Zanim firma wręczy wypowiedzenie będzie musiała wysłuchać pracownika w obecności świadka (jeśli wskaże taką osobę). A następnie skonsultować jego zwolnienie ze związkami zawodowymi, bez względu na to czy jest zatrudniony na umowie stałej, czy też na czas określony. Takie rozwiązanie ma się znaleźć w projekcie nowego kodeksu pracy, który przygotowuje komisja kodyfikacyjna.
Zostanie on przedstawiony w połowie marca. Wtedy swoje opinie w sprawie tych propozycji przedstawi rząd i partnerzy społeczni.
A następnie skonsultować jego zwolnienie ze związkami zawodowymi
W przypadku umowy o pracę tak już jest od dawna. Pracodawca zapytuje pisemnie związek zawodowy, ten się nie zgadza na zwolnienie ale pracodawca i tak zwalnia ponieważ ma do tego pełne prawo.
_________________ Nie kupuję produktów Made in China
Jak wiadomo nowocześni chłopi pańszczyźniani to tak zwani etatowcy. Jest to grupa społeczna pracująca na umowy o pracę i charakteryzuje się tym, że mimo iż tego nie wie, jest najbardziej okradana podatkami. Taka nowoczesna forma niewolnictwa jest bardzo preferowana przez państwo, które przejęło rolę średniowiecznego feudała.
Zakaz dodatkowej pracy i donoszenie na najbliższych. Nowe obowiązki pracownika w projekcie Kodeksu pracy.
Pracodawca będzie mógł zakazać pracownikowi dodatkowej pracy pod groźbą kary w wysokości trzech pensji. Z kolei w ramach zakazu konkurencji pracownik będzie zobowiązany donosić nawet na swoich bliskich. Takie propozycje znalazły się w projekcie nowego Kodeksu pracy.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w projekcie opracowanym przez komisję kodyfikacyjną znalazł się zapis, który umożliwi pracodawcy wymuszenie na pracowniku, by nie podejmował żadnej innej pracy.
Zobowiązanie takie można by przedstawić pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat. Chodzi o to, by praca po godzinach nie odbijała się na efektywności pracownika. W zamian miałby dostać dodatkowe pieniądze.
Projekt nowego Kodeksu pracy do kosza. Beata Mazurek: propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy.
Nie będzie rewolucji w zasadach zatrudniania pracowników w Polsce. Kontrowersyjny projekt nowego Kodeksu pracy, który przewidywał wprowadzenie powszechnych umów o pracę, nie znalazł poparcia Prawa i Sprawiedliwości.
Ważą się losy zmian w Kodeksie pracy. Dotychczasowe propozycje mogłyby przysporzyć problemów zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.
Projekty nowych kodeksów indywidualnego i zbiorowego prawa pracy w obecnej formie spowodowały zamieszanie po stronie pracodawców i samych pracowników – ocenia Michał Szuszczyński, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Plusem projektu jest m.in. propozycja zmian w systemie urlopowym. Z kolei propozycje dotyczące form zatrudniania i rozwiązywania stosunku pracy mogą przysporzyć pracodawcom szeregu problemów. Nie wiadomo jeszcze, czy proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną zmiany będą procedowane.
Ważą się losy zmian w Kodeksie pracy. Dotychczasowe propozycje mogłyby przysporzyć problemów zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.
Projekty nowych kodeksów indywidualnego i zbiorowego prawa pracy w obecnej formie spowodowały zamieszanie po stronie pracodawców i samych pracowników – ocenia Michał Szuszczyński, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Plusem projektu jest m.in. propozycja zmian w systemie urlopowym. Z kolei propozycje dotyczące form zatrudniania i rozwiązywania stosunku pracy mogą przysporzyć pracodawcom szeregu problemów. Nie wiadomo jeszcze, czy proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną zmiany będą procedowane.
Od września pracę będą mogli podejmować już 15-latkowie. Niska świadomość prawa może skutkować problemami młodych pracowników z przyszłymi pracodawcami.
Młodzi pracownicy, ze względu na brak doświadczenia na rynku pracy, mogą być bardziej narażeni na problemy z pracodawcami. Dlatego przed podjęciem pierwszej pracy muszą poznać prawa i obowiązki, które będą ich dotyczyć. Dotyczy to zarówno osób dorosłych wchodzących na rynek pracy, jak i pracowników młodocianych, czyli osoby między 16. a 18. rokiem życia. Od września tego roku zostanie obniżona granica wieku i pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia.
Ważne zmiany w Kodeksie pracy już jesienią. Bez zwolnień może się nie obejść.
To będzie intensywna jesień dla firm. Zmiany, wprowadzone w nowelizacji Kodeksu pracy już jakiś czas temu, zaczną przynosić efekt. Przedsiębiorcy będą musieli się do nich dostosować.
21 listopada upłynie maksymalny limit zatrudnienia pracownika na umowę czasową. Pracodawca, chcący kontynuować współpracę z osobą zatrudnioną na umowie obowiązującej co najmniej od 22 lutego 2016 roku, będzie musiał zawrzeć z nim nową umowę, na czas nieokreślony. Natomiast z końcem listopada upłynie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy.
Nowy kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny na specjalne konto, pracodawca zdecyduje o przekazaniu środków? Jest dementi ministerstwa.
Nowy kodeks pracy 2019: co z pieniędzmi za nadgodziny? Ministerstwo zdementowało informacje o zmianach, które mogły się nie spodobać pracownikom. To byłaby rewolucja. Według nowego kodeksu pracy 2019, pieniądze za dodatkowe godziny pracy miały być wpłacane na specjalne konto, a nie na konto pracownika. O tym co zrobić ze środkami za nadgodziny pracy, miał zadecydować pracodawca.
Nowy Kodeks pracy 2019. Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać? Lista ZMIAN, które wejdą w życie 03.10.18.
Nowy kodeks pracy będzie uchwalony, ale trzeba na niego poczekać. Kontrowersyjne zmiany w kodeksie pracy – o których media mówią od początku roku – zostaną wprowadzone w przyszłej kadencji. Rząd podkreśla, że teraz zostało zbyt mało czasu. Władza ciągle planuje jednak wprowadzenie szeregu zmian, które będą niekorzystne z punktu widzenia pracownika. Najwięcej emocji wzbudzają korekty zasad przyznawania urlopów. Co trzeba wiedzieć o nowym kodeksie pracy? Jakie zmiany planuje wprowadzić partia rządząca? Przedstawiamy listę pomysłów!
Zmiany w prawie pracy. Nowe zasady zawierania umów! Przedstawiamy reguły i listę zmian.
22 listopada pracowników czeka ważna zmiana. Prawo pracy uniemożliwi dalsze kontynuowanie procederu nagminnego przedłużania umów o pracę na czas określony. Od teraz pracodawcy będą zmuszeni do zawierania umów na czas nieokreślony. Na czym dokładnie polega zmiana? Co jeszcze rządzący planują zmienić w prawie pracy?
Kodeks pracy 2019. Zmiany od nowego roku m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń
Kodeks pracy w Polsce określa prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Najnowsze zmiany zostały do niego wprowadzone wraz z początkiem 2019 r. Najważniejsze dotyczą m.in. wypłat wynagrodzeń pracowników oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zawieszanie etatów. Pomysł "czasowego zwalniania" pracowników wywołał burzę na rynku.
Rząd zamierza umożliwić firmom „czasowe zwalnianie” pracowników. Pracodawcy są podzieleni, a związki zawodowe i eksperci ostro krytykują taki pomysł.
Zawieszenie umowy o pracę miałoby trwać maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie zatrudniony otrzymywałby zasiłek solidarnościowy (prezydent Andrzej Duda proponuje, aby wynosił on 1,2 tys. zł). Po upływie trzech miesięcy wracałby na swoje stanowisko. Wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiedziała wczoraj Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zmiany dla pracowników w tarczy 4.0. Kto zyska, a kto straciZmiany dla pracowników w tarczy 4.0. Kto zyska, a kto straci.
Zapowiadana przez rząd tarcza 4.0 oznacza kolejne rewolucje w prawie pracy, które dotkną kwestii urlopów, pracy zdalnej, zakazu konkurencji, odpraw i odszkodowań oraz zmian w zakładowych funduszach świadczeń pracowniczych. Przepisy po ich wprowadzeniu znacząco wpłyną na sytuację pracowników.
Nowe przepisy kierowane są do wszystkich pracodawców i obejmą szereg zagadnień. Sejm uchwalił je w czwartek, 4 czerwca 2020 r.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum