Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Jak najlepiej do Włoch?
Autor Wiadomość

jacek Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Lut 2006

PostWysłany: 18-04-2006, 21:24   Jak najlepiej do Włoch? Odpowiedz z cytatem

Witam!
Ostatnio pytałem o podróżowanie po Niemczech, dzięki forumowiczom odwazniej ruszyłem w swoją pierwszą podróż z FIPem. Było pięknie, zwłaszcza ICE i to bez miejscówek! Ale wiadomo w miarę jedzenia apetyt rosnie, teraz chcę jechac do Włoch. Znalazłem w Hafasie połączenie Sobieskim do Wiednia, a dalej EN 235 do Rzymu, poszedłem do kasy zapytać sie o cenę miejscówki i tu klamka mi opadła, cena miejscówki w Polsce to 50 EUR czyli 202 PLN w jedną stronę Shocked Poradźcie jak można najtaniej dostać sie do Włoch, a może w tym EN jest tak jak z niemieckimi ICE? W naszych kasach zawsze kiedy bym sie nie pytał to do FIPa zawsze twierdzą że miejscówki na ICE są wymagane! Może we Wiedniu na miejscu miejscówka na siedzące miejsce kosztuje kilka, kilkanaście EURO? A jak jest w samych Włoszech, na FIPa mogę jeździc wszystkimi pociągami czy są jakieś wyjątki? To moja pierwsza tak daleka wyprawa. Prosze o info, nie musi być najszybciej i komfortowo. Jak wrócę podzielę się z Wami wrażeniami i fotografiami.
Jacek
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Zed Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lis 2005
Skąd: UK

PostWysłany: 19-04-2006, 00:59    Odpowiedz z cytatem

jacek napisał/a:
Znalazłem w Hafasie połączenie Sobieskim do Wiednia, a dalej EN 235 do Rzymu, poszedłem do kasy zapytać sie o cenę miejscówki i tu klamka mi opadła, cena miejscówki w Polsce to 50 EUR czyli 202 PLN w jedną stronę

Co???!!! Kasjerka albo jest tak głupia, albo podała ci cenę biletu lub kuszetki a nie miejscówki...
Jest podstawowa zasada - nie kupujemy w Polsce miejscówek/dopłat do zagranicznych pociągów, bo nasze kasjerki są do tego po prostu za tępe! Kupujmy je tylko w danym kraju i nie bójmy się bariery językowej. Wszędzie jakoś się dogadamy - wiem to z własnego doświadczenia.

Parę lat temu jechałem tym EN z Wiednia do Rzymu. Był to zwykły pociąg pospieszny z rezerwacją fakultatywną, czyli na życzenie pasażera (tylko wagony 2 kl. + kuszetki). Ceny miejscówki nie pamiętam, ale było to nie więcej jak kilka EURO (mniej niż w naszym IC). Tym pociągiem jeździ sporo ludzi (szczególnie latem), więc radzę kupić miejscówkę w Wiedniu. Jest to najszybsze i najwygodniejsze połączenie z Polski do Włoch.

PS. EN we Włoszech to nie to samo co nasz EN "Kiepura" spółki PKP IC. U nas jest zdzierstwo!

_________________

Sponsorem mojej nieobecności na forum jest WizzAir.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kris Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Lis 2005
Skąd: z bocznego toru...

PostWysłany: 19-04-2006, 16:58    Odpowiedz z cytatem

Napewno podała ci cenę normalną a nie dla FIP-owca. Ja tak mam zamiar jechać we wrześniu. Wilele razy tak jeździł mój znajomy i wiem że napewno tyle to nie kosztuje.
Jest tak jak napisał ZED!!
Ale jak latem to radze jeszcze wczesniej kupowac miejscówkę. U nas niestety... bo naprawdę ten poc. jest zawsze pełny! I oczywiście ja bede brał kuszetkę. Wtedy zajeżdzam do Rzymu rano - wypoczęty. Jeszcze dostajesz małe śniadanko...
Bardzo dobre połącznie!

_________________
Jestem dyspozytorem własnego toru...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Noema Płeć:Kobieta
Sponsor


Dołączyła: 13 Lis 2005
Skąd: Zgorzelec

PostWysłany: 20-04-2006, 15:41    Odpowiedz z cytatem

jacek napisał/a:
A jak jest w samych Włoszech, na FIPa mogę jeździc wszystkimi pociągami czy są jakieś wyjątki?

Możesz jeździć wszystkimi pociągami. W niektórych są obowiązkowe dopłaty, ale nie powiem Ci dokładnie, bo dawno tam nie byłam. Pamiętam, że np. w IC nie było miejscówek.

_________________
Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Marcin Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lis 2005

PostWysłany: 20-04-2006, 19:33    Odpowiedz z cytatem

Jechałem nocnym pociągiem z Monachium do Rzymu to musiałem doplacac do biletu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

marek7 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lut 2006

PostWysłany: 20-04-2006, 19:35    Odpowiedz z cytatem

Witam!
Polecałbym Ci jeszcze jedną opcję- przez Monachium. Stamtąd masz dwa nocne pociągi do Włoch :
1) NZ 287 Munchen hbf-Napoli odj.21.03, Roma Tiburtina przyj. 8.09
2) NZ 289 Munchen hbf- Firenze S.M.N. odj. 23.40 przyj. 9.10, prowadzi jeszcze bezpośredni wagon 2kl do Wenecji przyj. 7.36
Oba to zwykłe pociągi pośpieszne, miejscówka kosztuje chyba 4EUR i to jedyna dopłata dla kolejarza. Osobiście jechałem w ubiegłym roku tym drugim do Wenecji, a wracałem z Florencji. Skład dzielony jest w Weronie. W tym roku znowu nim jadę, przy okazji można zwiedzić trochę Niemiec.
We Włoszech napewno miejscówki obowiązują na pociągi Eurostar Italia (odpowiednik niemieckich ICE), trochę drogo, bo 12 EUR (Wenecja-Rzym), prawdopodobnie są też na kilka innych, ale najlepiej to sprawdzić na stronie Trenitalia, na włoskim rozkładzie jazdy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

kris Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Lis 2005
Skąd: z bocznego toru...

PostWysłany: 20-04-2006, 20:51    Odpowiedz z cytatem

to wszystko zależy jak komu bardziej pasuje dojechać do Monachium. Mi wcale się nie opłaca. Jechać min. z jedna przesiadką jeszcze do Moanchium.
A tak mam bezpośrednio Sobieskiego do Wiednia...

_________________
Jestem dyspozytorem własnego toru...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 21-04-2006, 00:29    Odpowiedz z cytatem

We Włoszech byłem w lipcu 2005 - jechałem i wracałem pociągiem Monachium - Rzym, był to EN do którego była obowiązkowa miejscówka za 5€.
A teraz co do włoskich pociągów (dane oczywiście z lipca 2005 Smile )
* regionalnych - głównie tylko 2 klasa, bez miejscówek
* Ekspresów (Espresso) - bardzo czesto tylko 2 klasa, sześciomiejscowe przedziały, miejscówka na życzenie podróżnego za 3€ - od siebie dodam że Włosi nie rezerwują miejsc, a przynajmniej ja sie nie spotkałem z sytuacją żeby ktoś mnie wygonił bo ma miejscówkę. Uwaga tylko na pociągi jadące z Francji do włoch, miejscówka we Francji kosztuje 1,5€ i Francuzi prawie zawsze wykupują miejscówki, bo to w końcu grosze dla nich. I pociągi tego typu jeżdżące na Sycylię są głównie tylko kuszetki i sypialne
* InterCity fajne, klimatyzowane pociągi - w składzie wagony klasy 1 i 2 miejscówka na życzenie podróżnego
* InterCityNottre (nocne IC) - obowiązuje dopłata do FIPa - na 1klasą 3,99€ na 2klasę 4,99€. Na 1 klasę miejscówka do FIPa jest darmowa, ale trzeba zrobić tę dopłatę.
* EuroNight - do międzynarodowych do Niemiec i Szwajcarii najczęściej obowiązkowa miejscówka za 5€, głównie tylko 2 klasa. EN do Francji są z fakultatywną rezerwacją (we Włoszech za 3€ we Francji za 1,5€)
* EuroCity - to samo co IC, ale do niektórych są obowiązkowe dopłaty (miejscówka) to już trzeba sprawdzać na bieżąco w rozkładzie we Woszech
* EuroStar - obowiązkowa dopłata, z tego co pamiętam to uzależniona od klasy, rodzaju pociągu i długości trasy (rzędu 8-15€)

No, to na tyle Smile jeśli coś się zmieniło to proszę mnie poprawić - pozdrawiam wszystkich


Ostatnio zmieniony przez Iktorn dnia 15-06-2009, 01:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kris Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 30 Lis 2005
Skąd: z bocznego toru...

PostWysłany: 07-07-2006, 21:58    Odpowiedz z cytatem

A czy widzieliście ile jest na przesiadkę teraz w Wiedniu z Sobieskiego z Warszawy??
Normalnie przyjeżdża 19:28, a EN do Rzymu odjeżdża 19:35. (nr. EN 235). Przecież to bez szans na skomunikowanie- choć HAFAS uwzględnia takie połączenie! A jak sie spóźnisz to nie ma już nic potem...
Miałem zamiar tak jechać ale teraz mam pewne obawy. Chyba pojade Polonią rano i pokręce sie po Wiedniu przy okazji!

_________________
Jestem dyspozytorem własnego toru...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

dan Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Gru 2006
Skąd: Opole

PostWysłany: 24-12-2006, 10:11    Odpowiedz z cytatem

Byłem w Italii w tym roku we wrześniu.Jest lepiej niż kilka lat temu kiedy obowiązywały dopłaty do IC (czasem je wymagali).Teraz jest tak:
IC-bez dopłat, rezerwacja fakultatywna.
ICplus- rezerwacja obowiązkowa, do 300 km-1 euro, od 300 km-2 euro.
EC- rezerwacja obowiązkowa 5 euro.
Espresso- bez opłat
ICNotte- prawdopodobnie obowiązkowa darmowa rezerwacja w 1 kl.
http://www.trenitalia.it/en/treni_stazioni/treni_notte/index.html
Inne lepsze pociągi- napewno dopłaty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

eurostar Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Cze 2006
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 25-12-2006, 10:29    Odpowiedz z cytatem

Dan, w IC+ jest troche inaczej. Rezerwacja kosztuje 5 euro, a ta o ktorej napisales dotyczy biletow zwolnionych z dopłaty, także FIP. Do normalnych Fipów 5 euro. W InterCityNotte nie ma obowiązkowej rezerwacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

dan Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 18 Gru 2006
Skąd: Opole

PostWysłany: 25-12-2006, 10:35    Odpowiedz z cytatem

Ja wiem że na kolei wszystko jest możliwe, ale ja w tym roku we wrześniu jadąc 2 razy IC+ zaplaciłem 1 i 2 euro. Mogę zeskanować bilety. Skąd masz tę informacje ?.
W ICNotte pewnie jest tak jak piszesz, nie sprawdziłem tego w pociągu, ale na stronie Trenitalia po angielsku piszą że jest obowiązkowa i darmowa, a po włosku że jest fakultatywna.
A w ES Italia właściwie jak jest ???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

eurostar Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Cze 2006
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 25-12-2006, 11:56    Odpowiedz z cytatem

Po angielsku piszą że jest obowiązkowa darmowa, bo tak było przed wprowadzeniem cen globalnych i pewnie zapomnieli zaktualizować angielskiej wersji. W EuroStar Italia 15 euro.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl