Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie o FIP 2022
Autor Wiadomość

kondor Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Sie 2022

PostWysłany: 06-08-2022, 22:44   Pytanie o FIP 2022 Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,
zwracam się z prośbą o rady oraz informacje dotyczące podróżowania na książeczkę FIP pociągami bezpośrednimi z Polski do innych krajów. Przykładowo jeśli chciałbym się wybrać EIC Polonia z Warszawy/Katowic do Wiednia lub EIC Silesia z Katowic do Pragi czy przede wszystkim książeczka jest ważna w tego rodzaju pociągach i czy jestem zobowiązany do dokonania jakiejś dopłaty lub zakupu miejscówki na odcinku poza granicą Polski? Z uzyskanych informacji wiem, że na krajowym odcinku trasy muszę kupić bilet z miejscówką. Jak wygląda kwesta pokonania dalszych odcinków trasy? Czy jeśli pociąg przejeżdża częściowo np. teren Czech, czy również powinienem wypełnić stronę książeczki zawierającą Koleje Czeskie (CD)?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 08-08-2022, 22:30    Odpowiedz z cytatem

Trafiłeś z pytaniem, bo akurat na początku września jadę "Polonią" do Wiednia z biletem FIP-owskim. Sprawa wygląda tak:
1) Jeżeli masz książeczkę jako współmałżonek, dziecko lub emeryt to zapomnij o jeździe na FIP-ie do Wiednia, ponieważ w Austrii ulgi nie ma;
2) "Polonia" to jest IC (poza Polską pośpiech kategorii EC), nie EIC;
3) Musisz mieć kupony na KAŻDY z krajów, przez który przejeżdża pociąg (w przypadku "POLONII" są to Czechy i Austria);
4) Poza Polską rezerwacja nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć (moja subiektywna opinia;
5) Bilety możesz kupić na dwa sposoby - wszystko w kasie biletowej, albo prawie wszystko poprzez stronę OBB i drobnostkę w kasie:
a) w kasie wydadzą Ci rezerwację na odcinek z polskiego miasta do Wiednia + bilet BEZ rezerwacji na odcinek krajowy do punktu granicznego "Chałupki Gr";
b) poprzez stronę OBB kupujesz miejscówkę ("Seat only (no ticket)"), a kiedy chcesz bilet bez rezerwacji na odcinek krajowy do punktu granicznego;
W przypadku a) będą żądać do wglądu biletu FIP i będą utrudniać zakup biletu na ponad 30 dni przed podróżą (bezprawnie), ponieważ 60 dni wcześniej możesz pobrać rezerwację, a odcinek krajowy 30 dni wcześniej. W przypadku b) kasa będzie żądać do wglądu rezerwacji ze strony OBB (będzie WIELKIE zdziwienie); bilet bez rezerwacji (albo z rezerwacją - nie ma to znaczenia, bo cena ta sama, a miejsce już masz zaklepane poprzez OBB) dokupisz w kasie 30 dni wcześniej.
6) Na niektóre inne pociągi jadące do Czech obowiązuje formalnie niewielka dopłata płatna u konduktora w pociągu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kondor Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Sie 2022

PostWysłany: 09-08-2022, 15:39    Odpowiedz z cytatem

Ok, dziękuję za informację. Czytałem również, że w Czechach można tylko raz w roku skorzystać z FiP, czy to prawda? Mam na myśli, że jeśli na blankiecie CD mam cztery kupony to czy mogę tyle razy wjechać do Czech , wykorzystując pojedynczo każda "dobę"?

Czy pociągi jadące z Polski do Berlina lub np. Bratysławy też mają jakieś preferencje obwarowania dotyczące FIP?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 10-08-2022, 09:04    Odpowiedz z cytatem

Generalnie zasada jest jedna, bez względu na kraj:

1) jeżeli pociąg NIE jest objęty taryfą/ceną globalną to dokupujesz tylko miejscówkę (o ile jest wymagana); przykłady: "Polonia" do Wiednia czy "Wawel" do Berlina;
2) jeżeli pociąg JEST objęty taryfą globalną to płaci się obniżoną cenę za bilet, która jest określona w szczególnych warunkach taryfowych dla danego połączenia; przykłady: "Chopin" do Grazu czy "Nightjet" do Berlina.

Do "pośpiechów" bez taryfy globalnej i obowiązkowej rezerwacji oraz do pociągów osobowych wsiadasz i jedziesz okazując tylko kupon FIP.

Czy pociąg jest czy nie jest objęty taryfą globalną dosyć prosto i skutecznie sprawdzisz na http://old.rozklad-pkp.pl (po rozwinięciu rozkładu danego pociągu na samym dole będzie lub nie informacja o cenie globalnej).

Jeżeli chodzi o drugie pytanie: Czechy i Słowacja to po prostu jedyne kraje, na które można dwa razy w roku wnioskować o kupony FIP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mark Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 08 Mar 2019

PostWysłany: 11-08-2022, 10:25    Odpowiedz z cytatem

W Austrii dopłata
1 KL 15 Euro
2 KL 10 Euro

Czasem pobierają czasem nie - zależy na kogo trafisz.
Miejscówkę warto kupić - albo przez OBB, albo CD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kondor Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Sie 2022

PostWysłany: 11-08-2022, 15:37    Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o wjazd do Czech na FIP to miałem na myśli czy każdy z 4 kuponów na bilecie CD mogę wykorzystać w innym terminie np. 1 kupon jeden weeekend, drugi kupon drugi weekend itd?

Niestety pracownicy w kasie PKP jednego z największych dworców w Polsce mieli bardzo duży problem z udzieleniem mi jakiejkolwiek informacji co do dopłat/miejscówek na FIP, nie mówiąc o sprzedaży Rolling Eyes

W związku z tym czy mogę prosić o jakąś praktyczną radę dotycząca zakupu dopłat do biletów na stronie Intercity czy OBB, CD?
Która opcję należy wybrać chcąc zakupić miejscówkę lub dopłatę na odcinek zagraniczny np. na stronie OBB? Bo wydaje mi się, że na stronie Intercity poza możliwością zakupu w superpromo w ogóle nie ma takiej opcji. Przyznaję ze moja znajomość Niemieckiego i Czeskiego jest raczej znikoma
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 11-08-2022, 21:06    Odpowiedz z cytatem

Istnieje totalnie martwy przepis, który nie pozwala w danym roku ponownie skorzystać z kuponów FIP (nawet, jeśli Ci pozostały) w danym kraju, ale fizycznie nikt nie ma tego jak zweryfikować, więc jeździj bez ograniczeń.
Dopłaty do FIP-a poza Polską nie kupisz na pewno poprzez stronę PKP Intercity, nie wiem jak ze stroną e-Shop Kolei Czeskich, ale na stronie OBB wybierasz opcję "Seat only (no ticket)". Jeżeli dany pociąg ma cenę globalną to wyświetli Ci komunikat "Ticket not avalaible"; w takiej sytuacji możesz zaryzykować i wybrać "One-way tickets and day tickets" i ulgę "Interrail/Eurail", w przypadku której proponuje Ci dopłatę w stosownej wysokości. Dlaczego to ryzyko? W dwóch wiadomościach z infolinii OBB usłyszałam dokładnie dwie przeciwstawne wersje - raz, że można tak kupić bilet, a drugi raz, że nie można... Rolling Eyes Jeszcze rok czy dwa lata temu ta właśnie ulga, po jej wybraniu, informowała, że obejmuje ona również bilety FIP-owskie.

Generalnie to jeśli chcesz jechać z Polski do sąsiednich krajów na kuponie FIP to musisz się niestety udać do kasy biletowej Intercity. Dla mnie to tak traumatycznie przeżycie, że z Polski wyjeżdżam zawsze na SuperPromo. UWAGA! Bilety do Polski kupione poprzez zagraniczne koleje zazwyczaj wymagają odebrania oryginału biletu w tymże kraju.

Mark napisał/a:
W Austrii dopłata
1 KL 15 Euro
2 KL 10 Euro

Czasem pobierają czasem nie - zależy na kogo trafisz.
Miejscówkę warto kupić - albo przez OBB, albo CD

Dodajmy, że wspomnianej dopłaty nie ma oczywiście w pociągach regionalnych oraz nocnych (EN, Nightjet).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Gaspares Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Mar 2008
Skąd: Wrocław / Zgorzelec

PostWysłany: 12-09-2022, 11:30    Odpowiedz z cytatem

aanniiaa napisał/a:
W dwóch wiadomościach z infolinii OBB usłyszałam dokładnie dwie przeciwstawne wersje - raz, że można tak kupić bilet, a drugi raz, że nie można... Rolling Eyes Jeszcze rok czy dwa lata temu ta właśnie ulga, po jej wybraniu, informowała, że obejmuje ona również bilety FIP-owskie.


Dwa lata temu centrum obsługi ÖBB informowało mnie mejlowo, że można wziąć do FIP-ki rezerwację jak od Interrail/Eurail, bo to te same kwoty za rezerwację z ceną globalną.

Od tego bodajże roku na austriackie pociągi obowiązuje osobny kod taryfowy dla posiadaczy Interraili, oraz nowy, osobny dla kuponów FIP.

O ile rezerwacja wg cen globalnych za miejsce siedzące kosztuje w obu przypadkach 14€, o tyle ceny zaczynają się różnić przy kuszetach i sypialnych.

Kuszetka 6-miejscowa do biletu Interrail/Eurail 34€. Do kuponów FIP - 48€.

Sypialny 3-miejscowy do biletu Interrail 54€, do kuponów FIP - 82€.

(Żeby było zabawniej, w kasach PKP IC odprawy FIP-karzy na NightJeta do Wiednia dokonuje się "po staremu", z niższymi cenami. Możliwe, że ktoś nie wychwycił jeszcze zmiany w przepisach.)

_________________
W ŚWIECIE IMITACJI DOSKONAŁYCH SZTUKA RODZI SIĘ Z PRZEKŁAMAŃ W KOPIOWANIU.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl