Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Maląg: Trwają prace nad nowelizacją.
Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że rozwiązanie to zostanie skierowane do konsultacji ze stroną społeczną.
Pracodawca zbada trzeźwość pracownika - projekt ustawy
Kontrola trzeźwości pracownika będzie dopuszczalna. Trwają prace nad projektem ustawy zezwalającej pracodawcy na zbadanie pracowników pod względem obecności alkoholu lub innych podobnie działających środków jak narkotyki. Kiedy będzie można przeprowadzić testy?
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca zapłaci za prąd i internet podczas pracy zdalnej
Jednym z fenomenów okresu pandemii jest praca zdalna. Według danych GUS[1], w końcu grudnia 2020 r., udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 10,8%. Przy czym w obszarze informacji i komunikacji tą formą pracy zostało objętych ponad 60% pracujących. Oczywiście liczby te wprost związane są z pandemią. Wiele osób dostrzegło jednak korzyści pracy zdalnej. Czy zatem, po zakończeniu pandemii, zostanie ona z nami na dłużej? Obecnie Rząd pracuje nad wprowadzeniem pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy. Najnowszy projekt w tym zakresie opublikowany został 19 maja 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przy obecnym kształcie proponowanych rozwiązań może się jednak okazać, że poza okazjonalną pracą zdalną wrócimy do pracy stacjonarnej.
I to pokazuje tylko przykład, że takie zmiany, nowe przepisy w prawie pracy wymusiła pandemia, a nie było to działanie dobrowolne.
Gdyby nie pandemia, to być może w ogóle nie myślano by o zmianie takich przepisów w prawie pracy.
Więc, trochę się ta "pandemia" też na coś przydała i nie było to tylko samo zło...
Natomiast, praca zdalna też ma i być może będzie miał pewne wady.
Bo jest to siedzenie w domu, bez ruchu, przed laptopem lub komputerem, bez kontaktu z innymi pracownikami, a to ma jednak pewne negatywne skutki dla ludzi pracujących.
Ja bym tak raczej nie chciał, bo taka "zdalna praca" z czasem może się znudzić, a często nie powinno się przesiadywać przed monitorem komputera, gdyż to też jest w jakiś sposób szkodliwe dla psychiki.
Poza tym, gdyby wprowadzono lub zmieniono taki przepis w prawie pracy, to coraz więcej ludzi by z tego korzystało, z różnych firm, bo: byłoby to wygodne z jednej strony, gdzie nie trzeba by było wstawać ( mówię o tym, jakby to wyglądało w przyszłości po zmianie takiego przepisu ) rano i wychodzić do pracy, czy też dojeżdżać. Na miejscu, pod nosem ludzie by mieli prace przez Internet, siedząc w fotelu, na kanapie.
Natomiast również, gdyby to pracodawcy ponosili koszty za prąd i Internet dla pracowników podczas zdalnej pracy, to musieliby więcej na to wykładać pieniedzy.
A ja uważam, że to nie byłoby dobre rozwiązanie, gdyż skoro ludzie mają prace w firmach, zarabiaja, to stać ich też na prąd i Internet.
Prywatni pracodawcy nie muszą płacić za prąd, za Internet swoim pracownikom, bo takiego obowiązku nie ma.
I, niektórzy pracodawcy mają i będą mieli prawo odmówić opłacania za pracowników, a nikt do tego ich nie zmusi.
Już mieliśmy takie czasy, które nazywały się: PRL, gdzie każdy zakład pracy był państwowy i to państwo miało za zadanie opłacać pracowników, nie tylko samą pensję, ale też za inne przywileje.
A obecnie jest już kapitalizm, gdzie rządzi: prywatność.
Resort pracy proponuje: 24 dni na pracę zdalną "na żądanie", ekwiwalent za home office, szersze uprawnienia m.in. dla rodziców
Resort pracy opublikował bardzo oczekiwany projekt przepisów o pracy zdalnej. Rodzicom m.in. dzieci do lat 4 i opiekunom osób niepełnosprawnych, szef nie będzie mógł odmówić pracy z domu. Za zatrudnienie w tej formule będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny. Z kolei osoby pracujące na co dzień w siedzibie firmy, przez 24 dni w roku również będą mogły wykonywać obowiązki zawodowe z domu. Przepisy są oceniane pozytywnie, choć niektóre punkty budzą wątpliwości m.in. ekspertów z NSZZ „Solidarność” i Business Centre Club.
Wypadek przy pracy - zmiany od 18 września 2021 r.
Wypadek przy pracy to także wypadek w czasie podróży służbowej, wyjazdu integracyjnego, wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe. Zmiany te wpłyną na wyższą składkę wypadkową i koszty wynagrodzeń.
Nowy urlop, ale bez pensji. Rząd szykuje prawdziwą rewolucję w Kodeksie pracy
Dłuższe urlopy rodzicielskie, elastyczny czas pracy dla rodziców, zmiany dla pracowników zatrudnionych na umowach na czas określony - rząd szykuje prawdziwą rewolucję w Kodeksie pracy. Resort rodziny ujawnił założenia nowej reformy.
Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich
Pracujemy nad nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadzi m.in. obowiązek podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała też zmiany w urlopach rodzicielskich.
Rząd wpisał pracę zdalną do projektu nowelizacji Kodeksu pracy
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który reguluje zasady pracy zdalnej - poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, praca zdalna będzie funkcjonowała na zasadzie porozumienia pracodawcy z przedstawicielami pracowników.
W nowelizacji Kodeksu pracy ani słowa o rekompensacie za koszt energii elektrycznej i ciepła ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych na cele pracy. Przy tak dużych rosnących kosztach pracownicy będą się bronić przed "wypychaniem" ich na pracę zdalną. Jedyny interes z tej pracy - chałupnictwa będą mieć pracodawcy.
A jeśli ktoś tak jak wielu ludzi mieszka i pracuje w tej samej miejscowości a do zakładu pracy chodził pieszo, to będzie mieć tylko straty a żadnych korzyści.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
W najbliższym czasie szykuje się lawina zmian w Kodeksie pracy. Do 2 sierpnia 2022 r. powinny wejść w życie zapisy unijnej dyrektywy work–life balance. Jej celem jest wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny. Czekają nas także zmiany dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości w pracy.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum