Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Instrukcja życia w busie
Autor Wiadomość

Arek Płeć:Mężczyzna
Junior Admin


Dołączył: 05 Mar 2007
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 16-11-2009, 00:52   Instrukcja życia w busie Odpowiedz z cytatem

http://voter101.jogger.pl/2009/11/15/instrukcja-zycia-w-busie/

Instrukcja życia w busie

Z własnych obserwacji i doświadczeń jestem w stanie stwierdzić, iż bardzo dużo osób dojeżdża do szkół w Koszalinie z pobliskich miejscowości. Najczęściej za pośrednictwem autobusów, busów ( jest ich bardzo dużo u nas ) czy nawet pociągów.

Sam zaliczam się do tej grupy i po prawie trzech latach jeżdżenia busem myślę, że wiem co i jak a więc w tym wpisie zamierzam przedstawić kilka dobrych rad, które ułatwią nam życie.

Najpierw musimy dojść na przystanek. Najlepiej iść na „pętlę”, gdyż tam wsiada najwięcej osób. W innym punkcie ryzykujemy brak miejsca siedzącego, czy nawet stojącego ( nieraz mi się zdarzyło – trzeba czekać do następnego kursu ), ale to zależy od pory dnia. Warto wybadać kiedy ile ludzi jeździ o danej godzinie.

Kiedy już nasz ukochany bus/autobus podjedzie ( mówię o sytuacjach, gdzie nie ma bramek jak np. na przystankach pkp ) nie rzucamy się na wejście, nie wchodzimy zanim pasażerowie nie wysiądą. Tutaj najważniejsza jest taktyka. Przepuszczamy tylko starsze kobiety ( tzn. babcie ) i nie wpychamy się na chama. Najlepiej jest podejść od boku w tzw. „drugą kolejkę”. Jest duża szansa, że załapiemy się na miejsce siedzące.

Jesteśmy w środku i szukamy miejsca gdzie usiąść. Należy pamiętać, że miejsce zwalniamy tylko osobom w ciąży i starszym osobom, inaczej będziemy przy każdej jeździe stali. Młode kobiety mają dosyć siły, aby sobie postać. Poniżej przedstawiam typy placówek do siadu płaskiego ( unikaj powtórzeń... unikaj powtórzeń... ) i co może nas spotkać ( czyt. czego unikać ):

* „jedynka” - miejsce dla jednej osoby; bez sąsiada obok; najlepsze wyjście o ile odstępy między fotelami nie są za małe ( w niektórych busach są )
* „dwójka” - zazwyczaj jest sąsiad ( albo się dosiądzie wkrótce ), w razie jego braku można sobie położyć obok na siedzeniu plecak. Poniżej przegląd tego co należy unikać:

o grube baby – siedzimy na półdupku od strony korytarzyka albo przyciśnięci od strony okna i jeszcze będziemy musieli wysłuchać jej pierdolenia o tym "jak tu ciasno". Czasem jeszcze poczęstuje nas zapachem swoich perfum sprzed drugiej wojny
o matka/ojciec z dzieckiem – dziecko zazwyczaj wrzeszczy, obmacuje wszystko na około. Ja raz dostałem w głowę jakąś butelką...
o kozaczki – rozkroczeni na pół metra, będziemy siedzieli na półdupku...
o lalunie – siedzi ze swoim cud telefonikiem i ciągle pisze esy albo gada ( rzadko gada, ale jak już to głośno ). Cały czas pisze i co chwilę ten pieprzony dzwonek. Do tego czasem słucha muzyki z zwyczajnych pchełek i możemy używać sukcesywnie poprzez TrackID jakie są najnowsze trendy na vivie.
o śmierdzący ludzie – zazwyczaj jakiś dziadek, żul czy coś co przypomina bezdomnego. Omijać z daleka bo wali strasznie starą kiełbasą, co na dłuższą metę może doprowadzić do wymiotów ( raz miałem taką akcję w MZK, kobieta po 10 minutach siedzenia obok po prostu zwymiotowała )
* Miejsce obok kierowcy – b. dobry wybór, ale nie należy siadać kiedy inne miejsca są wolne, ponieważ ludzie się potem na ciebie krzywo patrzą ( włącznie z kierowcą )
* „elitarna czwórka” - jeżeli nie ma nikogo z elity to można śmiało siadać ( albo jest się kimś z elity ).

Najlepiej siadać na środku jeżeli nie mamy zamiar opuścić busa na ostatnim przystanku. Chyba, że jesteśmy bardzo gibcy.

Ok siedzimy sobie i jedziemy. Jednak podczas podróży można spotkać się z różnymi osobami ( niektóre wymienione wyżej ) zakłócającymi nasz spokój i nie muszą być zaraz obok nas, aby zdenerwować każdego:

* ekipa tekno-party i ich zajebisty telefon – nie wyłączą muzyki, choćbyś im groził
* ekipa hip-hop-joł ( 1 osoba++ ) – po prośbie ( grzecznej ) wyłączenia muzyki odpowie/edzą „wypierdalaj”
* śmiechowi ludzie – rozmawiają z kierowcą ( najczęściej ) albo osobą towarzyszącą i drą mor... śmieją się na cały bus co chwile
* laseczki – telefon z głośnym dzwonkiem, który będzie rozbrzmiewał co chwilę
* kozaki – nabijają się na cały bus z każdej osoby wokół

Zakłócaczy spokoju da się wyeliminować tylko za pomocą odtwarzacza MP3 i dobrze tłumiących słuchawek. Na ogół nie słyszymy niczego wokół i jest OK.

Ogólne porady:

* zwracaj uwagę ludziom, którzy pomimo wolnego miejsca stoją jak te bałwanki
* staraj się siadać po stronie okna ( tak abyśmy nie musieli zwolnić miejsca )
* jeżeli nie uda nam się usiąść we właściwym miejscu, uderzamy w kimę albo przynajmniej udajemy
* gdy już musimy stać najlepiej jest się oprzeć o siedzenie ( jesteśmy ustawieni prostopadle do osób siedzących ) i trzymać się jedną ręką oparcia jakiegoś siedzenia podczas hamowania i przyśpieszania

Na sam koniec kilka porad na ciekawe spędzenie czasu podczas podróży:

* spanie – zazwyczaj przez te 30 minut drogi ucinam sobie drzemkę. Plecak trzymam za ramię w ręce ( na wszelki wypadek ). Głowę trzymam albo na oparciu fotelu przede mną albo opartą o własne siedzenie. Siedząc nie da mi się niczego wyjąć z kieszeni, abym nie poczuł. Do tego słucham muzyki – zawsze budzę się pół kilometra przed przystankiem.
* patrzenie się za okno – takie zwykłe gapienie się umie być bardzo inspirujące ( często nachodzi mnie wena na jakiś tekst albo ciekawy pomysł ) i odstresowujące.
* obserwowanie ludzi – czasem fajnie jest podsłuchiwać czyjeś rozmowy, patrzyć co kto robi, poznawać cudze zwyczaje.
* nauka – jeżeli chodzimy do szkoły to warto w drodze do niej otworzyć zeszyt i przez tę chwilę czasu sobie chociaż spróbować coś powtórzyć
* rozmowa z osobą towarzyszącą – o ile jest. Nie polecam zagadywać nieznajomych nam osób.

Każdy błąd proszę mi wytykać w komentarzach. Poprawię. Wiem, że tytuł nie ma zbyt wiele wspólnego z instrukcją, ale bardzo mi się spodobał i zostanie.

_________________
Żelazna kadra też z czasem rdzewieje.
A beton kruszeje...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

syrenka Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 30 Sie 2008
Skąd: Wielka Polska

PostWysłany: 16-11-2009, 01:02    Odpowiedz z cytatem

Ech, w sumie w pociągu to samo... A nawet gorzej, bo dochodzi grupa "palacze" :/

_________________
Póki co tańczmy w rytmie karmanioli
Nim mały Jarek obwoła się Cesarzem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ic konduktor Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 11 Lip 2009

PostWysłany: 16-11-2009, 16:34    Odpowiedz z cytatem

Nawiązując do "instrukcji" polecam książkę autorów Holmes Andrew i Reeves Matthew pt. Zmory w pociągu.
http://imguser.gandalf.com.pl/pd_81775.jpg

_________________
" Doświadczenie to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś."
E. Murphy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Sebcio Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Lublin

PostWysłany: 16-11-2009, 17:17    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ech, w sumie w pociągu to samo...

Wcale nie - w pociągu jest wiecej miejsca a "busy" to dno jeszcze gorsze jak PKP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

ibonek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 27 Maj 2008
Skąd: Rudnik

PostWysłany: 16-11-2009, 18:00    Odpowiedz z cytatem

syrenka, zazwyczaj w pociągu są przedzialy dla palących. Ale jest grupa osób, którym wisi czy jadą w przedziale dla palących czy też dla nie i palą. Zazwyczaj po zwróceniu uwagi gaszą fajke i czasami nawet przepraszają.
Są też osoby, które pakują się do przedziałów dla palących a później głośno wypowiadają swoje zdanie o tym nałogu. Często zdarza się, że cały wagon jest pusty a taki delikwent czy też delikwentka loguje się obok palacza i głośno kaszle, co niby ma oznaczać, że jest niepalącą osobą i nie chce żeby ktoś obok palił. Znam takie przypadki z autopsji gdyż jestem palaczem.
Korzystam także z komunikacji busowej ( bo innej po 22 w stronę Kraśnika nie ma a do domu czasem trzeba też wrócić, żonie sie pokazać Twisted Evil itd ) i czasami się zdarza, że kierowca uchyla okienko w czasie jazdy i w całym busie czuć zapach (?) palonego tytoniu.
Generalnie, przeczytałem, i spróbuję się stosować Śmiech
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mefistofeles Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Sty 2009
Skąd: Inowrocław

PostWysłany: 16-11-2009, 19:38    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
rozmowa z osobą towarzyszącą – o ile jest. Nie polecam zagadywać nieznajomych nam osób

Ja przez takie rozmowy autobusowe w lipcu będę się żenił Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

syrenka Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 30 Sie 2008
Skąd: Wielka Polska

PostWysłany: 16-11-2009, 20:45    Odpowiedz z cytatem

ibonek, dyskusję na ten temat prowadziliśmy chyba w trzech innych wątkach, zapraszam. Powtarzać mi się generalnie nie chce Smile Pozdrawiam

_________________
Póki co tańczmy w rytmie karmanioli
Nim mały Jarek obwoła się Cesarzem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl