Jeśli według najmądrzejszych "ochroniarzy" którzy zachowują się jakby to była ich własność nie można nagrywać i fotografować bo mogą wpaść w niepowołane ręce zagrażającym zdrowiu i życiu mieszkańców Polski to czemu na oficjalnych stronach PKP PLK, PKP Intercity i innych stron przewoźników w różnych Województwach są nagrywane pociągi i ich infrastruktura i publikowana dla wszystkich z całego świata (nie rzadko w trakcie budowy czyli bardzo szczegółowa), w tym przypadku nie stanowi żadnego zagrożenia? Logiki w tym brak.
PKP SA o skandalicznym zachowaniu ochrony na Warszawie Wschodniej
PKP SA odniosło się do zachowania ochroniarzy z dworca Warszawa Wschodnia, którzy w skandaliczny sposób zakazywali robienia zdjęć i na pewien czas zabrali do jednego z dworcowych pomieszczeń miłośnika kolei. PKP SA podkreśla, że nie ma zakazu fotografowania lub filmowania na dworcach, a wobec firmy ochroniarskiej zostaną wyciągnięte konsekwencje.
Na początku stycznia na stacji Warszawa Wschodnia doszło do bardzo niepokojącej sytuacji, którą przedstawił kanał @audytobywatelski. Młody miłośnik kolei został bardzo źle potraktowany zarówno przez ochronę dworca, jak i wezwany patrol policji. Dzień po emisji filmu wybrałem się na stację Warszawa Wschodnia po prostu sfilmować pociągi oraz sprawdzić czy poprawiła się sytuacja na stacji, a także przedstawić Wam, co myślę o tym wszystkim.
_________________ Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
PKP SA i PKP PLK: Co i jak wolno fotografować na kolei? Kompendium wiedzy!
Zarówno na dworcach, jak i na stacjach kolejowych zarządzanych przez PKP SA lub PKP PLK zdjęcia części ogólnodostępnych mogą być (co do zasady) legalnie wykonywane w celach niekomercyjnych.
Na dzień dzisiejszy "Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalenie w inny sposób obrazu obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa państwa, obiektów resortu obrony resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz obiektów infrastruktury krytycznej" jest na etapie Komisji Prawniczej, ostatnia modyfikacja projektu miała miejsce w dniu 27.02.2025., co możecie prześledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Zakaz, pomimo swojej całej absurdalności prędzej czy później wejdzie w życie. Pytanie tylko, jak wiele podmiotów zwróci się do Ministra Obrony Narodowej o umieszczenie ich obiektu, firmy etc. na liście MON, bo Ustawodawca otworzył im furtkę w tej materii nowelizując "Ustawę o obronie Ojczyzny". Nie można wykluczyć, że niektóre podmioty będą zwracały się do MON, gdyż uzyskanie wpisu na tą listę, a co za tym idzie - możliwość oznakowania obiektu znakiem "Zakaz fotografowania" o wzorze określonym w - na razie projekcie rozporządzenia, będzie niejako świadczyło o ich prestiżu.
Wielu mądrych ludzi wypowiadało się, że zakaz, który ostatecznie ma wejść w życie jest mocno absurdalny, gdyż wówczas znowu wielu ochroniarzy, kolejarzy i innych poczuje władze ... Przecież profesjonalny szpieg nie będzie oficjalnie chodził z markowym aparatem i robił zdjęcia , bo ci są szkoleni do tego, jak nie dać się złapać, aparaty mają w rozmaitym sprzęcie codziennego użytku (długopisy, okulary), mogą używać dronów o wielkości większej ważki ...
Oczywiście rozumiemy wszyscy konieczność ochrony obiektów mających wpływ na obronność kraju, ale obejmowanie zakazem wielu innych obiektów, niż wojskowe jest oczywistą przesadą. Myślę, że MON wyszedłby z tego wszystkiego "z twarzą", gdyby opracowano nowelizację "Ustawy o obronie Ojczyzny" zakazując fotografowania, filmowania czy utrwalania w inny sposób obiektów wojskowych, bo one rzeczywiście maja wpływ na obronność ...
Na dziś ciągle jeszcze wolno fotografować, a zauważyłem, że po aferze z ochroniarzami na dworcu Warszawa Wschodnia, jakoś i kolejarze przestali się czepiać o robienie zdjęć pociągom ... Czyżby ktoś ich uświadomił?
Miłego fotografowania Drodzy Forumowicze
MON opublikował rozporządzenie ws. fotografowania obiektów strategicznych
W Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 r. dotyczące zasad wydawania zezwoleń na utrwalanie wizerunku obiektów, osób lub ruchomości oraz wzoru znaku zakazu fotografowania.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 r. w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wzoru znaku zakazu fotografowania oraz sposobu jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczenia.
Już za kilkanaście dni polskie goje będą masowo tracić telefony, drogie aparaty i inny sprzęt jeśli tylko wyciągną go w pobliżu komisariatu policji, banku, szpitala, poczty, dworca kolejowego etc.
Ten bolszewicki zakaz wejdzie w życie 17 kwietnia. Zakaz fotografowania obejmie aż 25 tys. obiektów, z których jedynie 3% to obiekty wojskowe.
Już niebawem miłośnik kolei straci telefon lub trafi do aresztu za zrobienie zdjęcia na dworcu, peronie, przy torach. Dworcowi ciecie i idioci z SOK na pewno wykażą się w tej kwestii wzorową nadgorliwością.
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
Ostatnio zmieniony przez Noema dnia 05-04-2025, 17:48, w całości zmieniany 1 raz
Totalna żenada. Znowu rozmaici ciecie, którym ktoś dał władzy za pięć groszy, nadgorliwi kolejarze i rozmaici inni kwakwarakwa zaczną się przychrzaniać do pasjonatów fotografii ... Ale póki co, do godziny 24.00 16 kwietnia 2025 zakaz nie obowiązuje, zatem do tej chwili można trzaskać foty ... Nie pozostaje zatem nic innego, jak starać się maksymalnie wykorzystać ten czas i porobić trochę zdjęć na pamiątkę
SKM Warszawa: Zakaz fotografowania naszej bazy obowiązuje od dawna
Miłośnicy kolei zauważyli, że tabliczki „Zakaz fotografowania” pojawiły się na terenie zaplecza technicznego warszawskiej SKM jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia w tej sprawie. Oznakowanie jest tam już od kilku miesięcy – odpowiada spółka i wyjaśnia, że na jego umieszczenie pozwalały także wcześniej uchwalone przepisy.
Z powyższego wynika, że PKP S.A. prezentuje stanowisko, iż nadal można fotografować na dworcach znajdując się w miejscach ogólnodostępnych.
Podobnie PLK S.A. wypowiada się, że "oznakowania będą umieszczone tam, gdzie jest to niezbędne". Wypowiada się także, że " Nagrywanie i fotografowanie z miejsc ogólnodostępnych nigdy nie było zabronione"
Reasumując, wygląda na to, że znajdując się w miejscach ogólnodostępnych nadal można robić fotki ... Należy się jedynie pilnować, aby nie wchodzić na torowiska, nasypy, wiadukty kolejowe, mosty kolejowe, do wykopów oraz do tuneli i wtedy nie powinno być problemu ...
Jeśli idzie o dworce kolejowe, to myślę, że po awanturze na dworcu Warszawa Wschodnia w styczniu, ochroniarze nie będą się czepiać ... Natomiast mogą się czepiać przypadkowi cywile no i oczywiście niedouczeni w temacie kolejarze ...
Miłego fotografowania dla chętnych
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum