwajcaria, tam dopiero jest co oglądać Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 29-07-2023, 22:52    Odpowiedz z cytatem

Dobra koledzy i koleżanki. Dziś wróciłem z wakacji.
Kilka porad czy informacji.

Na trasie Bohumin-Wiedeń i Wiedeń-Wenecja Mestre sprawdzano i "podbijano" mi bilet FIP, tak jak Interraila koleżance.
Od tego czasu bilety były okazywane ale olewano je totalnie z powodu że.

Na trasę Bohumin-Wiedeń mieliśmy miejscówki na CD tak jak i Wiedeń-Wenecja Mestre również.

Poruszaliśmy się głównie pociągami Frecciarossa i Frecciarossa1000.
Jedynym błędem który popełniłem/popełniliśmy to to że nie kupiliśmy miejscówek na 1 przejazd z Wenecji do Florencji tylko wsiedliśmy "na pysk" do pociągu. Kierownik stwierdził że musimy wysiąść na kolejnej stacji bo nie ma miejscówek (stacja Ferrarra) i próbować tam kupić miejscówki. Jednak po prośbie i kilku telefonach dowiedział się że jednak 2 miejscówki się znajdą do samego Firenze Santa Maria Novella. Zapłaciłem 13 euro od osoby za miejscówki + 10 euro od biletu za wypisane w pociągu. Więc sumarycznie 46 euro za FS1000.

Kolejne miejscówki Florencja-Rzym kupowaliśmy już w kasie - we Florencji za Interraila podliczono 13 euro jako globalpass, za fipke jako Cambio Servizio Da Tarifa Reg 1CL 15,45 euro. Miała pani problem żeby mi wypisać 2 klasę (zniżki czyli także fip mam na 1 klasę) ale finalnie się udało.

Potem bilety/miejscówki rozplanowaliśmy już na resztę wyjazdu bo była mega babeczka, śliczna swoją drogą w informacji Trenitalia gdzie poświęciła nam dobrą godzine żeby ogarnąć połączenia.

Za połączenia Rzym Termini-Bari Centrale zapłaciliśmy za interraila 13 euro, za fipke 8,40 euro (odpowiednio GlobalPass i Biglietti gratutti fs 1 classe za fip)

Bari Centrale - Caserta 13 euro / 16 euro IR/FIP. Z Caserty do Neapolu dostaliśmy się IC bez miejscówek, dopłat.

Napoli Centrale - Venezia Mestre 13 euro / 24,20 euro

Oraz za NightJeta z Wenecji do Wiednia za miejscówkę z łóżkiem dla 2 osób (brak rozbicia na osobę) 26,20 euro jako globalpass. Nie szło zakupić ich przez stronę QBB.

Miejscówki z Wiednia do Bohumina nie potrzebowaliśmy bo miejsc masa wolna. Sprawdzono tylko bilet i tyle. 8:00 byliśmy dzisiaj w Wiedniu, pociąg Wiedeń-Bohumin odjeżdżał 8:10

Faktycznie @aanniiaa jak wspomniała - zdarzały się opóźnienia regionalnych/intercity od 5 minut do ponad godziny. Z FC/FC1000 najdłuższe jakie zaliczyliśmy to 8 minutowe i to na przyjazd, w trasie to nadrabiał. Wiadomo że można to było zrobić taniej albo prawie bezkosztowo ale zależało nam na dotarciu, zwiedzaniu i wygodzie a nie tułaniu się kilka godzin pociągami.

Większość kierowników miała głęboko w poważaniu bilety - obchodziły ich miejscówki kupione w kasie a nie fipki (czyli mają zaufanie że babeczka w kasie sprzedała to co powinna sprzedać). Nie zdarzyło nam się gdzieś nie zdążyć na przesiadkę czy mieć problemy z honorowaniem biletów.

Finalnie za przejazd tam i spowrotem wyszło nas około 200 euro / 100 euro na głowę (wyszłoby około 180/90 gdyby nie kupno biletu u kierownika). Nie kosztowało mnie to może 25zł ale też nie kosztowało 2300 jak za IR.

Obydwoje mega zadowoleni. Na pewno będe korzystał z FIP. W razie pytań walcie śmiało.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 30-07-2023, 19:51    Odpowiedz z cytatem

Dwa pytania:

DamianKO napisał/a:
(...) Z Caserty do Neapolu dostaliśmy się IC bez miejscówek, dopłat. (...)

Jakim cudem - nie było kontroli czy osoba sprawdzająca miała mózg wielkości ameby? Shocked

DamianKO napisał/a:
(...) Oraz za NightJeta z Wenecji do Wiednia za miejscówkę z łóżkiem dla 2 osób (brak rozbicia na osobę) 26,20 euro jako globalpass. (...)

Możesz wrzucić jakieś zdjęcie/skan tego "biletu" za 26,20 euro? Oczywiście możesz zamazać swoje dane Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DamianKO Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2023
Skąd: Racibórz

PostWysłany: 31-07-2023, 07:30    Odpowiedz z cytatem

Kontrola była jeśli chodzi o Caserta-Neapol - zobaczył bilet FIP i Interrail - rzucił standardowe Grazie i tyle z kontroli.
Dziurkować / podbijać datę/godzinę zdarzyło się tylko na międzypaństwowych pociągach - i to też nie zawsze jak już wspomniałem.

Co do NJ zobaczę czy go jeszcze mam czy nie wyrzuciłem go już po powrocie.

[ Dodano: 31-07-2023, 22:30 ]
No niestety bilet z NJ poszedł do śmieci zaraz po powrocie albo zostawiłem go w pociągu. Zdjęcia też które miałem usunięte.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl