W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony – wskazują eksperci z firmy inFakt.
Okazjonalna praca zdalna. Pracownik będzie mógł wziąć home office na żądanie
Bezkosztowy home office raz czy dwa razy w miesiącu? A może raz na tydzień? Związkowcy nie chcą, aby biznes oszczędzał na pracy zdalnej. Ale przedsiębiorcy nie chcą płacić podwójnie: za biura i pracę z domu.
Posłowie zaplanowali na przyszły tydzień kolejne posiedzenie podkomisji do spraw nowelizacji kodeksu pracy, na którym zajmą się m.in. kwestią okazjonalnej pracy zdalnej. W odróżnieniu od zwykłej pracy na odległość praca okazjonalna nie będzie wymagała uzgodnienia ze związkami zawodowymi ani dopełnienia licznych obowiązków. Dla pracodawcy nie będzie się też wiązać z obciążeniami, takimi jak ryczałt za zużywaną elektryczność czy internet pracownika. I ma być możliwa na wniosek tego ostatniego.
Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Sejm uchwalił nowe przepisy
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Państwowa Inspekcja Pracy przejmie sygnalistów. Będą chronieni przed zwolnieniem
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało ostateczny projekt nowej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Szykują się duże zmiany.
Nowa wersja projektu przewiduje, że sygnalista będzie mógł poprosić o wystawienie mu zaświadczenia potwierdzającego prawo do ochrony przed zwolnieniem czy dyskryminacją.
15 wielkich zmian w Kodeksie pracy: Nowe urlopy, uprawnienia dla rodziców, zmiany w umowach o pracę. Rząd wdraża unijne dyrektywy
Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów miały zostać wdrożone od 1 sierpnia. Dopiero dziś zajął się nimi rząd.
Zmiany w urlopach i zasiłkach rodzicielskich, nowy urlop opiekuńczy, wolne z powodu działania siły wyższej oraz dodatkowe przerwy, jeśli dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 lub 16 godzin - przewiduje rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który trafił do Sejmu. Najważniejsze zmiany w przepisach przeanalizowała firma doradcza Grant Thornton.
Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.
7 lutego w Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone przepisy o kontroli trzeźwości pracowników. Oznacza to, że od 21 lutego pracodawca będzie mógł przeprowadzić w miejscu pracy kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Ze stosowaniem przepisów wiąże się jednak wiele wątpliwości.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.
Od dziś rewolucja w Kodeksie pracy. Oto nowe obowiązki pracodawców
Od 7 kwietnia obowiązuje nowelizacja przepisów o pracy zdalnej. Co to oznacza w praktyce?
W związku z nowelizacją przepisów o pracy zdalnej, która wchodzi w życie 7 kwietnia, na pracodawców czeka sporo nowych obowiązków. Będą oni musieli m.in. przygotować regulamin pracy zdalnej, a także pokrywać niektóre koszty ponoszone przez pracowników wykonujących swoje obowiązki z domu.
26 kwietnia do „Kodeksu pracy” wchodzą liczne zmiany, m.in. dwudniowy urlop z powodu „siły wyższej”, pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego w roku czy możliwość wnioskowania o umowę na czas nieokreślony.
Od dziś dodatkowe dni wolne od pracy. Oto ważne zmiany w Kodeksie pracy
Dłuższy urlop rodzicielski, nowy urlop opiekuńczy i dodatkowe przerwy w pracy. To tylko niektóre zmiany w Kodeksie pracy, które zaczną obowiązywać 26 kwietnia.
Największa rewolucja w Kodeksie pracy od lat. Jakie problemy mogą mieć firmy i pracownicy?
26 kwietnia w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca unijne dyrektywy: work-life balance (2019/1158) oraz o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej (2019/1152). Prawnicy mówią, że jest to największa kodeksowa rewolucja ostatnich kilku lat. Nie znaczy to jednak, że przepisy są proste do zastosowania w praktyce. O to, z czym pracodawcy i pracownicy mogą mieć problem pytamy ekspertów.
Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Radca prawny o zmianach w prawie pracy
Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.
Pracownicy korzystający z laptopów będą mogli zażądać od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub dodatkową podstawkę. Firmy będą musiały także zapewnić - na życzenie zatrudnionych - podnóżki. Wynika to z przepisów, które wejdą w życie za kilka dni.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum