Ładowanie strony... proszę czekać!Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
PKP LHS to kolejowa "zielona wyspa"
Autor Wiadomość

Arek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 05 Mar 2007
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 20-09-2011, 14:11   PKP LHS to kolejowa "zielona wyspa" Odpowiedz z cytatem

Furgalski: PKP LHS to kolejowa "zielona wyspa"

- Pozwoliłem sobie zapożyczyć to sformułowanie stworzone przez Donalda Tuska w odniesieniu do LHS-u. Jest kilka powodów, dla których spółkę tę można tak określić. To trzy elementy z przeszłości, z którymi trzeba było się zmierzyć, co wyszło firmie doskonale - stwierdził dyrektor w ZDG TOR Adrian Furgalski podczas konferencji "PKP LHS - znaczący podmiot w sektorze transportu w regionie południowo-wschodniej Polski".

- Pierwszym z nich jest zakres przewożonych towarów. Linię tworzono po to, aby transportować rudę żelaza ze wschodu do Polski, a w drodze powrotnej – siarkę. Dziś przemysł siarkowy to jedna kopalnia, a z drugiej strony Huta Katowice cierpiała ze względu na problemy na rynku stali. Duże uzależnienie od jednego partnera mogło być dla LHS-u ryzykowne. Lekcja dywersyfikacji wypadła w spółce bardzo dobrze. Gdy spółka startowała, 85 proc. przewozów stanowiła ruda, teraz to tylko nieco ponad 50 proc. Warto zauważyć, że inne rodzaje ładunków zdobywają coraz większe znaczenie – np. kontenery. Trzeba trzymać prezesa Tracichleba za słowo, że na 10-lecie będzie przewiezione 10 mln ton - zaznaczył Furgalski.

- Drugim elementem jest to, że spółka notowała problemy, ale zawsze była tym podmiotem, który notował zysk. Największy zysk był w 2006 r., a w ubiegłym roku to prawie 27 mln zł zysku. Z tego powodu to określenie „zielona wyspa na rynku kolejowym” jest jak najbardziej uprawnione. To zasługuje na bardzo duże uznanie - podkreślił.

- Trzecia bardzo ważna rzecz – gdy spółka powstawała, nie miała łatwo jeśli chodzi o infrastrukturę, którą dysponowała. Zaczęła się błyskawicznie polityka inwestowania dużych środków – rozbudowano stacje, remontowano mijanki, a park lokomotyw został rozbudowany w 80 proc. Średniorocznie spółka inwestowała ponad 80 mln zł. Tymczasem inne spółki, które były w trudnej sytuacji, starały się inwestycje ograniczać - wskazał dyrektor w ZDG TOR.

Adrian Furgalski wspomniał także o niedawnych zamiarach włączenia PKP LHS do PKP Cargo, w perspektywie prywatyzacji tej drugiej spółki. - W ubiegłym roku PKP SA miała nie najszczęśliwsze plany zmian strukturalnych. Po zmianie wiceministra odpowiedzialnego za kolej, plany te zostały zrewidowane - dodał.

Furgalski podkreślił, że obecnie przed firmą rysują się znaczące perspektywy dalszej współpracy międzynarodowej, ale także i zagrożenia. - Spółka musi zachować "rewolucyjną czujność" w sytuacji gdy od czasu do czasu pojawiają się plany ogłaszane przez Rosję budowy szerokiego, konkurencyjnego toru do Wiednia. Tymczasem warto rozmawiać z partnerem rosyjskim na temat współpracy na szerokim torze - stwierdził.

- Od niedawna, wspólnie z PKP Cargo LHS jest udziałowcem Euroterminala w Sławkowie. Potrzebna jest dyskusja na temat jego roli i przewozów kontenerów. Chcielibyśmy, aby była ona większa niż przewidują to rozmaite analizy i opracowania - zaznaczył Adrian Furgalski.

źródło: Rynek Kolejowy

_________________
Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Arek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 05 Mar 2007
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 20-09-2011, 14:12    Odpowiedz z cytatem

Żmijan: PKP LHS powinna zachować obecny status

- Zderzymy się z inicjatywami oddzielenia działalności przewozowej wykonywanej przez PKP LHS z funkcją zarządcy infrastruktury kolejowej. Ale ja jestem za pozostawieniem obecnego stanu. Resort infrastruktury podjął już w tej sprawie rozmowy z Komisją Europejską - poinformował poseł Stanisław Żmijan (PO) podczas konferencji "PKP LHS - znaczący podmiot w sektorze transportu w regionie południowo-wschodniej Polski".

- PKP LHS jest przedstawiany z dobrej strony w pełni zasłużenie. Ale oczywiście trzeba na tę spółkę patrzeć jako część całej polskiej kolei. Trzeba brać pod uwagę kolej w całości – jako szeregu spółek, które powstały po 2000 r. Na kolei, oprócz pozytywnych zjawisk, są też te, które mają historyczną naturę. Istnieje dług, który w tej kadencji został zmniejszony, ale jest on bardzo wysoki. Z tym należy się uporać. Wiemy, że kondycja budżetu państwa jest nie najlepsza. Trzeba znaleźć sposób likwidacji tego historycznego długu - podkreślił Żmijan. - Dzisiaj, rozważając osiągnięcia i perspektywy rozwojowe LHS-u, trzeba to mieć na uwadze - zaznaczył poseł.

- Druga kwestia to formuła funkcjonowania, nie mniej istotna. LHS to jedyna firma na terenie Unii Europejskiej, która funkcjonuje jako jednostka przewozowa i zarządca sieci. Wiemy, że trend w UE jest jednoznaczny – wydzielenie infrastruktury i wprowadzenie swobody konkurowania na sieci - powiedział parlamentarzysta.

- Osobiście nigdy nie miałem wątpliwości, jeśli trzeba było stanąć po którejś stronie, stawałem po stronie firmy. Nie jest tajemnicą, że były zakusy włączenia LHS-u do PKP Cargo w ramach restrukturyzacji. One już wygasły, ale niewykluczone, że mogą one się znów pojawić. Dziś nie ma innej możliwości, jak tylko przekonywać argumentami tych nieprzekonanych, że obecny status firmy jest dobry. Ta linia, ta firma, ma charakter lokalny. Spółka ma kolosalne znaczenie, ale dla części wschodniej naszego kraju - zaznaczył Żmijan.

- Nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie lata wzrasta masa przewozowa, przychody, przewoźnik notował dobre wyniki. Firma dywersyfikuje swoją działalność, przyjęła kierunek rozwoju inwestowania w sieć, aby przewozić towary inne, poza rudą żelaza. Terminale przeładunkowe mogą przyjmować także kontenery. Przepustowość linii można jeszcze podnieść, ale skupić się trzeba na logistycznej części działalności – sprawnym załadunku i wyładunku towarów. Dzięki temu zyskuje się na czasie i oszczędza pieniądze. A kolej nie dostarcza ładunku „pod drzwi”. Z tego względu ten transport przegrywa z tirami - mówił poseł PO z Chełma.

źródło: Rynek Kolejowy

_________________
Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 21-09-2011, 10:38    Odpowiedz z cytatem

PKP LHS - stabilna spółka w zmiennym otoczeniu

Jaka przyszłość stoi przed PKP LHS? Spółka od momentu utworzenia notuje zysk i stawia na dywersyfikację swojej działalności. Jednak już wkrótce może okazać się, że formuła, w której ona funkcjonuje, stanie się niezgodna z prawem europejskim. - Zgadzam się z opinią, że trzeba zachować jej zintegrowaną formułę. Ten model działa i musimy robić wszystko, aby w ramach zmian w prawie unijnym zabezpieczyć go również na przyszłość – stwierdził wiceminister infrastruktury ds. kolei Andrzej Massel podczas konferencji zorganizowanej w Kazimierzu Dolnym przez Wydawnictwo Rynek Kolejowy i PKP LHS.

PKP LHS od momentu utworzenia firmy stawia na sukcesywną modernizację infrastruktury i taboru, realizując te inwestycje ze środków własnych. - Planujemy budowę nowych, długich mijanek. Dwie lokalizacje są już wybrane. Dodatkowo pracujemy nad kolejnymi miejscami, głównie na styku z torami normalnymi. Chcemy także dokończenia modernizacji linii nr 65, zapewniającej większe prędkości na torze. Realizujemy również inwestycje w urządzenia srk, bo mamy jeszcze takie sytuacje w których przestawienie rozjazdu trwa kilka minut. Planujemy także dalsze inwestycje w tabor kolejowy – mówił podczas spotkania prezes PKP LHS, Zbigniew Tracichleb. Firma stawia również na dywersyfikację przewożonych towarów. - Przewozy kontenerów to przyszłość. Wciąż widać znaczący wzrost transportu kontenerów na LHS. Pod koniec tego tygodnia pojawi się pierwszy pociąg kontenerowy w całości, który będzie uruchomiony pomiędzy Polską a Ukrainą – poinformował prezes Tracichleb.

Poseł Stanisław Żmijan poruszył kwestię formuły działalności PKP LHS. Jak wskazał, zgodnie z planami unijnych urzędników, już wkrótce może nie być możliwe kontynuowanie jej na obecnych zasadach. - Zderzymy się z inicjatywami oddzielenia działalności przewozowej PKP LHS od funkcji zarządcy infrastruktury. Ale ja jestem za pozostawieniem obecnej formuły – zaznaczył.

- Przyszłość LHS-u rozegra się nie tylko w wyniku działalności samej spółki czy aktualnej struktury właścicielskiej – stwierdził Józef Marek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Infrastruktury Krajowej Izby Gospodarczej. - W Brukseli trwają prace nad rewizją I pakietu dyrektyw kolejowych. Ma powstać akt na temat jednolitego obszaru kolejowego. Rodzi się więc dokument, który przesądzi o ustroju kolejowym w Unii Europejskiej i może zadecydować o tym, w jakim kształcie będzie funkcjonować spółka PKP LHS – podkreślił. Jak podał Kowalczyk, spółka była utworzona najpierw jako zarządca, a dopiero później jako przewoźnik. Nie zastosowano wobec niej wymogu rozdzielenia działalności przewozowej od zarządcy infrastruktury, ponieważ według dyrektywy 91/440/EWG z 29 lipca 1991 r. nie dotyczy to podmiotów, które świadczą usługi miejskie, podmiejskie lub o zasięgu regionalnym. - PKP LHS jest tzw. „podmiotem o zintegrowanej formule działania”. Im więc mniej podkreślania międzynarodowego znaczenia firmy, tym dla niej lepiej – zaznaczył przedstawiciel KIG.

Poseł Żmijan wskazał także na fakt, że prywatyzacja na kolei jest nieunikniona ze względu na historyczny dług, jaki obciąża PKP SA. - Nie zgadzam się, żeby długi były spłacane kosztem spółek kolejowych, które funkcjonują dobrze, tak jak działa PKP LHS – odparła poseł Beata Mazurek (PiS), od niedawna zasiadająca w sejmowej komisji infrastruktury.

- To, że LHS funkcjonuje tak dobrze, jest zasługą decyzji podjętych dobre kilka lat temu – stwierdził członek zarządu PKP LHS ds. finansowych, Dariusz Sikora. - Na spółkę nie należy patrzeć przez pryzmat kolei takiej, jaką mamy w Europie. Powstawała ona w zupełnie innych uwarunkowaniach - jako dedykowana, celowa, o wyodrębnionej infrastrukturze. Nigdy nie planowano jej integracji z resztą sieci – zaznaczył. – Dzięki temu, że funkcjonujemy jako przewoźnik i zarządca, korzystamy z efektu synergii. Nie ma nietrafionych inwestycji, przeszacowanych, niepotrzebnych. Firma rozwija się w kierunku takim, jaki dyktuje rynek – podkreślił Sikora.

- Zgadzam się z opinią, że działalność LHS ma charakter regionalny, ale trudno znaleźć inny podmiot który jest tak uzależniony od sytuacji globalnej. To bocian, który stoi na jednej nodze, w przeciwieństwie do gąsienicy, która stoi na stu – stwierdził prof. Wojciech Paprocki. - LHS może być podstawowym pomostem budowy więzi polsko-ukraińskiej. Państwo poprzez swoją politykę gospodarczą i zagraniczną, może zrobić wiele dobrego. Ale będzie to dobre narzędzie tylko wtedy, gdy będzie ono państwowe. To kolejny argument za tym, żeby nie prywatyzować kolei – podkreślił.

- PKP LHS potrzebuje strategii. Pamiętajmy, że nie powinna ona być sztywna, lecz dostosowująca się do zmieniających się warunków – dodał były wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński.

- LHS przeszła 10-letnią drogę. Jest przykładem mechanizmu, który działa – podkreślił wiceminister infrastruktury Andrzej Massel. – Myślę, że należy tutaj kierować się lekarską zasadą „po pierwsze – nie szkodzić”. Wszyscy chcemy, żeby spółka się rozwijała, a my będziemy w tym pomagali – zakończył Massel.

źródło: Rynek Infrastruktury

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Pirat Płeć:Mężczyzna
Webmaster


Dołączył: 14 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 22-09-2011, 22:57    Odpowiedz z cytatem

PKP LHS stawia na dywersyfikację

Nakłady inwestycyjne PKP LHS w latach 2001 – 2010 wyniosły 386,3 mln zł. W tym okresie firma wydała także 421,8 mln zł na remonty. Wszystkie fundusze pochodziły ze środków własnych spółki, dzięki czemu z powodzeniem dostosowuje się ona do zmiennych warunków rynkowych. PKP LHS wozi coraz mniej „tradycyjnego” towaru – rudy żelaza, stawiając na transport m.in. kontenerów. – To przyszłość – podkreśla prezes spółki, Zbigniew Tracichleb.

W swojej 10-letniej historii PKP LHS (będąca jednocześnie zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem kolejowym) koncentrował asię na pracach remontowych i zadaniach inwestycyjnych w zakresie infrastruktury, taboru kolejowego i przebudowy urządzeń srk. Wykonano remonty 14 mostów, 15 wiaduktów, wymieniono płyty żelbetowe na płyty gumowe typu STRAIL na 18 przejazdach. Wymieniono także 91 sztuk rozjazdów i skrzyżowań. Spółka odbudowała także mijanki Niekrasów LHS (2006 r.) i Puszcza LHS (2010 r.). Zabudowano również urządzenia komputerowe Ebilock 950 na stacji Hrubieszów LHS.

W ramach inwestycji taborowych zmodernizowano 19 lokomotyw ST44 na nowoczesne pojazdy o mocy 3000 KM (17 sztuk ST 40s i 2 sztuku ST 44BF), 30 lokomotyw serii ST44 (naprawa główna z wymianą silnika) oraz jedną lokomotywę SM48 na typ 16D. – Dzięki temu możliwe stało się zwiększenie masy pociągów do 5 tys. ton brutto, zmniejszenie zużycia paliwa i materiałów eksploatacyjnych, dostosowanie do wymagań norm europejskich wskaźników oddziaływania na środowisko oraz zabudowanie nowoczesnych systemów sterowania – wymienia prezes Zbigniew Tracichleb.

Dzięki inwestycjom, udało się znacząco poprawić parametry eksploatacyjne na LHS. W 2000 r. prędkość 60 km/h możliwa była do osiągnięcia na 203,692 km toru, 40 km/h – na 68,758 km linii, a 30 km/h – na 122,200 km linii. Natomiast od 2010 r. 60 km/h osiągalne jest na 307,695 km LHS, a 80 km/h – na 86,955 km toru.

Spore znaczenie miała także informatyzacja firmy: wdrożenie Info-LHS (system śledzenia i rozliczania przewozów towarowych) w latach 2003-2004, systemu eBS z elementami ERP (2004-2005), wymiana radiotelefonów (2004-2007), zakup licencji i wdrożenie PDP – Przeglądarki Danych Przestrzennych (2007-2008) oraz paszportyzacja infrastruktury kolejowej linii nr 65.

Stopniowe unowocześnianie spółki umożliwiło dywersyfikację przewozów. W 2001 r. przewozy PKP LHS stanowiła w 85 proc. ruda żelaza, a jedynie w 15 proc. inne towary. W 2009 r. było to już odpowiednio 51 i 49 proc., a w 2010 r. – już 55 i 45 proc. - Póki co, w 2011 r. poziom przewozu rudy żelaza wynosi poniżej 40 proc. Może się okazać, że będzie to rok, w którym poziom przewozu tego towaru będzie niższy niż transport innych ładunków – mówi prezes Tracichleb. Rośnie przewóz kontenerów. W 2010 r. firma zanotowała 40-proc. wzrost w porównaniu do 2008 r. (z ok. 25 tys. ton do niecałych 50 tys. ton).

Łącznie w trakcie 10 lat działalności firmy, przewiozła ona 64 mln ton towarów po szerokim torze, dzięki czemu uzyskała 2 mld 460 mln zł przychodów i wykazała 240 mln zł zysku netto.

źródło: Rynek Kolejowy

_________________
Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

pp Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 28 Gru 2009
Skąd: Skądinąd

PostWysłany: 05-06-2013, 13:17    Odpowiedz z cytatem

Szerokotorowa linia hutniczo-przemytnicza

Na Linii Hutniczej Szerokotorowej przemytnicy są tak zdeterminowani, że padają strzały z broni palnej. Kontrabanda wędruje w wydrążonych belkach lub pod warstwą rudy żelaza. Choć na granicy z Ukrainą prześwietla się wagony, nielegalne papierosy nadal docierają do Małopolski.

Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS), którą w czasach gospodarki planowej zbudowano dla transportu ładunków między Polską a Związkiem Radzieckim, w epoce wolnej ekonomii przydaje się przemytnikom.

Całość: Dziennik Polski 05.06.2013
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1276441-szerokotorowa-linia-hutniczo-przemytnicza.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Ralny Płeć:Mężczyzna
Moderator


Dołączył: 23 Lis 2005
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 25-02-2019, 16:15    Odpowiedz z cytatem

Trochę historii...


_________________
Gdyby głupota umiała latać, LOT miałby poważnego konkurenta w postaci PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

sympatyk Płeć:Mężczyzna
Sponsor


Dołączył: 14 Lip 2008

PostWysłany: 28-05-2022, 11:00    Odpowiedz z cytatem

Lubelskie. Przewieziemy 20 mln ton zboża z Ukrainy? Kolejarze sceptyczni. "Już teraz mamy bardzo dużo pracy".

Rząd chce stworzyć spółkę, która zajmie się transportem zboża z Ukrainy. Bo towaru do przewiezienia jest ogromna ilość. Chcieliśmy zapytać prezesa LHS (główna siedziba jest w Zamościu) Zbigniewa Tracichleba, jakie są plany i w jakim kierunku zmierza cały pomysł.

Więcej:

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,182251,28507466,zboze-z-ukrainy-kolejami-lhs-czyli-linii-hutniczej-szerokotorowej.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Tymczasowy Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lut 2012

PostWysłany: 20-06-2022, 21:03    Odpowiedz z cytatem

Tylko, że polska kolej nigdy nie otrzyma pieniędzy za przewozy towarów z Ukrainy. Nowoutworzoną państwową spółkę kolejową zlikwiduje się z powodu zadłużenia za brak płatności przez Ukraińców.
"Wykarmią" się prezesi i dyrektorzy wraz z rodzinkami a podatnicy sfinansują to zadlużenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-07-2024, 16:23    Odpowiedz z cytatem

PKP LHS z rekordem w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu 2024 r. PKP LHS zrealizowała przewozy ładunków na poziomie ponad 6 mln ton, co stanowi wzrost o ponad 29 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023 i jest najlepszym wynikiem w historii przewoźnika.

Więcej:
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pkp-lhs-z-rekordem-w-pierwszym-polroczu-119708.html

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

sfora6 Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 29 Mar 2020

PostWysłany: 15-07-2024, 19:48    Odpowiedz z cytatem

Łatwo być zieloną wyspą mając monopol na przewozy i być jednocześnie zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem zarazem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

beton44 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 29 Cze 2009

PostWysłany: 17-07-2024, 14:54    Odpowiedz z cytatem

Tak jak to było przed podziałem PKP - np nie trzeba płacić 23% VAT na fakturze za udostępnienie samemu sobie toru...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl