Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Pociąg doznał opóźnienia
Autor Wiadomość

Victoria Płeć:Kobieta
Asystentka Admina
Asystentka Admina


Dołączyła: 17 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 27-06-2012, 14:39   Pociąg doznał opóźnienia Odpowiedz z cytatem

Pociąg doznał opóźnienia

Szanowni Państwo!
Słyszałam wielokrotnie na dworcach kolejowych informacje o tym, że „pociąg doznał opóźnienia”. Wydawało mi się, że czasownik doznać odnosi się raczej do ludzi (np. doznać uszczerbku na zdrowiu) i tu jest błędnie używany, ale ostatnio również w internetowym rozkładzie jazdy pociągów natknęłam się na zdanie: „Pociągi pasażerskie mogą doznawać opóźnień (...)”. Czy takie użycie czasownika doznać jest poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Joanna Chodorowska


Kolej polska zaskakuje nas na tyle sposobów, że cytowany komunikat moglibyśmy uznać za całkiem normalny (zwłaszcza że pociągi naprawdę się spóźniają). Niemniej jednak to ludzie, a nie pojazdy doznają czegoś złego i okazjonalne odstępstwa od normy nie przestają być odstępstwami, por. inny zastanawiający przykład, z nie byle kogo, bo z Mrożka: „Za remont pomnika, który doznał uszkodzenia harfy, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni (...)” (za NKJP). Pociągi, które doznają opóźnień, trochę się uczłowieczają w naszych oczach (lub uszach) i niewiele brakuje, abyśmy zaczęli darzyć je współczuciem. Powinniśmy jednak zapytać przytomnie, kto mianowicie jest winien tych opóźnień. Kto – że tak zapytam, aby utrzymać się w konwencji – doświadcza pociągi opóźnieniem?
— Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

źródło: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=13283

_________________
SKŁADKA NA SERWER
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl