Słusznie Ci ten BHP-wiec prawił... musisz tylko jeszcze rozróżnić różnicę między pracą i przebywaniem w torach a przechodzeniem przez nie i skorzystaniem z przejścia
Kręcimy się trochę, ale postarajmy się uporządkować:
Jeśli kolejarz ma dowieźć np: drukarkę czy 3 szufle do odgarniania śniegu z Warszawy do Katowic i w Łodzi ma przesiadkę i musi przejść na inny peron, to w takim razie czemu nie może skorzystać z PS???
- jest w godzinach pracy
- wykonuje swoje obowiązki służbowe
- posiada uprawnienia do poruszania się po terenie kolejowym
Jaka przesłanka nie jest spełniona, która zabrania mu skorzystania z PS???
Czy funkcjonariusz Policji może zabronić przejścia przez przejście służbowe? Dzisiaj w Chojnicach chciałem przez takowe przejście przejść aczkolwiek dwóch Policjantów powiedziało, że tutaj przejścia nie ma.
Czy Policjant może mi tego zakazać? Nie jest tak, że to SOKiści mają tylko takie uprawnienie?
Odświeżam temat z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że ofelia podała tu dwie nieprawdziwe informacje. Od postów minęło co prawda niecałe 3 lata, co nie znaczy, że wtedy też te informacje na pewno były prawdziwe.
ofelia napisał/a:
Jak sama nazwa wskazuje jest to przejście wykorzystywane podczas wykonywania obowiązków służbowych. Przejścia te są opisane w regulaminach opracowywanych przez służby bhp (...)
Oni ich nie opracowują, a nawet nie mogą tego robić, ponieważ to nie są kompetencje behapowców (patrz: Rozporządzenie dot. służby bhp). Regulaminy danego obszaru opracowywane są przez gospodarza na danym terenie, najczęściej Naczelnika. Behapowiec to tylko jedna z wielu osób, które konsultują ten dokument, mając rzecz jasna, prawo do wnoszenia uwag i wniosków o zmiany zapisów.
ofelia napisał/a:
Drąższ temat. Maszyniści, drużyny konduktorskie nie mają obowiązku ubierania kamizelek przy przejściach służbowych.
To też jest nieprawda i nie było to prawdą - jak wspomniałem, 3 lata temu mogło to nie być jeszcze jasno powiedziane w wielu spółkach. Dziś to standard: kamizelki lub odzież wysokiej widoczności stosują wszyscy pracownicy przemieszczający się w obrębie poruszających się pojazdów. Niezależnie czy rozmawiamy o placu manewrowym dla tirów czy torach. Jeśli dany człowiek chodzi bez kamizelki to tylko dlatego, że nikt go nie pilnuje lub być może nikt go do tego nie zobowiązał.
Drugi powód odświeżenia tematu to pytanie. Czy ktoś kiedyś spotkał się z definicją tory czynne? Pytam gdyż fraza występuje wielokrotnie w przeróżnym prawodawstwie, ale nigdzie nie ma konkretnej definicji, o którą można byłoby się oprzeć.
Dziś to standard: kamizelki lub odzież wysokiej widoczności stosują wszyscy pracownicy przemieszczający się w obrębie poruszających się pojazdów.
To nawet w obrębie magazynów obowiązuje. Plus specjalne obuwie z wzmocnionymi czubkami (kiedyś metal, dziś kewlar - o szkoleniach nie wspommę) - POTWIERDZAM.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum