19 maja w sobotę, już po raz kolejny w tym roku, pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku. Sukces, z jakim spotkała się kwietniowa impreza sprawił, że Organizatorzy postanowili powtórzyć przyjazd do Żywca.
Najbardziej znanemu parowozowi na Dolnym Śląsku grozi kolejowa emerytura
Mowa o popularnej "tekatce", która od blisko 6 lat jest perełką Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Lokomotywa TKt48-18 przez ostatnie lata cieszyła oczy mieszkańców Dolnego Śląska, ale także fotografów kolejowych, którzy "łapali" ją przejeżdżającą przez tunele, wiadukty czy estakady.
Czeski Express powrócił na Dolny Śląsk. Wrzesień 2022 trasa: Kamieniec - Dzierżoniów - Jaworzyna.
Skład Parowego Expressu to zabytkowe wagony oraz lokomotywa 555.153. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny przejęty po wojnie przez kolej czeską, oznaczony serią 555. Przejazd jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z Muzeum Kolejnictwa w Dolnej Lipce we współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, muzeami należącymi do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz samorządem Dzierżoniowa.
_________________ Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
Mnóstwo pary na dworcu Wrocław Główny. Na stację wjechał pociąg retro z Niemiec do Świdnicy
W sobotę (3.12) po godzinie 13, perony Dworca Głównego PKP we Wrocławiu utonęły w gęstej parze. Na stację wjechał pociąg retro, z parową lokomotywą z lat 50 XX wieku. Wyczekiwały go tłumy wrocławian i miłośników kolei.
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i Lausitzer Dampflok Club e.V. zorganizowali przejazd pociągiem retro na trasie Wrocław Główny - Świdnica Przedmieście - Wrocław Główny, w dniu 3 grudnia 2022r. W obu kierunkach pociąg poruszał się fragmentem linii kolejowej nr 285, a więc przez Sobótkę. Skład pociągu stanowił parowóz BR35 1097 z 1959r. oraz wagony pasażerskie z lat 70-80 ubiegłego wieku. Podobny skład gościł we Wrocławiu w grudniu 2018 roku.
_________________ Tylko człowiek wolny się buntuje,
niewolnicy są posłuszni.
PKP Cargo chce uruchamiać pociągi retro z Chabówki do Nowego Targu
Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek PKP Cargo w sprawie uruchomienia pasażerskiego połączenia komercyjnego na trasie Chabówka – Nowy Targ – Chabówka obsługiwanego lokomotywą parową i wagonami retro.
Przewoźnik zadeklarował chęć wykonywania nowej usługi przewozu osób w terminie od 30 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2028 r.
Kolejowe Zakamarki Wrocławia, czyli podróż pociągami retro z przewodnikiem
Klub Sympatyków Kolei zaprasza na zwiedzanie Wrocławia z perspektywy podróży pociągiem muzealnym. Przejazdy kierowane są nie tylko do miłośników kolei, ale także każdego kto chce nietypowo i ciekawie spędzić czas lub zobaczyć miasto z innej, rzadko doświadczanej perspektywy.
Wrocław – Z Dworca Głównego po szynach ruszyła retro maszyna
Po wrocławskim węźle kolejowym w niedzielę (12 marca) jeździł pociąg retro. Jego skład to lokomotywa spalinowa z lat 50–60 XX wieku i wagony osobowe z 1929 r. Przygotowano trzy trasy:
* Zakamarki Północne (przez Osobowice i Nadodrze),
* Zakamarki Południowe (przez Siechnicę i Kużniki),
* Zakamarki Zachodnie (przez Nadodrze i Wrocław Zachodni).
Prócz odcinków dostępnych dla współczesnych taborów pasażerskich pociąg jeździł odcinkami, którymi na co dzień poruszają się tylko pociągi towarowe.
Pociąg retro z Jaworzyny Śląskiej nie wyjedzie na dolnośląskie tory. Muzeum szykuje jednak alternatywę
Pociąg retro, który od 2017 roku aż do pandemii jeździł z Jaworzyny Śląskiej po regionie, nie wyjedzie na dolnośląskie tory. A wszystko to spowodowane jest wysokimi kosztami remontu parowozu. Według szacunków Muzeum Kolejnictwa można mówić nawet o dwóch milionach złotych.
PKP Cargo może uruchamiać pociągi retro z Chabówki do Nowego Targu
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał PKP Cargo otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych na trasie krajowej Chabówka – Nowy Targ – Chabówka. Pociągi mają być obsługiwane przez lokomotywę parową i wagony retro.
Na wnioskowanej trasie PKP Cargo może uruchomić pociągi w relacji Chabówka – Nowy Targ – Chabówka: dwa kursy na dobę w soboty i niedziele w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia oraz 15 sierpnia.
Pociągiem retro z lat 70-tych z Wrocławia do Oleśnicy
Przejazd z Wrocławia do Oleśnicy odbędzie się 29 października br. składem historycznym zestawionym z trzech wagonów serii Bi zbudowanych w latach 1928 – 1930 oraz wagonu kuszetki 110Ac z 1977 roku, wyprodukowanej w legendarnych już zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
W tym roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu organizuje wyjątkową podróż retro po kolejowych zakamarkach miasta.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum