Zmiany w CPK. Kolejowe szprychy jednak mogą powstać?
Rząd nie zapomina o inwestycjach w Polsce Wschodniej – mówi wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Decyzje o ewentualnej realizacji planów poprzedników będą podejmowane po analizie ekonomicznej.
Spółka CPK otrzymała 162 mln zł unijnego dofinansowania
Unia Europejska przyznała spółce CPK dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji projektowej dla odcinka Sieradz Północny – Pleszew – Poznań. Wsparcie zostało przyznane w ramach unijnego instrumentu Łącząc Europę (CEF). Z puli, która trafiła do Polski ok. 162 mln zł (37,53 mln euro) zostało przeznaczone na wsparcie projektu realizowanego przez CPK.
Kiedy powstanie CPK? Poznaliśmy stan zaawansowania prac projektowych
Prace projektowe w zakresie infrastruktury terminalowej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) są zaawansowane w ok. 50 proc., natomiast w zakresie pozostałej infrastruktury, czyli m.in. płyt lotniska i dróg kołowania - w ok. 40 proc. - poinformował prezes spółki CPK Filip Czernicki.
Projekt budowy CPK oraz towarzyszących mu linii kolejowych uległ wielkiej zmianie, a wiadomo między innymi, że do niektórych miast nie dojedziemy nowymi, szybkimi kolejami. Minister Maciej Lasek ujawnia jednak, że jeszcze nie wszystko przepadło i miasta, pominięte na tym etapie projektowania, mogą jeszcze zyskać nieco szybsze połączenia. Podał datę, kiedy poznamy szczegóły.
Rada Nadzorcza spółki Centralny Port Komunikacyjny powołała nowego członka zarządu. Od 19 sierpnia będzie nim Piotr Rachwalski, do niedawna szef PKM Świerklaniec.
Spółka CPK złożyła w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla węzła kolejowego, który powstanie po wschodniej stronie projektowanego lotniska. Ten newralgiczny element infrastruktury umożliwi połączenie portu lotniczego z siecią kolejową zarówno w osi wschód – zachód i północ – południe.
Parafrazując klasyka, po co nam CPK skoro będzie we Frankfurcie...
_________________ ⚠ Bossowie związków zawodowych, zarządy i rady nadzorcze spółek PKP to partacze, nieudacznicy, ludzie niekompetentni! Jest to banda kretynów, idiotów i darmozjadów pierdzących w stołki, którym los PKP zwisa i powiewa!
CPK był niesłuszną inwestycją, bo zakładał wydawanie środków państwowych, a więc w większości (niektórzy twierdzą, że w całości) podatników, a państwo nie powinno się angażować w gospodarkę. Poza tym odsunięcie PiSu od władzy jest takim sukcesem, że w jego imię trzeba ponieść pewne koszty.
_________________ Szacunek się zdobywa, a nie wymusza.
Sergio Ramos, kapitan Realu Madryt
Bzdury piszesz. Chciałbyś żeby ktoś prywatnie ze swoich pieniędzy zbudował infrastrukturę transportową o zasięgu międzynarodowym? Czegoś takiego nie ma na świecie. A CPK jest bardzo potrzebny z uwagi na to, że Okęcie trzeba zlikwidować. Porty lotnicze w miastach to absurd. Wyjątkiem są małe kraje i wyspy.
Obywatelski projekt ustawy ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego został w środę złożony w Sejmie - poinformowało w środę stowarzyszenie TakDlaCPK. Pod projektem zebrano ok. 193 tys. podpisów. Zakłada on m.in. budowę lotniska do 2030 r.
Trwają intensywne prace nad projektami terminala i części operacyjnej nowego centralnego lotniska. Spółka CPK skupia się także na pozyskiwaniu gruntów i programie dobrowolnych nabyć. Pod koniec roku spodziewa się decyzji lokalizacyjnej dla lotniska, a jeśli wszystko pójdzie sprawnie, mogłaby rozpocząć budowę w 2026 roku.
Projekt budowlany CPK gotowy. Tak ma wyglądać lotnisko w Baranowie
Konsorcjum architektoniczne Foster + Partners przekazało spółce CPK projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego. Według planów spółki prace budowlane rozpoczną się w 2026 i mają finiszować 6 lat później.
Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt nowego lotniska, dworca kolejowego oraz węzła przesiadkowego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Budowa ma ruszyć w 2026 roku, ale opozycja wskazuje opóźnienia i "sabotaż decyzji" w sprawie lokalizacji portu lotniczego.
Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r.
Konsorcjum architektoniczne, pełniące rolę master architekta, przekazało spółce CPK projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Ruszyły odbiory projektu budowlanego, które powinny się skończyć jeszcze w tym roku. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 r.
Budowa CPK coraz bliżej. Tyle kosztuje ziemia pod lotnisko
Negocjacje z mieszkańcami o wykupie ziemi na lotnisko pod Baranowem zakończą się 30 listopada br. – poinformował w komunikacie Centralny Port Komunikacyjny. Dotąd CPK w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć kupiło ponad 1.420 ha, a zaawansowane rozmowy dotyczą kolejnych ok. 340 ha.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum