Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Gradobicie
Autor Wiadomość

fury Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 26 Mar 2007

PostWysłany: 05-09-2008, 09:14   Gradobicie Odpowiedz z cytatem

Firma Franciszka Grybosia (czytaj: dawniej posła i ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada) na swojej stronie internetowej donosi:

W dniu 26 sierpnia 2008r. MGGP S.A. jako lider Konsorcjum firm: MGGP S.A. i hiszpańskiej Agua y Estructuras, podpisała umowę z PKP PLK na nadzór nad modernizacją linii E65 od Stacji Szymankowo do Stacji Pruszcz Gdański. Umowa stanowi część realizacji projektu FS 2005/PL/16/C/PT/001 Modernizacja linii kolejowej E 65, odcinek Warszawa�Gdynia, etap II. Wartość podpisanego kontraktu usługowego to 1,852 mln euro netto. Usługa obejmować będzie nadzór, administrowanie i koordynację realizacji umów, jakie będą podpisane z wykonawcami robót. Czas realizacji umowy to 36 miesięcy, w podziale na 2 części:

* okres realizacji robót budowlanych - 24 miesiące od podpisania umowy,
* okres gwarancji dla robót budowlanych wraz z przygotowaniem sprawozdania końcowego - 12 miesięcy od zakończenia robót budowlanych.

Projekt FS 2005/PL/16/C/PT/001 modernizacji linii kolejowej E65 stanowi największą w Polsce inwestycję finansowaną z funduszy UE. Modernizacja ma przygotować infrastrukturę techniczną linii do parametrów eksploatacyjnych określonych w umowach AGC i AGTC tj. prędkości pociągów w ruchu pasażerskim do 200 km/h dla pociągów z wychylonym nadwoziem i 160 km/h dla taboru klasycznego, a w ruchu towarowym do 120 km/h i nacisku na oś 225 kN.

Umowa podpisana 26 sierpnia to już drugi kontrakt MGGP na prace dla PKP PLK S.A. 14 lipca MGGP podpisało umowę na �wykonanie mapy do celów projektowych metodą fotogrametryczną przy wykorzystaniu zdjęć lotniczych dla przygotowania projektu Modernizacja linii kolejowej E 30 (III korytarz) na odcinku Kraków - Medyka - granica państwa dla odcinka Tarnów - Rzeszów. Wartość kontraktu to 225 200 Euro i jest dofinansowywana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2007-2013. Czas realizacji kontraktu - 7 miesięcy. Kontrakt składa się z zadań, w ramach których zostaną wykonane:

* założenie osnowy geodezyjnej,
* wykonanie zdjęć lotniczych i numerycznego modelu terenu (DTM) oraz ortofotomap,
* wykonanie mapy numerycznej i materiałów geodezyjnych dla projektu.

Poseł Aleksander Grad na swojej stronie internetowej tłumaczy się, że on i jego żona mają czyste ręce:

W 2003 r. “Super Express” i “Nie” napisały, że MGGP wygrywa przetargi organizowane przez państwową Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, którą nadzorował wówczas Grad jako szef sejmowej podkomisji monitorującej wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Teraz wniosek o zbadanie działalności firm związanych z nowym ministrem złożył poseł PiS Marek Kuchciński. – Wśród podmiotów, które uzyskiwały zlecenia, przewijają się nazwy 20 – 30 firm, polskich i międzynarodowych – mówi Franciszek Gryboś. – Rozstrzyganie przetargów odbywało się zgodnie z procedurą. Były kontrole, także ze strony obserwatorów Urzędu Zamówień Publicznych. Nic nam nie zarzucono. – Łącząc firmy, zdecydowaliśmy się na szybki rozwój, stąd udział w rynku zamówień publicznych. Dzięki temu firma już w 2003 r. miała 15 mln zł obrotu, zatrudniała 120 osób i stała się partnerem dla większych graczy. Nie chcemy hamować jej dalszego rozwoju, rezygnując z tej ścieżki, stąd moja decyzja o odłączeniu się od biznesu – dodaje Małgorzata Grad. http://www.aleksandergrad.pl/wiecej.php?news=469

Tygodnik "NIE" w numerze 06/2008, w artykule "Gradobicie" tak oto relacje między posłem i ministrem skarbu Aleksandrem Gradem a jego kolegą ze studiów Franciszkiem Grybosiem, współwłaścicielem MGGP SA opisuje:
- na początku artykułu

Aleksander Grad, były wojewoda tarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, poseł, działacz Ruchu Stu, SKL i w końcu minister w rządzie PO, od podstaw tworzył spółkę Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa (MGGP). W 2002 r. Grad z powodu działalności politycznej oficjalnie przestał przewodniczyć radzie nadzorczej MGGP SA i pobierać z tego tytułu dochody. Wiceprezesem zarządu została żona – Małgorzata Grad.
- i na końcu
Wygląda na to, że MGGP SA otrzymała prezent w postaci czasu na uporządkowanie swoich spraw w libijskim oddziale. Widać rodzina Gradów ma szczęście do prokuratury. W 2003 r. „Super Express” zasugerował, że żona Grada, wówczas posła, wykorzystując pozycję polityczną męża zarabia na zleceniach od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podniosły się głosy, żeby interesy zasiadającej w zarządzie MGGP SA pani Grad prześwietliły NIK i prokuratura. O sprawie szybko zapomniano. W 2006 r. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w sprawie wygrywania przez MGGP SA przetargów ogłoszonych przez ARiMR złożył w imieniu klubu PiS poseł Kuchciński. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Całość możecie przeczytać na stronie "NIE"

Ps.
Dla sprawiedliwości dodam, że minister Grad w roku 1997, gdy został wojewodą, przepisał swoje udziały w firmie na żonę i dokonał z nią rozdziału wspólnoty majątkowej. Rozwodu nie brał. Formalnie jest ok!?

Przypomina mi się, jak kilkanaście lat temu Sobiesław Zasada zakładał spółkę akcyjną i startował z nią na giełdzie. W prospekcie emisyjnym podano akcjonariuszy:
- Sobiesław Zasada
- Ewa Zasada
- Sobiesław i Ewa Zasada we wspólnocie majątkowej.
Warunkiem utworzenia spółki akcyjnej było minimum trzech akcjonariuszy. Zatem, na każde prawo znajdzie się sposób. Na PO też.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Romuald Marczak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 19 Kwi 2007

PostWysłany: 07-09-2008, 10:58    Odpowiedz z cytatem

Na stronie Sejmu publikowane są korzyści zgłoszone do rejestru:

Poseł Aleksander Grad

6. Udział w organach fundacji, spółek prawa handlowego lub spółdzielni, nawet wówczas, gdy z tego tytułu nie pobiera się żadnych świadczeń pieniężnych:

31/10/01
Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa S.A. w Tarnowie - przewodniczący Rady Nadzorczej; bez stosunku pracy z ryczałtowym wynagrodzeniem.
23/04/2003
z dniem 1.09.2002 r. przestałem być członkiem Rady Nadzorczej i jej przewodniczącym w Małopolskiej Grupie Geodezyjno-Projektowej S.A. w Tarnowie. Od tego dnia nie uzyskuję z tego tytułu dochodów.
09/05/2003
pełnię funkcję Prezesa w Stowarzyszeniu Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Tarnowie; nie pobieram wynagrodzenia.
29/04/2005
od listopada 2003 r. nie pełnię już funkcji Prezesa w Stowarzyszeniu Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Tarnowie


Małżonek posła - Małgorzata Grad

1. Wszystkie stanowiska i zajęcia wykonywane zarówno w administracji publicznej, jak i w instytucjach prywatnych, z tytułu których pobiera się wynagrodzenie, oraz praca zawodowa wykonywana na własny rachunek:

PUGK "Grad-Grodziński" s.c. w Tarnowie - współwłaściciel
29/04/2005
w wyniku likwidacji PUGK "Grad-Grodziński" s.c. w Tarnowie żona nie jest współwłaścicielem w tej firmie od grudnia 2002 r.


6. Udział w organach fundacji, spółek prawa handlowego lub spółdzielni, nawet wówczas, gdy z tego tytułu nie pobiera się żadnych świadczeń pieniężnych:

31/10/01
- MGGP S.A. w Tarnowie, wiceprezes zarządu;
- PHU "Rolmos" sp. z o.o. z Suścu, prezes zarządu;
- PGI "Compass" S.A. w Krakowie, członek Rady Nadzorczej

Oto aktualne dane z 1.09.2008 zapisane w KRS :

Numer KRS 0000042514
REGON 490808053
Rejestr POZYCJA KRS W REJESTRZE PRZEDSIĘBIORCÓW
Aktualna Nazwa MGGP SPÓŁKA AKCYJNA
Forma Prawna SPÓŁKA AKCYJNA
Województwo MAŁOPOLSKIE
Powiat TARNOWSKI
Gmina TARNÓW
Miejscowość TARNÓW
Ulica KACZKOWSKIEGO
Nr domu 6
Nr lokalu
Kod pocztowy 33-100
Poczta TARNÓW
Data wpisu do rejestru przedsiębiorców 2001-09-13
Data wpisu do rejestru stowarzyszeń
Data wykreślenia z rejestru przedsiębiorców
Data wykreślenia z rejestru stowarzyszeń
Status OPP
Data przyznania statusu OPP
Nazwa organu reprezentacji ZARZĄD
Sposób reprezentacji DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIENI SĄ PREZES ZARZĄDU JEDNOOSOBOWO, DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU ŁĄCZNIE, CZŁONEK ZARZĄDU ŁĄCZNIE Z PROKURENTEM LUB DWÓCH PROKURENTÓW ŁĄCZNIE.

Członkowie reprezentacji:

GRYBOŚ FRANCISZEK PREZES
WŁODEK JACEK JÓZEF WICEPREZES ZARZĄDU
ŚWIERCZEK PAWEŁ WIKTOR WICEPREZES ZARZĄDU
GUTKOWSKA MICZEK IRENA CZŁONEK ZARZĄDU

Wnioski pozostawiam ludziom myślącym, dziennikarzom śledczym, członkom komisji przetargowej i zarządowi PKP PLK SA, a szczególnie prezesowi Krzysztofowi Celińskiemu oraz Mariuszowi Kamińskiemu, czyli CBA. Wszystkich też przy okazji pozdrawiam.

Ps.
A jednak Gurdol1, czasami wystarczają Google, żeby coś znaleźć. Pozdrawiam Pana, Panie Robercie i Krychę, której dawno tu nie czytałem. Do roboty Krycha, bo już wrzesień....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

fury Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 26 Mar 2007

PostWysłany: 02-02-2009, 11:45    Odpowiedz z cytatem

DZIENNIK dotarł do zeznań prokuratora Marka Wełny z Krakowa, który za rządów PiS był szefem zespołu śledczych zwalczających mafię paliwową. Oskarżyciel ujawnił, że wiosną 2006r. on i jego podwładni dostali polecenie znalezienie informacji, które mogłyby skompromitować ówczesnego posła Aleksandra Grada.

"To zainteresowanie zbiegło się w czasie, w którym Grad kandydował na członka komisji do spraw banków. Polegało na tym, żeby sprawdzić w postępowaniach, które prowadziliśmy, czy Aleksander Grad występował w roli świadka, poręczyciela czy w jakimś innym charakterze" - zeznał Wełna.

Obecny szef krakowskiego oddziału Prokuratury Krajowej opowiedział o tym w sierpniu prokuratorom z Płocka, którzy prowadzą śledztwo przeciwko Zbigniewowi Ziobrze. Zarzucili oni byłemu ministrowi, że bezprawnie przekazał Jarosławowi Kaczyńskiemu informacje ze śledztw przeciwko mafii paliwowej. Te sprawy nadzorował prokurator Wełna.
DZIENNIK

Widać przereklamowany jest prokurator Wełna, skoro nic nie znalazł. Grad w przeciwieństwie do Wacha zadbał, by jego nazwisko nie figurowało gronie akcjonariuszy i członków władz spółki, która wygrywa przetargi w PKP PLK SA. Ale to minister, trochę wyższa klasa niż prezes PKP SA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Anna Skibniewska Płeć:Kobieta
Użytkownik


Dołączyła: 10 Sty 2009

PostWysłany: 02-02-2009, 14:20    Odpowiedz z cytatem

O prokuratorze Marku Wełnie radzę poczytać nasze artykuły z ostatnich lat. Powoływanie się na tego człowieka (?) nie jest najlepszym pomysłem. Wejdzcie w archiwum NIE i zacznijcie może od "Prawo Wełny". Przeczytajcie też tekst "Katownia w Krakowie". Opisani aresztanci to więźniowie Wełny. Wnioski wyciągnijcie sami. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

kolejoman Płeć:Mężczyzna
Nowy


Dołączył: 06 Lut 2009

PostWysłany: 06-02-2009, 12:30    Odpowiedz z cytatem

MGGP poprze swoją powiązaną spółkę AERO5 chce wziąć udział w prywatyzacji PRK Kraków http://prywatyzacja.msp.gov.pl/portal/pr/196/5803/Proces_prywatyzacji_spolki_Przedsiebiorstwo_Robot_Komunikacyjnych_w_Krakowie_SA.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

fury Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 26 Mar 2007

PostWysłany: 09-02-2009, 00:51    Odpowiedz z cytatem

Jedynym udziałowcem spółki AERO 5 jest spółka komandytowa "CHAJEC DON - SIEMION & ŻYTO". Według KRS AERO 5 prowadzi działalność w zakresie:
- uprawy rolne, chów zwierząt i łowiectwo
- leśnictwo i pozyskiwanie drewna
- rybactwo
- wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego
- górnictwo ropy naftowej i gazu
- górnictwo rud metali
- pozostałe górnictwo iw wydobywanie
- działalność wspomagająca górnictwo i wydobywanie
- produkcja artykułów spożywczych
- produkcja napojów
Członkami zarządu są:
- Ewa Don-Siemion
- Andrzej Chajec
- Krzysztof Żyto
Nie widać tutaj powiązań z MGGP SA.

Spółka komandytowa "CHAJEC DON - SIEMION & ŻYTO SPÓŁKA KOMANDYTOWA" jest kancelarią prawną. Zarząd stanowią:
- Andrzej Chajec
- Krzysztof Żyto
- Ewa Don-Siemion jest jednym z prokurentów.
Nadal nie mogę się doszukać powiązania z MGGP SA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Romuald Marczak Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 19 Kwi 2007

PostWysłany: 09-04-2009, 07:37    Odpowiedz z cytatem

Spółka żony i kolegi ministra
Firma geodezyjno-projektowa MGGP wygrywa przetargi organizowane przez agencje rządowe i spółki Skarbu Państwa. Udziały w niej mają żona Aleksandra Grada i jego kolega

W ostatnich trzech latach MGGP SA, wcześniej działająca jako Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa, wygrała samodzielnie lub w ramach konsorcjum ponad 30 przetargów organizowanych w ramach ustawy o zamówieniach publicznych. Kilkanaście z nich po nominacji w listopadzie 2007 roku Aleksandra Grada na ministra skarbu.

Dominują kontrakty podpisane z państwowymi agencjami i urzędami centralnymi oraz spółkami Skarbu Państwa, m.in z Karpacką Spółką Gazownictwa w Tarnowie, PKP Polskie Linie Kolejowe, oddziałami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. MGGP realizuje też duże kontrakty dla samorządów.

Koledzy ze studiów

Prezes spółki MGGP Franciszek Gryboś zaprzyjaźnił się z Aleksandrem Gradem jeszcze podczas studiów na krakowskiej AGH. Razem działali w kole naukowym geodetów, zarabiali pierwsze pieniądze w spółdzielni studenckiej. Obaj widzieli swoją przyszłość w biznesie.

Na początku lat 90. Grad i Gryboś zaczęli tworzyć firmę zajmującą się usługami geodezyjnymi. Później dołączył do nich Bogdan Grodziński (dziś przewodniczący rady nadzorczej MGGP – 25 procent udziałów) i powstała Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa.

W 1997 r. Grad został wojewodą tarnowskim i swoje udziały przepisał na żonę. Dokonali też rozdzielności majątkowej. W lutym 1998 r. powstała spółka akcyjna MGGP, której założycielami byli: Małgorzata Grad, Bogdan Grodziński, Franciszek Gryboś oraz Janusz Sobczyk (podzielili się akcjami po 25 proc.). Do 2002 roku Aleksander Grad był przewodniczącym rady nadzorczej spółki. Członkiem tej rady był też jego syn Paweł.

Firma szybko się rozwijała. W 2003 roku miała 15 mln zł przychodów netto, a w 2007 r. już blisko 54 mln zł.

Media sugerowały, że dynamiczny rozwój spółka zawdzięczała ówczesnemu posłowi Aleksandrowi Gradowi. MGGP zarzucano m.in., że wygrywa przetargi organizowane przez ARiMR, gdy Grad był szefem sejmowej podkomisji monitorującej wdrażanie dla ARiMR Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Po publikacjach „Wprost” i „Super Expressu” Marek Kuchciński złożył w imieniu Klubu PiS zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W sprawie przetargów wszczęto śledztwo. – Wszystko odbywało się zgodnie z procedurą, były kontrole i nic nam nie zarzucono – mówi Franciszek Gryboś.

Zjeść ciastko i mieć ciastko?

Po mianowaniu Aleksandra Grada ministrem skarbu Małgorzata Grad w styczniu 2008 r. zrezygnowała z funkcji wiceprezesa MGGP. – Zawieszam aktywność w spółkach i zaczynam się z nich wycofywać – deklarowała.

Miesiąc później wspólnie z Franciszkiem Grybosiem zawiązali spółkę komandytową Franciszek Gryboś spółka komandytowa.

Oboje wnieśli do niej swoje udziały, spółka stała się właścicielem połowy akcji MGGP.

Dzięki temu Małgorzata Grad nadal ma pośrednio 25 proc. akcji MGGP, jednak w nowej spółce jest komandytariuszem: nie jest upoważniona do reprezentowania firmy ani prowadzenia jej spraw.

Spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz, którym jest Franciszek Gryboś. On też odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

– To był przemyślany ruch. Na pierwszy rzut oka komandytariusza nie widać w rejestrach, a zarazem zostawia sobie wpływ. To jakby zjeść ciastko i mieć ciastko – komentuje prezes jednej z konkurencyjnych firm.

– Dla przejrzystości zrobiłam, co mogłam i usunęłam się w cień – tłumaczy Małgorzata Grad. Teraz pracuje w dziale prawnym MGGP i zajmuje się analizą umów. – Przecież z czegoś musi żyć – tłumaczy Gryboś. Jego zdaniem żona ministra zrobiła wszystko, by odsunąć się od działalności spółki i nie stwarzać wrażenia stronniczości. Zaznacza nawet, że dawne związki ministra Grada ze spółką i jej właścicielami utrudniają prowadzenie biznesu. Twierdzi, że rozmawiał o tym z Gradem i według niego minister też się tym martwi.

– Czy mamy zlikwidować taką spółkę, która się prężnie rozwija i zatrudnia ponad 300 ludzi, w tym 200 inżynierów? – pyta Małgorzata Grad.

Przebijają ceną

W ostatnich dwóch latach tylko z oddziałami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, Krakowie, Rzeszowie i Warszawie MGGP podpisała 11 kontraktów o wartości ponad 50 mln zł. Połowę z nich realizuje samodzielnie, pozostałe w ramach konsorcjum z innymi firmami. To głównie usługi geodezyjne, projektowe, przygotowanie dokumentacji niezbędnej przy ustalaniu odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa oraz nadzór inwestorski.

– Dla GDDKiA zawsze podstawowym kryterium wyboru wykonawcy jest najkorzystniejsza cenowo oferta – tłumaczy wybór MGGP Łukasz Dybkowski z biura generalnego dyrektora DKiA.

Kontrakt ze spółki podległej ministrowi

MGGP wspólnie z firmą Sygnity oraz Intergraph jako konsorcjum w styczniu podpisała kontrakt z Karpacką Spółką Gazownictwa w Tarnowie o wartości ponad 46 mln zł. Konsorcjum, którego liderem jest Sygnity, ma w trzy lata zbudować Informatyczny System Zarządzania Infrastrukturą Techniczną – GIS. Rzecznik KSG Bożena Malaga-Wrona przyznaje, że trwający trzy lata przetarg był wyjątkowo burzliwy. – Wykonawcy złożyli kilka protestów oraz odwołań, ale wszystkie zostały oddalone przez Krajową Izbę Odwoławczą – zaznacza.

Karpacka Spółka Gazownictwa jest strategiczną spółką PGNiG, w której Skarb Państwa posiada ponad 80 procent akcji.

Gryboś zapewnia, że to jedyny kontrakt, który spółka wykonuje dla jednostki podległej Ministerstwu Skarbu kierowanemu przez Aleksandra Grada. – Podpisaliśmy umowę po prze- jściu wielu procedur, odwołań, nawet sąd się w tej sprawie wypowiadał – mówi Gryboś. Jednak z informacji „Rz” wynika, że także 21 maja zeszłego roku MGGP podpisała z KSG w Tarnowie nieduży kontrakt na stworzenie mapy cyfrowej sieci gazowych na terenie Świdnika.

Latem 2008 r. MGGP wygrała dwa przetargi nieograniczone ogłoszone przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Jeden samodzielnie na wykonanie ortofotomap (specjalistycznej mapy zdjęć lotniczych) do celów projektowych na odcinku Tarnów – Rzeszów o wartości 225 tys. 200 euro. Drugi, wspólnie z hiszpańskim partnerem, o wartości 1,8 mln euro na nadzór nad modernizacją linii kolejowej E-65 od stacji Szymankowo do Pru- szcza Gdańskiego. – O wyborze zdecydowała najniższa cena – zapewnia rzecznik PKP PLK Krzysztof Łancucki.

Od siebie dodam za PKP PLK SA: 3 kwietnia 2009 r. w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisano umowę inwestycyjną:

* Umowa nr A/IIZ3F/POIiŚ 7.1-9/01/2009

Wykonanie dokumentacji geodezyjno - prawnej do celów przedprojektowych i projektowych, niezbędnej dla przygotowania i przeprowadzenia modernizacji stacji Siedlce, Łuków i Międzyrzec Podlaski, przygotowanie wniosków wraz z załącznikami o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dla stacji Siedlce i Międzyrzec Podlaski, realizowanego w ramach projektu inwestycyjnego "Modernizacja linii kolejowej E 20/CE 20 na odcinku Siedlce - Terespol, etap II".

Umowę podpisali:

ze strony Wykonawcy:

* Pan Jacek Włodek – Wiceprezes Zarządu MGGP S.A.
* Pan Gabriel Pluciński – Prokurent, Dyrektor Zakładu Geodezji MGGP S.A.

ze strony Zamawiającego:

* Pan Zbigniew Zarychta – Członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
* Pan Paweł Dziwisz – Członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wartość umowy wynosi: 511 000 zł netto


MGGP jest też jednym z głównych wykonawców dla ARMiR na kontrolę gospodarstw rolnych, które korzystają z unijnych dopłat. W 2007 r. spółka za kontrolę w województwach małopolskim i łódzkim dostała ponad 5,5 mln zł. W zeszłym roku wygrała kolejne dwa przetargi na taką kontrolę. Jeden wspólnie z firmą Techmex z Bielska-Białej o wartości ponad 12 mln zł, a drugi samodzielnie na kwotę ponad 8 mln zł.

Konkurencja: liczy się też etyka

Konkurencja nazywa spółkę „gradówką”. Czemu? – Bo bije innych po głowach niczym solidny grad – odpowiadają przedsiębiorcy.

– Gdy ona staje do przetargu na zamówienia publiczne, to inni mają niewielkie szanse – mówi przedstawiciel jednej ze spółek geodezyjnych. – Jakoś tak się składa, że idealnie odpowiadają im warunki przetargu i przebijają innych ceną. Ja nic nie sugeruję, tylko się zastanawiam, dlaczego tak jest? – zaznacza.

– Na rynku wszyscy wiedzą, co to za spółka, do kogo należy, i nikt nawet nie podejmuje walki – komentują inni. Proszą, by nie podawać nazw firm. Tłumaczą, że nie chcą się narażać na ryzyko utraty dodatkowych zamówień.

Ale są też inne opinie. – Nie odniosłem wrażenia, aby miały miejsce jakieś polityczne lub inne niemerytoryczne naciski – mówi Paweł Prokop z ComArchu, który przegrał z MGGP rywalizację o zlecenie na usługi dla KSG.

– Ataki konkurencji się powtarzają i nawet je rozumiem, ale nic nie poradzimy na to, że wygrywamy przetargi najlepszymi warunkami i ceną, która na ogół decyduje – odpowiada Małgorzata Grad.

– W niektórych przetargach nie startujemy ze względu na osobę ministra – dodaje Gryboś.

– W biznesie liczy się nie tylko prawo, ale i etyka – komentuje jeden z konkurentów MGGP.

Grad chce kontroli

– Spółka od lat działa na rynku zamówień publicznych, nasza działalność jest jawna i przejrzysta. Jesteśmy szczególnie obserwowani i kontrolowani – mówi Małgorzata Grad.

– Zwracamy uwagę na szczególną staranność w działaniu, by zachować wszelkie zasady uczciwości biznesowej – podkreśla Gryboś. – Bierzemy udział w dużych przetargach nieograniczonych i można łatwo prześledzić, jakie były kryteria, ile było ofert, jakie odwołania. Przedstawiamy dobre oferty, które są ze wszech stron prześwietlane. Także przez konkurencję – zapewnia. Przyznaje, że kilkanaście przetargów rozpoczęło się, gdy Grad był już ministrem. – Składamy 250 – 300 ofert rocznie, z czego tylko 15 procent wygrywamy – mówi Gryboś. – Zdobywanie zamówień to ciągły proces rozłożony na lata, niezależny od tego, czy Grad jest, czy nie jest, ministrem.

Sprawą zainteresowała się minister ds. korupcji Julia Pitera. Twierdzi, że czeka na wynik kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, ale już teraz broni spółki i Grada.

– Żona ministra zrezygnowała z zasiadania w zarządzie, spółka niczego nie ukrywa, działa według przejrzystych standardów, bo wie, że jest pod specjalną obserwacją – mówi Pitera. – Tej sprawy nie można porównywać z konfliktem interesów senatora Misiaka.

W miniony piątek minister Aleksander Grad w rozmowie telefonicznej zapewnił „Rz”, że ta spółka sama się broni, bo działa jawnie i przejrzyście, a on poddał się weryfikacji specjalnej komisji rządowej.

Tego samego dnia na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa ukazał się komunikat. Resort poinformował, że minister Grad zwrócił się do ABW i CBA o kontrolę zamówień spółek skarbu państwa oraz kontrolę w MGGP SA dotyczącą realizowania przez tę spółkę zamówień publicznych.

Dwa samoloty i oddział w Libii

Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa SA jest jedną z największych spółek geodezyjnych w kraju. Zatrudnia ok. 300 osób, ma cztery filie w kraju oraz oddział w Libii.

Do MGGP należą MGGP Aero (32 proc.) i MGGP S.A.R.L. Bejrut (98 proc.).MGGP Aero jako pierwsza w kraju kupiła cyfrową kamerę lotniczą, posiada też dwa samoloty. Dzięki zamówieniom publicznym z każdym rokiem firma dynamicznie się rozwija. W 2003 r. przychody netto ze sprzedaży wyniosły 15 mln zł, w następnym – już 25 mln zł, w 2007 r. przekroczyły 53 mln zł, a zysk netto ponad 2,1 mln zł.

W grudniu 2007 roku spółka MGGP po raz siódmy dostała certyfikat Przedsiębiorstwo Fair Play i złoty laur przyznawane przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.
(Rzeczpospolita,8.04.2009)



Wyjaśnienia Ministerstwa Skarbu Państwadot. MGGP

Od kilku tygodni Ministerstwo Skarbu Państwa dostaje pytania od różnych redakcji dotyczące tzw. „firmy żony” Ministra Skarbu Aleksandra Grada. Pytania te dotyczą wielokrotnie już wyjaśnianych i kontrolowanych spraw przez NIK, UZP, Prokuraturę, Policję itd., a w szczególności realizacji przez firmę zamówień publicznych.
Aleksander Grad, w chwili powołania na funkcję Ministra Skarbu Państwa, w celu uniknięcia zarzutów o konflikt interesów, podjął wraz z żoną oraz poprosił firmę, w której jego żona ma pośrednio 25% akcji (jednak nie wykonuje praw z tych akcji) o następujące działania:

Kalendarium i wykaz działań:

1. 2007.11.16 – objecie przez Aleksandra Grada funkcji Ministra Skarbu Państwa
2. 2007.11.17 – Małgorzata Grad złożyła przed Notariuszem oświadczenie woli o zawieszeniu aktywności w organach wykonawczych spółek i rozpoczęła proces uregulowania kwestii tak, aby nie zachodził konflikt interesów w związku z pełnioną przez męża funkcją.
3. 2008.01.28 – odwołanie Małgorzaty Grad z funkcji członka, a zarazem wiceprezesa Zarządu MGGP S.A. – Akt Not. Rep. A nr 709/2008.
4. 2008.02.18 – odwołanie Małgorzaty Grad z funkcji członka Rady Nadzorczej MGGP Aero sp. z o.o.
5. 2008.02.08 – zawiązanie przez Małgorzatę Grad oraz Franciszka Grybosia spółki komandytowej pod nazwą „Franciszek Gryboś spółka komandytowa” - Akt Not. Rep. A nr 589/2008.
6. Do spółki tej Małgorzata Grad wniosła wszystkie posiadane akcje MSSP S.A oraz udziały w MGGP Aero sp. z o.o.

W w/w spółce Małgorzata Grad jest komandytariuszem, co oznacza, że nie ma upoważnienia do reprezentowania Spółki, jak również nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw Spółki. Komandytariusz nie jest przedsiębiorcą (podmiotem gospodarczym) w rozumieniu art.2 ust.2 Prawo Gospodarcze.

Z uwagi na zakres działalności, firma od kilkunastu lat bierze udział w realizacji zamówień publicznych. Spółka przyjęła zasadę jawności i przejrzystości w ubieganiu się o te zamówienia. Dlatego też:

* na swojej stronie internetowej podaje do wiadomości zamówienia publiczne, które realizuje po wygranych przetargach publicznych
* nie bierze udziału w postępowaniach udzielania zamówień „z wolnej ręki”
* przekazała ponadto wykaz zamówień za okres 2007-2009 do Pani Minister Julii Pitery, aby jeśli uzna za stosowne, zwróciła się o przeprowadzenie kontroli (pomimo, iż w większości przypadków takie kontrole już się odbyły)
* wyjaśnia, że zamówienie, którym dziennikarze najbardziej się interesują, pochodzi od jednej ze spółek zależnych PGNiG S.A. Zamówienie to było rozstrzygane od 2005 r., a ostateczna decyzja, kto ma je realizować, została rozstrzygnięta przez Sąd w ostatnich miesiącach.

Ponad to Minister Skarbu Państwa zwrócił się do ABW i CBA z prośbą o kontrolę zamówień spółek Skarbu Państwa oraz kontrolę w MGGP S.A. w zakresie realizacji przez tę spółkę zamówień publicznych.
Minister Grad, już wielokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, wyjaśniał te kwestie. Jednak z uwagi na fakt, że te sprawy stają się przedmiotem politycznych spekulacji, minister postanowił raz jeszcze odnieść się do tego tematu.

Data publikacji : dn.3 kwietnia 2009

Opublikowane przez : Piotr Koszewski
Autor dokumentu : Maciej Wewiór
Rzecznik Prasowy MSP

Sytuacja podobna do opisanej przez Krychę. Minister Grad ma żonę i kumpla z akademika, prezes Wach ma brata i chrześniaków, a brat bratu lub mąż żonie nie może zakazać wygrywać przetargi w spółkach Skarbu Państwa przez siebie nadzorowane, zarządzanych przez zarządy przez siebie obsadzane, kontrolowanych przez rady nadzorcze przez siebie powoływane. Prawnie - dopuszczalnie; moralnie - szambo. Takie jest polskie prawo tworzone przez tych, co interesy ze Skarbem Państwa robią. Nikt nie będzie sobie drogi do olbrzymich pieniędzy zamykał. Z żoną można ustanowić rozdzielczość majątkową, jakby się ktoś bardzo czepiał, a brat to nie żona. Czekam na reakcję dbającego o pozory premiera Donalda Tuska (i... posła Palikota). Przyznać rację konkurencji nie wypada, ale z elektoratem liczyć się trzeba. Wybory prezydenckie tuż, tuż...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

fury Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 26 Mar 2007

PostWysłany: 10-04-2009, 15:42    Odpowiedz z cytatem

ABW nie skontroluje firmy MGGP SA, w której udziały ma żona Aleksandra Grada - dowiedział się portal tvn24.pl. Minister skarbu, w odpowiedzi na zarzuty mediów o konflikt interesów, powiedział, że sam zwrócił się do Agencji o przeprowadzenie kontroli. - Nie jesteśmy od kontrolowania firm - usłyszeliśmy od rzecznik ABW Katarzyny Koniecpolskiej-Wróblewskiej.
Agencja tłumaczy, że nie ma kompetencji do podejmowania działań w trybie kontrolnym poza uprawnieniami określonymi w ustawie z dnia 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych. - Mówiąc kolokwialnie: nie jesteśmy od kontrolowania firm, ale zgodnie z artykułem 5. o ABW "rozpoznajemy, zapobiegamy i wykrywamy przestępstwa, które godzą w podstawy ekonomiczne państwa - wyjaśniała w rozmowie z nami rzecznik ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
CBA może zbadać

W związku z tym kierownictwo Agencji wszystkie wnioski (w tym wniosek ministra skarbu o skontrolowanie spółki MGGP) o wszczęcie kontroli przekaże CBA. Bo to właśnie funkcjonariusz Biura uprawnieni są do kontroli, jeśli zachodzi podejrzenie korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie. Także CBA "tropi" nadużycia osób pełniących funkcje publiczne, a także działalności na ekonomiczną szkodę państwa, przypomniała Koniecpolska-Wróblewska.

Jak udało nam się dowiedzieć, minister Grad przesłał do CBA dwa pisma z prośbą o kontrolę. W pierwszym z wymienionych jest aż 220 podmiotów gospodarczych, w drugim tylko jeden - firma MGGP SA. - Funkcjonariusze analizują informacje. To wszystko, co na tym etapie mogę powiedzieć - usłyszeliśmy od rzecznika CBA Temistoklesa Brodowskiego.

Grad: Nie ma konfliktu interesów

Pismo ministra Grada w sprawie spółki, w której pośrednio udziały nadal ma jego żona, wpłynęło w środę. Dzień później "Rzeczpospolita" napisała, że firma MGGP wygrała wiele przetargów niedługo po tym, jak Grad objął stanowisko szefa resortu skarbu.

- Dominują kontrakty podpisane z państwowymi agencjami i urzędami centralnymi oraz spółkami Skarbu Państwa, m.in z Karpacką Spółką Gazownictwa w Tarnowie, PKP Polskie Linie Kolejowe, oddziałami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zwracała uwagę gazeta.

Do czasu ministerialnej nominacji, 25 proc. akcji spółki posiadała żona ministra Grada - Małgorzata. Była również wiceprezesem spółki. Po objęciu przez męża stanowiska ministra, ustąpiła z funkcji wiceprezesa MGGP. Ale zdaniem gazety nie zrezygnowała do końca ze swojej obecności w spółce. W lutym 2008 roku wraz Franciszkiem Grybosiem (przyjacielem Aleksandra Grada) zawiązała spółkę komandytową - Franciszek Gryboś spółka komandytowa. Oboje wnieśli do niej swoje udziały, spółka stała się właścicielem połowy akcji MGGP. Dzięki temu Małgorzata Grad nadal ma pośrednio 25 proc. akcji MGGP.

- Kiedy zostałem ministrem skarbu moja żona odeszła z zarządu spółki. (...) Spółka publikuje na stronie przetargi, o które się stara, wykaz zamówień wysłałem do Julii Pitery, by zostały poddane kontroli, pomimo że były już kontrolowane - tłumaczył minister Grad w TVN24 odrzucając stanowczo zarzuty o konflikt interesów.(tvn24.pl, 10.04.2009)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl