Kilka umów zleceń - jak opłacać składki ZUS? Jak obowiązek ubezpieczeń kształtuje się w przypadku kilku tytułów do ubezpieczeń?
Zleceniobiorca może mieć kilka tytułów do ubezpieczeń społecznych, np. wykonywać kilka umów zlecenia. Podpowiadamy, jak wygląda obowiązek ubezpieczeń społecznych w przypadku zbiegu tytułów do tych ubezpieczeń.
Polski Ład: Wpływ składki zdrowotnej na godzinową stawkę w umowach zlecenia w 2022 r.
Składka zdrowotna odliczona w wysokości 7.75% w 2022r. nie obniży już zaliczki na podatek, a zatem obciążenia wobec urzędu skarbowego będą wyższe niż dotychczas, a zleceniobiorca otrzyma mniejsze wynagrodzenie.
Polski Ład: Rozporządzenie MF wpłynie na wypłaty z umów zlecenia
Rozporządzenie, którym minister finansów łata Polski Ład, dotyczy też umów zlecenia. Zleceniobiorcy nie powinni dostać niższych wynagrodzeń, chociaż niektórzy niższą pensję już otrzymali.
No i tak właśnie kombinują z tym "Ładem", żeby "komuś jak najwięcej zabierać... ".
To jest pewien rodzaj: cwaniactwa moim zdaniem to, co ten rząd robi.
Muszą komuś zabierać więcej, żeby dawać innym, bo nie da się inaczej.
Nawet mogą wycofać ( bo takie informacje były ): 500 zł. na pierwsze dziecko, ponieważ już widzą, że za dużo wydają z budżetu i to budżet uszczupla.
Polski Ład 2.0 i umowa zlecenia. Niższe wypłaty od 1 lipca
Osoby wykonujące umowy zlecenia przez najbliższe pół roku będą zarabiać mniej „na rękę”. Zrekompensuje im to - z nawiązką - zwrot podatku w 2023 r.
Taki skutek przyniesie Polski Ład 2.0, promowany hasłem #NiskiePodatki, który wejdzie w życie już 1 lipca 2022 r. Jest korzystny dla podatników, bo obniża podstawową stawkę PIT z 17 do 12 proc. Zleceniobiorcy odczują jednak te korzyści dopiero w 2023 r., gdy będą mogli spodziewać się wysokiego zwrotu podatku.
Umowa zlecenie a zmiany w PIT-2. W kieszeni może zostać nawet 3600 zł
Zmiany przepisów wprowadzone 1 lipca 2022 r. spowodowały rewolucję w rozliczaniu kwoty wolnej od podatku. Będą one pozwalały na uwzględnienie jej nawet w trzech miejscach, w których podatnik otrzymuje dochód. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. Dzięki zmianom osoby na umowie zlecenie mogą zaoszczędzić nawet 3600 zł w ciągu roku podatkowego.
ZUS zebrał dane o umowach o dzieło. „To nieocenione informacje dla państwa”
W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło, czyli o ok. 6,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z raportu ZUS. Największa grupa wykonawców umów o dzieło to mężczyźni w wieku 30–39 lat.
Umowy zlecenia będą oskładkowane w całości od przyszłego roku?
Umowy zlecenia oskładkowane w całości od przyszłego roku - takie zobowiązanie wynika z najnowszego Krajowego Planu Reform na lata 2023/2024, który znalazła się w konsultacjach.
Kiedy umowa zlecenie zostanie uznana za umowę o pracę?
Czym charakteryzuje się stosunek pracy? Czy osoba wykonująca zlecenie może pracować w miejscu, gdzie działa zleceniodawca? Jakie warunki pracy zleceniobiorcy sugerują, że jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę?
Cała Polska zatrudniona na etacie? Przepisy UE dotkną milionów pracowników
UE wymusi wprowadzenie do naszych przepisów domniemania zatrudnienia na etacie. W rezultacie 1 mln zleceniobiorców i 1,5 mln prowadzących działalność mogą się stać pracownikami.
Ta reforma nie spodoba się Polakom. Poprzedni rząd się z niej wycofał, obecny wraca do tematu
Ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych (w takiej czy innej formie) to temat, który wraca co jakiś czas. Teoretycznie była to jedna z reform, którą chciał wprowadzić poprzedni rząd – ostatecznie jednak nie doszło do żadnych zaawansowanych prac, a Zjednoczona Prawica wycofała się z zapowiedzi, prawdopodobnie obawiając się reakcji społeczeństwa. Teraz jednak ZUS od każdej umowy staje się znów prawdopodobny – w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już trwają prace analityczne.
Nadchodzi reforma umów zleceń. Zmiany dotyczą milionów Polaków
Po wielu latach dyskusji wprowadzona zostanie reforma, która zmieni oblicze polskiego rynku pracy. Chodzi o ozusowanie wszystkich umów zleceń mające na celu zwiększenie stabilności finansowej i socjalnej milionów Polaków pracujących na takich warunkach. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że wprowadzenie tej zmiany jest nieodłącznym elementem Krajowego Planu Odbudowy, a jej realizacja przewidziana jest na 1 stycznia 2025 roku.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Idą duże zmiany, dla jednej grupy osób będą wyjątki
Resort pracy przygotowuje projekt noweli ustawy dotyczący oskładkowania umów cywilnoprawnych, wyjątkiem będą umowy uczniów i studentów do 26. roku życia. Jak powiedział PAP prawnik Tomasz Lasocki, Polska jest w wąskiej grupie państw Europy, które "potrafią nie pobrać składki, jeżeli ktoś pracuje".
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum