Powstanie Warszawskie jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w naszej historii. Mimo nierównej i heroicznej walki młodych, niedozbrojonych żołnierzy nie było szans na sukces. Widząc ogrom zniszczeń zawsze zadajemy sobie pytanie czy było warto.
_________________ Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Dzieci w powstaniu warszawskim - temat ten nie jest na całe szczęście zapominany. Powstania doświadczyli ludzie w różnym wieku, także najmłodsi. O tym co nieraz dzieci musiały podczas powstania przeżyć, na jakie niebezpieczeństwa były narażone, opowiadamy w tym filmie.
_________________ Nie patrz w przeszłość, bo przyszłość Cię znienawidzi...
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Fabularyzowany film dokumentalny (2010, reż. Małgorzata Brama), opowiadający o jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń podczas powstania warszawskiego – wybuchu czołgu na ul. Kilińskiego, w wyniku którego zginęło ok. 300 osób.
_________________ Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Z powodu Ukraińców miasta nie włączą syren w rocznicę Powstania Warszawskiego
Polskie miasta rokrocznie włączały syreny o godzinie „W”, aby w ten sposób 1 sierpnia upamiętnić wybuch Powstania Warszawskiego. W tym roku kolejne samorządy wycofują się jednak z tej formy uczczenia bohaterów wydarzeń z 1944 roku Powodem ma być pobyt w Polsce uchodźców z Ukrainy, bo wyjące syreny mogą przypominać im o wojnie w ich ojczyźnie.
Jest 1 sierpnia 2022 roku. Jak co roku, o godzinie 17.00 zawyją syreny, żeby upamiętnić kolejną rocznicę godziny „W” rozpoczynającej Powstanie Warszawskie. Godzina „W” miała przynieść wolność. Co przyniosła? Po 63 dniach walki przeciwko jednostkom niemieckim wspieranym przez kolaboracyjne formacje składające się z Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, powstanie skapitulowało. Poległo ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Zginęło co najmniej 150 tysięcy cywilów, z czego ok. 60 tysięcy zostało wymordowanych podczas Rzezi Woli. Krew płynęła ulicami. Po kapitulacji Niemcy przystąpili do palenia ocalałych części miasta. Warszawa została zniszczona w ok. 85%.
1 sierpnia mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W bezpośrednim następstwie tego tragicznego wydarzenia zginęło około 10 000 Powstańców i blisko 200 000 cywilnych mieszkańców Warszawy. Ci, którym udało się przeżyć zostali wypędzeni z miasta, osadzeni w obozach koncentracyjnych, bądź wywiezieni na roboty przymusowe. Oprócz strat ludzkich były również straty materialne w postaci zrabowania dóbr kultury i totalnego zniszczenia stolicy przez okupantów. To jednak nie wszystko – uwzględnić należy również traumę psychiczną, która pozostała w ocalałych mieszkańcach Warszawy do końca ich dni. A wszystko przez jedną nierozważną decyzję polityczną…
Przed nami okrągła, 80 rocznica Powstania Warszawskiego. Zakończonego sromotną klęską, mającego dwa oblicza: ofiarnie walczących patriotów oraz organizatorów, którzy, mimo dobrych intencji, doprowadzili do tragedii, której mogli uniknąć. Był to ostatni wielki zryw w naszej historii i zasługuje na to, by poświęcić mu więcej czasu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum