Czas pracy maszynistów 2023: przepisy, regulacje, innowacje
Czas pracy maszynistów stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na efektywność sektora transportu kolejowego. Zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i zapobieganie wypadkom wymaga rygorystycznego przestrzegania przepisów oraz wytycznych. Z tego powodu niezwykle ważna jest znajomość wszelkich regulacji prawnych.
Polacy darzą maszynistów kolejowych dużym szacunkiem
16 września obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. To zawód, który w naszym kraju ma długą historię – niemal każdy w dzieciństwie zafascynowany był tą profesją. Dziś aż 85 proc. Polaków darzy maszynistów kolejowych w Polsce szacunkiem i niemal tyle samo – 86 proc. – uważa ten zawód za zawód zaufania publicznego – wynika z badań przeprowadzonych przez IR Center na zlecenie POLREGIO. 70 proc. Polaków chciałaby tego dnia podziękować maszynistom kolejowym przede wszystkim za bezpieczeństwo w podróży, bo kolej wciąż uznawana jest za najbezpieczniejszy środek transportu pasażerskiego.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectwa maszynisty trafiła do szuflady?
Od wielu lat przewoźnicy kolejowi i organizacje branżowe ich zrzeszające apelowały o zmiany w systemie szkolenia kandydatów na maszynistów. Dotychczasowe regulacje są archaiczne, oderwane od obecnych realiów i nieefektywne. W sytuacji pogłębiającego się deficytu maszynistów istnieje pilna potrzeba zmian w przepisach, aby po pierwsze umożliwić bardziej elastyczne działanie i zmniejszenie kosztów po stronie pracodawców, ale przede wszystkim nie zniechęcać do zawodu potencjalnych nowych pracowników - pisze Izba Gospodarcza Transportu Lądowego.
System Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów – rewolucja na kolei
Urząd Transportu Kolejowego podsumował projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”. To rewolucja w systemie egzaminowania maszynistów. Część zmian widać już teraz, efekty niektórych będzie widać w dłuższej perspektywie.
Czy będzie zmiana przepisów o czasie pracy maszynistów?
Jakie przepisy prawa aktualnie regulują czas pracy maszynistów? Od jakiego momentu faktycznie rozpoczynają oni pracę i jak liczyć ich czas? Czy maszynista w praktyce faktycznie może świadczyć pracę na rzecz dwóch i więcej przewoźników kolejowych?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum