Polacy coraz częściej cenią stabilną pracę najemną ponad ryzykowny biznes własny – tak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Gdzie szukać przyczyn tego zjawiska?
Wywołana chorobą przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej, powodująca jej zawieszenie, może dać byłemu pracownikowi prawo do zasiłku chorobowego, nawet jeśli prowadził działalność równolegle z umową o pracę i nie wyrejestrował jej - uznał Sąd Najwyższy.
Liczba przedsiębiorców, którzy w tym roku założyli własną działalność gospodarczą, przekroczyła w listopadzie 250 tys. - wynika z szacunków firmy doradczej Tax Care.
Z rejestru REGON - na który powołuje się Tax Care - wynika, że na koniec października jednoosobową działalność gospodarczą prowadziło w Polsce 2,9 mln przedsiębiorców. Ze statystyk GUS dotyczących zarejestrowanych w tym roku działalności gospodarczych wynika, że od stycznia powstało w sumie ponad 240 tys. mikrofirm. W tym czasie część przedsiębiorców wyrejestrowywała też działalność. W sumie jednak bilans dziesięciu miesięcy jest zdecydowanie na plus - przybyło ponad 36 tys. takich firm.
- Wśród czynników, które przedsiębiorcy wskazują najczęściej jako przyczynę decyzji o założeniu własnej działalności, numerem jeden jest chęć osiągania wyższych zarobków. Dotyczy to zarówno osób, które chcą dorobić do etatu, jak i tych, dla których firma ma być jedynym źródłem utrzymania - komentuje Kamila Bukowska, menedżer zespołu zajmującego się rejestracją działalności gospodarczej w Tax Care. Dodaje, że wśród motywów założenia własnej działalności coraz częściej pojawia się też obawa przed utratą pracy lub konieczność zamiany etatu na samozatrudnienie w ramach współpracy z dotychczasowym pracodawcą.
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest dla prawdziwych twardzieli. Składka zus za siebie (1 osobowa działalność) to około 980zł miesięcznie i ma być wyższa. Czy zarobisz czy nie musisz zapłacić. Jak się spóźnisz chociażby jeden dzień automatycznie tracisz prawo do zasiłku chorobowego czyli w przypadku choroby nie dostaniesz ani grosza. Gdyby zus był pewnym procentem od zarobku było by wszystko na miejscu. Albo gdyby był po prostu mniejszy. Poziom 1000zł miesięcznie dla małych firm może okazać się i często okazuje się zabójczy. Najgorsze jest częste wymuszanie przez firmy "zatrudniające pracowników" zakładania takich 1 osobowych działalności. Wówczas nie należy się ani urlop ani inne świadczenia, nic cię nie chroni a na dodatek twój zleceniodawca może obciążyć cię za np. szkody powstałe przez ciebie nieumyślnie jak firmę, pracownikowi może zabrać tylko premię itp. Generalnie odradzam każdemu tego typu kombinacje (d.g. zamiast zatrudnienia na etat).
Od 1 stycznia 2013 r. będzie nowy instrument: kredyt pod zwrot VAT.
To nowe rozwiązanie wprowadza od 1 stycznia 2013 r. ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r., poz. 1342). Przysługujący przedsiębiorcy zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na jego żądanie urząd skarbowy przekaże na konto banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) – podstawą jest znowelizowany art. 87 ust. 2 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Od dziś obowiązują przepisy, które m.in. uchylają obowiązki przedsiębiorców rozpoczynających działalność wobec Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Eksperci chwalą te uproszczenia dodając, że należy jeszcze wprowadzić szybsze procedury elektroniczne, które ograniczyłyby ilość wizyt w urzędach i pozwoliły większą liczbę danych wysyłać drogą elektroniczną, dzięki czemu przedsiębiorcy zaoszczędziliby czas i pieniądze.
Nowe przepisy uchylają nałożony dotychczas na pracodawców obowiązek zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych dotyczących miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności oraz zmian w tym zakresie. Uchylają również przepis, który nakładał sankcję za niespełnienie tego obowiązku. Kara wynosiła od 1 tys. zł. do 30 tys. zł.
Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie także miała prawo do nieodpłatnego korzystania z danych zgromadzonych w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) prowadzonym przez prezesa GUS, jak też do danych gromadzonych przez ZUS na koncie płatnika składek.
Sposób ustalania przez ZUS składki wypadkowej dla małych firm to czysta groteska. Wysokość składki dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą zależy bowiem od ilości wypadków w polskich kopalniach.
Własna firma lepsza od etatu - młodzi Polacy mają sposób na bezrobocie
Niemal co drugi młody Polak, by uniknąć bezrobocia chce prowadzić własny biznes. Udaje się nielicznym, tak jak 22-letniemu studentowi z Gdańska, który w swojej firmie reklamowej zatrudnia już sześć osób.
Wieści z rynku pracy są dla młodych Europejczyków bezlitosne: pracy nie ma co czwarta osoba w wieku 15-24 lata i co piąty absolwent szkoły wyższej. Według międzynarodowych badań "Idealny Pracodawca" studentom marzy się więc pewna posada, której są w stanie poświęcić swoje życie prywatne.
Ale jest też duża grupa młodych, którzy chcą pracować na własny rachunek. Najczęściej ducha przedsiębiorczości odkrywają studenci informatyki - niemal co piąty chciałby założyć własny biznes. Wśród studentów pozostałych kierunków przedsiębiorcą chciałby być co 10. badany.
Jeśli stawia się tezę to należy ją udowodnić. Niestety z treści artykułu nie wynika, że własna firma jest lepszym rozwiązaniem od etatu.
Proponuję abyś zakończył to propagandowe propagowanie wyzysku pod różnego rodzaju przykrywkami niezależnie od tego jak je zwą.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum