Wysłany: 01-08-2019, 23:19 Które województwa są najbardziej zakolejone?
UTK opublikował sprawozdanie z funkcjonowania rynku kolejowego w 2018 roku. Jak zawsze ciekawe są m. in. statystyki wykorzystania kolei w poszczególnych województwach.
Z cytowanego artykułu
" ponad ¾ pasażerów zostało odprawionych w pięciu województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim".
Rzeczywiście rewelacja. Pięć najbardziej zaludnionych województw.....
Po okresie spadków związanych z pandemią pociągi odzyskują swoje znaczenie jako forma dojazdu do pracy, szkół, uczelni czy w celach turystycznych. Kolej dostępna jest dla mieszkańców wszystkich województw, jednak dopiero analizując poziom jej wykorzystania w rozbiciu na poszczególne powiaty, można zauważyć i szczegółowo przeanalizować różnice i dysproporcje. Dlatego powstała seria 16 opracowań – z osobnymi danymi dla każdego województwa. W opracowaniach można znaleźć szczegółowe dane charakteryzujące poszczególne regiony pod kątem wykorzystania kolei w transporcie pasażerskim.
Przewozy pasażerskie w województwach w I kwartale 2023 r.
W I kwartale 2023 r. przewieziono łącznie ponad 88 mln pasażerów. Najwięcej osób rozpoczęło podróż w województwach mazowieckim (23,6 mln) oraz pomorskim (15,8 mln). Liczba podróżnych w tych dwóch województwach stanowiła niemal 45% wszystkich osób korzystających z kolei na przestrzeni kwartału.
Pomorze wygrywa w kolej – wykorzystanie kolei w powiatach
Urząd Transportu Kolejowego zbadał, jak wyglądał ruch pasażerski na poziomie powiatów w 2022 r. Sopot, Gdynia, Skierniewice i powiat grodziski – to tu liczba pasażerów jest największa w stosunku do liczby mieszkańców. Na przeciwnym biegunie są 43 powiaty – zamieszkałe przez 6% mieszkańców Polski – w których pasażerowie nie mają dostępu do stacji.
W Gdyni i Sopocie najchętniej w Polsce jeżdżą pociągami.
Gdynia i Sopot to dwa miasta, w których liczba pasażerów kolei jest największa w stosunku do liczby mieszkańców. Popularności pociągów w powiatach przyjrzał się ostatnio Urząd Transportu Kolejowego. Gdańsk też wypadł dobrze w zestawieniu.
Jak wyglądają przewozy pasażerskie w poszczególnych województwach?
Najwięcej pasażerów skorzystało z kolei na Mazowszu. Pierwsze miejsce zapewnił udział na poziomie 24,5% odprawionych pasażerów. To jednak wynik niższy niż przed rokiem. Za województwem mazowieckim uplasowało się pomorskie. W III kwartale liczba pasażerów była do tej pory najwyższa spośród wszystkich kwartałów tego roku i wyniosła 94,5 mln osób.
Było dynamicznie. O kolei w województwach w latach 2013-2022
Urząd Transportu Kolejowego (UTK) opracował raport, który przedstawia dynamikę zmian w kolejowych przewozach pasażerskich w latach 2013-2022 z podziałem na województwa. Można mówić o stopniowej odbudowie rangi kolei pasażerskich w Polsce.
Przewozy pasażerskie w województwach w IV kwartale 2023 r.
W ostatnim kwartale 2023 r. w województwie mazowieckim z kolei skorzystało 25,8 mln pasażerów. W zeszłym roku był to najlepszy kwartał na Mazowszu. Wynik ten był również najlepszy spośród wszystkich województw w całym 2023 r. Nie był jednak lepszy od wyniku sprzed roku – w ostatnim kwartale 2022 r. na Mazowszu z kolei skorzystało ok. 0,1 mln pasażerów więcej. Spadki w liczbie podróżnych odnotowały też Świętokrzyskie i Zachodniopomorskie. Które województwa wypadły najlepiej? Pokazują to dane Urzędu Transportu Kolejowego.
2023 – wyjątkowy rok dla przewozów pasażerskich w każdym województwie
Najwięcej pasażerów w 2023 r. – niemal 98 mln – podróżowało koleją w województwie mazowieckim. Jednak to w województwie pomorskim pasażerowie wsiadają do pociągu najczęściej – średnio każdy mieszkaniec korzystał tam z kolei 30 razy w roku. Tylko w czterech województwach wskaźnik wykorzystania kolei jest wyższy od średniej dla całej Polski.
Przewozy pasażerskie w województwach w I kwartale 2024 r.
W I kwartale tego roku z kolei skorzystało ponad 96,5 mln pasażerów – o 9,7% więcej w stosunku do I kwartału 2023 r. W województwie mazowieckim, w którym ich liczba była największa, w okresie styczeń-marzec odprawiono 25,3 mln podróżnych. W porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r., z przejazdu koleją skorzystało tam o 7,3% osób więcej.
Przewozy pasażerskie w województwach w II kwartale 2024 r.
Rekordowa liczba 105,5 mln pasażerów, którzy podróżowali koleją w II kwartale 2024 r. to o 12,7% więcej niż w tym samym okresie 2023 r. Największy wzrost liczby pasażerów rok do roku był w województwie małopolskim – tam liczba pasażerów wzrosła aż o 40%.
O „Polsce dwóch prędkości” uwielbiają mówić politycy – traktują ten slogan jako polityczny bat na przeciwników. Jeśli jednak chodzi o kolej pasażerską, Polska dwóch prędkości istnieje naprawdę.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum